گزیده نظرات منتقدان درباره A Most Violent Year/ خشن‌ترین سال (جی سی چندور)

لس انجلس تايمز - كنت توران: "خشن‌ترين سال، ساخته‌هاي نيويوركي سيدني لومت را يادآوري مي‌كند اما به طور كلي از آن دسته فيلم‌هاي كاراكتر محور با دغدغه زمان و بار زياد ملودرام است. داستاني جنايت‌كارانه كه با ديالوگ‌هاي شق و رق، موقعيت‌هاي كوبنده و حسي واقعي سرشار شده است. اين فيلم تماشاگر را گرفتار كرده و رهايش نمي كند.

7فاز: خشن‌ترين سال با بازي اسکار آيزاک در نقش ايبل مورالز داستان مردي تاجر در دهه هشتاد نيويورک است که تلاش دارد از ورود به حلقه زد و بندهاي مجرمانه دور بماند. پرخشونت‌ترين سال درامي‌ست درباره رژيم سرمايه‌داري که در آن گرگ‌ها طعمه گرگ‌هاي ديگر مي‌شوند. اين فيلم به کارگرداني و نويسندگي جي.سي چندور همچنين جسيکا چستين، ديويد اويلوو، الساندرو نيولا، البرت بروکس و اليس گيبل را به عنوان بازيگران مکمل به همراه دارد.

نظر منتقدان مختلف را درباره فيلم بخوانيد:
هاليوود ريپورتر - تاد مک‌کارتي: "چندور به نوعي بحث‌هاي بيزينسي محرمانه را تبديل به درامي براي شناخت آدم‌هاي داستان‌اش کرده است. او اين درام را به روياي آمريکايي ارتباط مي‌دهد و اصراري که براي ترقي و پيشرفت در زندگي اين‌ آدم‌ها وجود دارد. چندور اين کار را بدون توسل به تصاوير نمادين و پرشکوه انجام مي‌دهد و همچنين تيرهاي اعتراض‌اش را با بي‌هدفي و ناآگاهي به سوي سرمايه‌گرايي نشانه نمي‌گيرد. فيلم جديد او نگاهي بي‌پرده و سرسختانه به تجارت و بهاي دخول در آن دارد و درنهايت نتيجه‌اي که از آن مي گيرد تمام سويه‌هاي فيزيکي، احساسي و اخلاقي انسان‌ها را در بر مي‌گيرد. سال 1981 آمريکا به خشن‌ترين سال مشهور است چراکه آمار جنايت و تجاوز در شهر نيويورک در اين سال به بالاترين حد خود مي‌رسد و و چاندور با نگاه به اين رخداد سعي دارد بگويد که هيچ چيز لازم نيست به اين بدي باشد، اما اين ما بوديم که به خودمان اجازه داديم همين‌قدر بد رفتار کنيم. وضوح فيلم در داستان‌سرايي‌اش دردآور است و شايد کمي هم به سمت و سوي ملودرام متمايل شود اما در نهايت به نظر مي رسد همه چيز در جاي درست خود قرار گرفته باشد."
علاوه بر اين " آيزاک با اجراي خود مثل يک بمب منفجرشده است و حتي يادآور ال پاچينو در پدرخوانده. چستين علاوه بر اينکه واقع‌گرايي کاراکتر خود را به نمايش مي‌گذارد از عشق ورزيدن به مرد و دخترانش هم غافل نشده. استفاده از انبوه ماشين‌هاي قديمي به خصوص در صحنه راه‌بندان خيابان به خوبي حس و حال آن دوران را برجسته کرده است. شايد تنها نقص تکنيکي فيلم در صحنه‌هاي شب و با نور کم نمود پيدا کرده است، فيلمبرداري فيلمبردار با استعداد؛ بردفورد يانگ در اين صحنه‌ها از رمق مي‌افتد و تصاوير را با پوششي نازک از تيرگي، ضعيف کرده است."

نيويورک تايمز - اي.او.اسکات: "خشن‌ترين سال داستان مردي باشرف است که تلاش دارد دربرابر وسوسه‌هايش همچنان بر سر اعتقادات خود باقي بماند. او همچنين شمايلي خارق‌العاده از يک حقه باز باهوش است و در هر دونگاه اين فيلم بي‌نظير عمل مي‌کند. چندور به خوبي موفق شده است تصويري کامل از شهري با پيشينه تاريخي و قدرت موثرش ارائه دهد. نورها تندند و توي چشم مي‌زنند و سايه‌ها غليظ و متراکم. هرج و مرج صحنه‌ها با موسيقي اضطراب آور الکس ايبرت همراهي مي‌شود و اسکار ايزاک عملا خود را تبديل به بازيگري کرده که نمي توان از او چشم برداشت."

لس انجلس تايمز - کنت توران: "خشن‌ترين سال، ساخته‌هاي نيويورکي سيدني لومت را يادآوري مي‌کند اما به طور کلي از آن دسته فيلم‌هاي کاراکتر محور با دغدغه زمان و بار زياد ملودرام است. داستاني جنايت‌کارانه که با ديالوگ‌هاي شق و رق، موقعيت‌هاي کوبنده و حسي واقعي سرشار شده است. اين فيلم تماشاگر را گرفتار کرده و رهايش نمي کند. در واقع يکي از چيزهاي به شدت رضايت بخش درباره پرخشونت‌ترين سال اين است که چقدر از لحظات تکان‌دهنده مملوء شده و چقدر کارگردان با مهارت و هوشمندي، گروه ارکسترش را براي دستيابي به حداکثر لحظات پر تنش هدايت مي‌کند."

تايم اوت نيويورک - جاشوا روسکوف: "انتخاب جاه‌طلبانه بازيگران، فيلم چندور را به بالاترين ميزان باورپذيري مي‌رساند. و او در کنار همه‌چيز هنوز هم براي اينکه در يک تونل قطار زيرزميني هيجان را به فيلمش تزريق کند زمان خواهد داشت. با اين وجود اگر فقط يک نقطه ضعف وجود داشته باشد آن هم رابطه مرکزي داستان فيلم است، رابطه بين يک مهاجر سربلند و مغرور با زن بلوند و پررويي که شوهرش زماني از او فراري بوده.  علاوه بر اين، فيلم به شکلي غيرعامدانه حس و حال صورت زخمي را تداعي مي‌کند. اما خود فيلم هم توانسته با تسلط خوبي که بر داستانش دارد به جايگاهي دست پيدا کند که تشابهات را ناديده بگيريم."

گاردين - يان بروکس: "نيرومند، معتبر و هوشمندانه. چندور سيب بزرگ (که لقب نيويرک است) را با رنگ‌هاي زرد و کرم‌اش دچار يرقان و تب کرده است. فيلمنامه به خوبي فصل مشترک سرمايه‌داري و جنايتکاري را نمايش مي‌دهد. اشتراکي که به نظر نمي‌آيد سودآور و يکپارچه باشد."

ويسنا فولادي
نظرات
اشکان جمعه 21 فروردين 1394 سايت خيلي جالب و کاملي دارين. فقط اميدوارم فعال‌تر شين. مطالب‌تون در حوزه سينما و سريال‌هاي غربي رو دنبال مي‌کنم. خسته نباشيد و منتظر پست‌هاي بعدي‌تون هستيم...
2 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز