استراتژی جدید دیزنی: بازسازی انیمیشن‌های قدیمی + اطلاعاتی تازه درباره سیندرلا (كنت برانا)

داستان «سيندرلا» خيلي قديمي است و در نسخه اوليه يك دختر اسير يوناني با پادشاه مصر ازدواج مي‌كند. نسخه فعلي «سيندرلا» كه هم انيميشن ديزني و هم فيلم برانا از آن اقتباس شده مربوط به نويسنده فرانسوي، شارل پرو است كه در قرن هفدهم نوشته شده.

7فاز: فيلم «سيندرلا» ساخته كنت برانا، در سومين هفته اكرانش به فروش 347 ميليون دلاري رسيده است. اين فيلم فانتزي را منتقدان هم دوست‌ داشته‌اند. با بقيه اقتباس‌هاي سينمايي از فيلم‌هاي ديزني آشنا شويد...
آخرين اقتباس دنياي سينما از انيميشن‌هاي ديزني، «سيندرلا» همچنان خيلي خوب مي‌فروشد و بنظر مي‌رسد ديزني با اقتباس‌هاي سينمايي از روي انيميشن‌هايش در سال‌هاي اخير كلي سود كرده است. فيلم «سيندرلا» البته اقتباس مستقيمي از انيميشن ديزني نيست و تفاوت‌هايي با آن دارد. بخصوص كه در انيميشن ابتداي قصه را راوي روي عكسي از كودكي‌هاي سيندرلا تعريف مي‌كند اما در فيلم «سيندرلا» كودكي‌هاي او و مادرش هم به تصوير كشيده شده است. كنت برانا، بازيگر و كارگردان انگليسي اقتباس سينمايي «سيندرلا» را انجام داده و خيلي هم موفق بوده است. برانا كه كارش را در هاليوود به عنوان بازيگر شروع كرد، تا به حال اقتباس‌هاي سنگيني از روي نمايشنامه‌هاي «هملت» و «هنري پنجم» شكسپير جلوي دوربين برده بود و يكي از فيلم‌هاي موفق‌اش هم بازسازي فيلم كلاسيك انگليسي «كارآگاه» بود. خيلي‌ها تصور مي‌كردند برانا در اقتباس از يك افسانه سرخوشانه قديمي نمي‌تواند موفق باشد اما «سيندرلا»ي خوش آب و رنگ و دلنشين برانا نشان داد اشتباه مي‌كنند. «سيندرلا» سه هفته‌اي است كه جزو 5 فيلم اول جدول فروش است. دو هفته اول صدرنشين بود و در هفته سوم با آمدن فيلم‌هاي جديد در رتبه چهارم قرار گرفته است. فيلمي كه با بودجه زير 100 ميليون دلار ساخته شده فعلا فروش جهاني‌اش معادل 347.2 ميليون دلار است و همچنان هم فروش‌اش ادامه دارد. داستان «سيندرلا» خيلي قديمي است و در نسخه اوليه يك دختر اسير يوناني با پادشاه مصر ازدواج مي‌كند. نسخه فعلي «سيندرلا» كه هم انيميشن ديزني و هم فيلم برانا از آن اقتباس شده مربوط به نويسنده فرانسوي، شارل پرو است كه در قرن هفدهم نوشته شده.
كليد خوردن فيلم برانا بعد از موفقيت «آليس در سرزمين عجايب» تيم برتون زده شد. «آليس...» دومين فيلم پرفروش سال 2010 بود. درنتيجه كمپاني والت‌ديزني تصميم گرفت سراغ بقيه انيميشن‌هايش هم برود. قصه‌هاي ديزني به هر حال جواب‌شان را پس داده‌اند. كريس ويتز، كارگردان و فيلمنامه‌نويس كمدي رمانتيك مشهور«درباره پسر»، فيلمنامه را نوشت. سندي پاول، طراح لباس برنده سه جايزه اسكار را فرا خواندند تا به قصه همان شكوه انيميشن را ببخشد. نتيجه كار پاول واقعا تحسين‌برانگيز از كار درآمد. كمپاني مشهور سواروسكي هم به كمك‌شان آمد تا به جاي كفش‌هاي بلورين شكننده، سيندرلا كفش‌هاي كريستالي به پا كند.
فيلم اولين‌بار در 65امين جشنواره فيلم برلين(بهمن 93) به نمايش درآمد و از 13 مارس 2015 هم پخش جهاني آن شروع شد. در گيشه موفقيت زيادي كسب كرد و منتقدان هم دوستش داشتند و نقدهاي مثبتي روي آن نوشته شد. به هر حال نبايد فراموش كرد كه برانا كسي است كه در 23 سالگي به كمپاني سلطنتي شكسپير پيوست و در نمايشنامه‌هاي شكسپيري بازي مي‌كرد. او نامزد 5 جايزه اسكار بوده اما نكته جالبش اينجاست كه هميشه علاقه به كارگرداني فيلم‌هاي فانتزي هم داشته است. برانا يكي از گزينه‌هاي كارگرداني «هري پاتر و زنداني آزكابان» بود و در قسمت قبلي‌اش يعني «هري پاتر و اتاق اسرار» هم بازي كرده بود. به هر حال كنت برانا خيلي خوب توانسته روح داستان «سيندرلا» را از كار دربياورد. تكنولوژي هم به كمكش آمده و سكانس‌هاي مربوط به موش‌ها و جادوي فرشته نجات مفرح و دوست‌داشتني شده‌اند.
يك نكته را هم يادتان نرود: موفقيت فيلم نزد منتقدان قطعا تا حد زيادي مديون براناست اما به همان نسبت موفقيت فيلم در گيشه مديون تيزهوشي مديران كمپاني ديزني است. آنها تازه نقشه گنج را پيدا كرده‌اند.
....
با بازيگران فيلم سيندرلا آشنا شويد:
ليلي جيمز در نقش سيندرلا
متولد 1989 در انگلستان، ليلي جيمز را بخاطر بازي در نقش ليدي رز مك‌كلر در سريال مشهور «دانتون ابي» مي‌شناسند. در حقيقت «سيندرلا» مهم‌ترين اثر كارنامه‌اش است. بازيگري را از سال 2010 شروع كرده است. در يكي دو تا فيلم ضعيف سينمايي مثل «خشم تايتان‌ها» بازي كرده بود اما حالا «سيندرلا» مي‌تواند پل موفقيتش باشد. بعد از «سيندرلا» بازي در نقش اول دو فيلم سينمايي به او پيشنهاد شده است. جيمز البته زيبايي سيندرلايي چنداني ندارد اما سازندگان فيلم مي‌گويند نكته‌ سيندرلا زيبايي درونش است نه ظاهرش.

كيت بلانشت در نقش نامادري
نكته فيلم كنت برانا نامادري است كه كيت بلانشت نقش‌اش را بازي مي‌كند. همان خباثت توام با شوخ‌طبعي نامادري در انيميشن را دارد. كيت بلانشت متولد 1969 در استراليا بازيگري را از يك سريال استراليايي در سال 1993 شروع كرد و چهار سال بعد اولين نقش مهمش به او پيشنهاد شد: بازي در فيلم «اليزابت اول» ساخته فيلمساز مشهور هندي شكر كاپور در نقش ملكه اليزابت قهرمان فيلم. نقشي كه باعث شد براي اولين‌بار نامزد جايزه اسكار شود. اين فيلم راهش را به هاليوود باز كرد. بلانشت نامزد 5 جايزه اسكار شده و يك‌بار سال 2005 براي بازي در فيلم «هوانورد» اسكورسيزي در نقش كاترين هپبورن، بازيگر مشهور كلاسيك، و يك‌بار هم سال 2014 براي بازي در «جازمين غمگين» وودي آلن اسكار را از آن خودش كرد. فيلم «كارول» تاد هينس را آماده نمايش دارد و پروژه بعدي‌اش بازي در فيلم «بي‌وزن» ترنس ماليك است.

ريچارد مدن در نقش پرنس چارمينگ
متولد 1986 در انگلستان او هم بيشتر بازيگر سريال‌هاي تلويزيوني است. بازيگري را از سال 2000 شروع كرده و مهم‌ترين نقش‌اش هم در سريال محبوب «بازي تاج و تخت» در نقش راب استارك بوده است. در فيلم برانا خيلي تاثيرگذار ظاهر نشده و همچنان راب استارك بهترين نقش‌اش است. البته تقصير مدن هم نيست. كلا پرنس چارمينگ در قصه «سيندرلا» آدم چندان مهمي نيست. براي همين هم در انيميشن «شرك» با انفعال چارمينگ شوخي‌هاي زيادي شد. فيلم بعدي‌اش «روز باستيل» آمريكايي است و در آن با ادريس آلبا همبازي شده است.

هلنا بونهام كارتر در نقش فرشته نجات
متولد 1966 در انگلستان اين بازيگر متفاوت پيش از اين هم يك‌بار ديگر در فيلم «مري شلي فرانكنشتاين»(1994) با كنت برانا همكاري كرده بود. بونهام كارتر علاقه زيادي به بازي در فيلم‌هاي فانتزي و نقش‌هاي فانتزي دارد و چهره‌اش كه با كمي گريم عجيب و غريب مي‌شود هم اين فرصت را در اختيارش مي‌گذارد. او در اقتباسي ديگر از محصولات ديزني،‌«آليس در سرزمين عجايب» هم بازي كرده بود. فرشته نجات فيلم برانا با بازي بونهام كارتر كاملا با فرشته انيميشن ديزني متفاوت است. بونهام كارتر از سال 1983 در سينما بازي مي‌كند و دو بار براي فيلم‌هاي «بال‌هاي فاخته»(1998) و «سخنراني پادشاه»(2011) نامزد جايزه اسكار شده است.
....
اقتباس‌هاي ديزني در سال‌هاي اخير:
آليس در سرزمين عجايب
انيميشن ديزني سال 1949 ساخته شد براساس رماني از لوييس كارول. براي يك انيميشن كه قهرمانش به يك جهان فانتزي ديوانه‌وار وارد مي‌شود، قطعا تيم برتون بهترين انتخاب به عنوان كارگردان است. ديزني سال 2010، وقتي فيلم‌هاي سه‌بعدي روي بورس بودند تصميم گرفت اقتباس سينمايي «آليس در سرزمين عجايب» را بسازد. پيشرفت تكنولوژي به برتون اجازه مي‌داد كه صحنه‌هاي جهان فانتزي را جذاب‌تر از كار دربياورد. سه‌بعدي بودنش هم مكمل جذابيتش شد. با وجود همه اين‌ها فيلم برتون فقط در گيشه توانست موفق شود. دومين فيلم پرفروش سال 2010 با بيش از يك ميليارددلار فروش در سرتاسر جهان شد اما فيلم چنان غرق در هرج و مرج جهان آليس شده بود كه نتوانست روي نكات تاثيرگذار انگشت بگذارد. آنها سن آليس را بيشتر كردند و از يك دختر نوجوان تبديل به جواني 19 ساله شد. ميا واسيكوفسا آليس بيمزه‌اي از كار درآمد و بيشتر بار فيلم روي دوش جاني‌ دپ بود كه يكي از كاراكترهاي ديوانه‌وار جهاني بود كه آليس به آن وارد مي‌شد. فيلم اسكار بهترين طراحي صحنه و لباس را برد و در بخش جلوه‌هاي ويژه هم نامزد اسكار شد. اصلا فروش فوق‌العاده «آليس...» بود كه ديزني را به فكر اقتباس‌هاي سينمايي بيشتر انداخت.

ملفيسنت
فيلمي كه بعد از چهار سال آنجلينا جولي را به عنوان بازيگر به سينما برگرداند «ملفيسنت» بود. فيلمي كه تبديل به پرفروش‌ترين اثر كارنامه جولي هم شد. ملفيسنت در حقيقت اسم كاراكتر اهريمني انيميشن «زيباي خفته» ديزني بود. اين اولين فيلم رابرت استرومبرگ در مقام كارگردان شد كه پيش از اين مسئول جلوه‌هاي ويژه بود و در آن سمت دو جايزه اسكار هم در كارنامه‌اش داشت. همين سابقه كارگردان تبديل به نكته مثبت فيلم شد كه سكانس‌هاي جلوه‌هاي ويژه را درجه يك از كار درآورد. ديزني كاراكترهاي انيميشن «زيباي خفته» را برداشت و طبق آن سخن مشهور: هر داستاني دو وجه دارد، اين‌بار سراغ شخصيت خبيث قصه رفت و ماجرا را از ديد او روايت كرد. آنجلينا جولي خودش از علاقمندان انيميشن «زيباي خفته» ديزني بود آنقدر كه حتي بعد از اتمام فيلم، شاخ‌هاي ملفيسنت را براي خودش برداشت. فيلم با بودجه 180 ميليون دلاري توليد شده بود و اكرانش با رقم بزرگ 758.4 ميليون دلار در جهان به پايان رسيد و «ملفيسنت» تبديل به يكي از سه فيلم پرفروش سال 2014 شد. فيلم در 55امين سالگرد انيميشن كلاسيك ديزني، «زيباي خفته» به نمايش درآمد. در يك سكانس دختر آنجلينا جولي و برد پيت در نقش كودكي‌هاي اورورا بازي مي‌كند.

برنامه آينده
دامبو: مدير توزيع فيلم‌هاي ديزني مي‌گويد: «از نقطه نظر كمپاني ديزني و از نقطه نظر عامه مردم، افسانه‌هاي پريان جزيي از خون ما شده است. و ديزني در همه اين سال‌ها خيلي خوب روي اين افسانه‌ها كار كرده است.» البته بايد به حرف او فروش فوق‌العاده فيلم‌هاي اقتباسي از روي انيميشن‌هاي ديزني را در سال‌هاي اخير اضافه كرد. همه اين‌ها باعث شده آنها دوباره سراغ تيم برتون بروند كه پرفروش‌ترين فيلم اين سال‌هاي ديزني را ساخته و از او بخواهند اين‌بار داستان «دامبو فيل پرنده» را به تصوير بكشد. انيميشن «دامبو» محصول 1941 يكي از تحسين‌شده‌ترين انيميشن‌هاي ديزني است كه جايزه كن براي طراحي بهترين انيميشن و اسكار بهترين موسيقي متن را گرفته است. آن هم در زماني كه هنوز انيميشن‌ها بخش مجزايي در اسكار نداشتند. خبرها حاكي از آن است كه فيلم برتون مخلوطي از انيميشن و دنياي آدم‌هاي واقعي خواهد بود.
ديو و دلبر: انيميشن محبوب سال 1946 ديزني تا به حال چند اقتباس سينمايي داشته كه يكي از آنها سال 2014 با بازي ونسان كسل در نقش ديو به نمايش درآمد. نسخه جديد را كه سال 2017 براي اكرانش تعيين شده، بيل كاندون، كارگردان «افسانه‌هاي گرگ و ميش» و موزيكال «دختران رويايي» مي‌سازد. اما واتسون نقش بل را بازي خواهد كرد.
......
اين مطلب قبلا در هفت صبح كار شده است.

صوفيا نصرالهي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز