‌نویسندگان

پویان عسگری

(216 مطلب)


گفتگوي پويان عسگري با محمد حسين مهدويان كارگردان فيلم «ايستاده در غبار»/ شبيه به آقاي لينكلن جوان

* به نظرم شما خلق و خوي جان فوردي داريد، مي‌دانيد چرا ؟ به علت اينكه هم نگاهي به گذشته داريد و فكر مي كنيد چيزي از اين دره رفته كه ديگر برنمي گردد و نكته ديگر اينكه شما عاشق طبيعت هستيد و از چيزهايي كه در طبيعت براي تان خوشايند است در فيلم استفاده مي‌كنيد. به نظرم «ايستاده در غبار» شبيه به فيلم «آقاي لينكن جوان» جان فورد است. 
ما چيزهايي كه از فورد مي دانيم بسيار عجيب است. براي مثال مي گويند فورد در يكي از صحنه هاي يكي از فيلم هايش از برنامه توليد عقب مانده بود به دليل اينكه قصد داشته صحنه دربيايد. او از رودخانه، كوه و درخت استفاده مي كند و به جايي مي رود كه پلان شناسايي است و آن جا يك حجمي از درخت وجود دارد، با خودش مي گويد اگر كاراكتر من از ميان اين درخت ها عبور كند چقدر صحنه قشنگي مي شود. به فورد گفتند تو 10 صفحه از برنامه عقب هستي و او 10 صفحه را پاره مي كند و دور مي ريزد. يعني چيزي كه من درست مي كنم به اندازه اي اهميت دارد كه 10 صفحه از داستان را به دور بريزم. 
01اسفند1394 1

10 فيلم برگزيده «جري لوييس» به انتخاب پويان عسگري

محبوب زن‌ها (جري لوييس)
يكي از بهترين فيلم‌هاي لوييس در مقام كارگردان و البته از بهترين كمدي‌هاي تاريخ سينماي آمريكا. از نمونه‌اي‌ترين فيلم‌هاي لوييس كه معرف خوبي براي شيوه‌هاي شوخي سازي لوييس آن هم در دوران اوجش است. پيرنگ داستاني در حداقلي‌ترين شكل خود قرار دارد و حضور پرتعداد زن‌ها در دل دكورهاي انتزاعي بهترين فرصت را براي لوييس فراهم آورده تا صحنه به صحنه كمدي‌اش را به مرز انفجار و جنون برساند. قطعه موزيكال اواخر فيلم در اتاق جادويي با آن دكورهاي خاص آبستره و رنگ‌هاي تند بيانگر و ميزانسن‌هاي بديع لوييسي خيره‌كننده است. «محبوب زن‌ها» بهترين فيلمي است كه نسبت پيچيده لوييس در مقام خالق/ بازيگر با زن‌ها را نشان مي‌دهد. راستِ كار روانكاوها براي تحليل‌هاي فرويدي. قصه مرد عينكي گريزان از جنس مخالف كه راه بهبودش در مواجهه و همنشيني دائمي با نسوان است! شوخي پاياني فيلم كه تصور و قضاوت تماشاگر/ شخصيت اصلي فيلم را درباره ماهيت «بيبي» به هم مي‌زند و مرز واقعيت و خيال را در جهان فيلم مخدوش مي‌كند، اداي ديني خيال انگيز به «بيبي» پلنگِ كمدي اسكروبال شاهكار هاوارد هاكس «بزرگ كردن بيبي» است كه اينجا به شير تغيير ماهيت داده.
30مرداد1396 6

عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز