20 فیلم برگزیده سال 2014 به انتخاب تحریریه 7فاز: St. Vincent / سنت وینسنت (تئودور ملفی)

يك كمدي دلپذير كه قدرتش را از درخشش ابدي قراردادها و كليشه‌ها مي‌گيرد و درباب يافتن مقدسين و معصومين از ميان به خاك افتادگان شهر است. با تكيه بر غناي رابطه‌ي دونفره‌ پيرمردي عبوس و ژوليده و تلخ‌زبان كه قلبي از دريا دارد با كودكي نيازمند حمايت كه همچون صحابه‎اي در جستجوي پيامبر خويش است.

7فاز:
احسان ميرحسيني:
تصور سنت وينسنت بدون بيل موري محال است. قرار دادن بيل موري در نقشِ وينسنت با آن پيشينه‌ي بازي كردنش با شكست در فيلم‌هاي مختلف (فيلم‌هاي وس اندرسون، گمشده در ترجمه، روز موش خرما، گل‌هاي پژمرده و ...) اين پيرمرد تلخِ شيرين را از لحاظ نمادين در جايگاهي فراتر از يك بازيگر در اين فيلم قرار مي‌دهد. نكته‌اي كه تبديل به دليل اصلي موفقيت فيلم در مقايسه با ديگر فيلمِ مشابه‌اش يعني And So It Goes راب راينر(با بازي مايكل داگلاس در نقش پيرمردي آزار دهنده با قلبي از طلا) مي‌شود. با پاياني محشر؛ بهترين هديه‌اي كه مي‌شد تقديم به سال‌ها بازيگريِ بيل موري در نقشِ دوست‌داشتني‌ترين شخصيت‌ها كرد. بيل موري، هميشه مفرح...

كاوه اسماعيلي: يك كمدي دلپذير كه قدرتش را از درخشش ابدي قراردادها و كليشه‌ها مي‌گيرد و درباب يافتن مقدسين و معصومين از ميان به خاك افتادگان شهر است. با تكيه بر غناي رابطه‌ي دونفره‌ پيرمردي عبوس و ژوليده و تلخ‌زبان كه قلبي از دريا دارد با كودكي نيازمند حمايت كه همچون صحابه‎اي در جستجوي پيامبر خويش است. سنت وينست صاحب يكي از برانگيزاننده‌ترين لحظات احساسي سينماي 2014 هم هست. جايي كه قهرمان رنجورش را مهربانانه در آغوش كودك قرار مي‌دهد و مدالش را به گردن مي‌گيرد. و مهمتر از همه اينكه موفق مي‌شود كوه يخ سينماي جهان، آقاي بيل موري را احساساتي كند. بيل موري كه انگار تا قبل از سنت وينست روي كماني كش آمده بود تا در اين نقطه از كارنامه‌ي بازيگري‌اش از چله‌اش رها شود.

ندا ميري: بيل موري. بيل موري. بيل موري. وينست مقدس داستان پيرمرد جامعه گريزي‌ست كه با گربه‌اش خوش مي‌گذراند و درب خانه‌اش را فقط به روي فاحشه‌اي ثابت مي‌گشايد. همسايه جديد مي‌آيد و با ورود پسر همسايه به زندگي او، داستان تكراري تاثيرپذيري پيرمرد منزوي از يك كودك آغاز مي‌شود. آن چيزي كه سطح فيلم را از يك كليشه سطحي و دمِ دستي به فيلمي خواستني‌ ارتقا مي‌دهد كه مي‌تواند مخاطبش را احساساتي، ذوق‌زده و مشعوف كند، در بازي شگفت‌انگيز موري نهفته است كه به ويژه در ارتباطش با اليور نمود مي‌يابد. رابطه كانوني اثر كه بسيار عميق و پيچيده و واقعي ترسيم مي‌شود و در واقع گير و گرفت‌هاي ارتباط او با داكا يا خامي و بلاتكليفي خرده‌داستان‌هاي ديگر نظير ماجراي حضانت را در چشم مخاطب از اهميت مي‌اندازد و تماشاچي همراه با وينسنت و اليور، يك يورتمه‌سواري خوشمزه و به‌يادماندني را تجربه مي‌كند.

احسان سالم: ابتدا احتمال دارد خيال كنيد كه تمام فيلم بسته به حضور شمايل بيل موري است (كه تا حد زيادي هم همينطور است) اما در اين فيلم مليسا مك‌كارتي و پسرش هم حضور دارند و يك نائومي واتس با لهجه‌ي روسي كه در كنار وينسنت تركيب جالبي سر ميز غذا مي‌سازند. سنت وينسنت براي من تا حدي يادآور "درباره‌ي يك پسر" با بازي هيو گرانت بود اما اينجا به جاي مردِ شيك و مفت‌خور آن فيلم با نسخه‌ي آمريكايي، لش و آويزانِ بيل موري طرف هستيم كه تربيت پسربچه‌اي به دوشش افتاده. بيل موري چيز جديدي براي نشان دادن ندارد (نيازي هم به اين كار ندارد) و به طور خلاصه با فيلم و داستان امتحان‌پس‌داده‌ و بي‌خطري روبرو هستيم؛ وينسنت در بين جماعت قديسان چيزي‌ست شبيه جان هنكاك (ويل اسميت) فيلمِ هنكاك در بين ابرقهرمان‌ها. قديسي پست مدرن كه الكل مي‌خورد، بد و بي‌راه مي‌گويد، هرزگردي مي‌كند، ظاهرن نه كسي دوستش دارد و نه خودش بقيه را دوست دارد.

صوفيا نصرالهي: در نگاه اول شبيه كمدي رمانتيك مشهور «درباره پسر» كريس و پل ويتز است. البته ظرافت‌هايش به آن اندازه نيست ولي پسربچه جذاب‌تري دارد كه به دل مي‌نشيند. مليسا مك‌كارتي مثل همه فيلم‌هاي اخيرش خيلي خوب است و حقش بود بيل موري نامزد اسكار مي‌شد. با موضوع قديمي شكل گرفتن رابطه ميان يك پسربچه منزوي با مرد بداخلاقي كه درگير مشكلات خودش است. يك سري از صحنه‌هايش واقعا بامزه درآمده و سكانس سخنراني در مدرسه درباره قديسين اشك‌تان را سرازير مي‌كند. مشكلش اين است كه فيلم يكدستي نيست. چند تا سكانس عالي دارد مثل اولين ديدار موري با همسايه‌هايش و دعوا سر درخت. اما بقيه فيلم متوسط است. (نكته مثبت: ديالوگ‌نويسي و بيل موري و بقيه گروه بازيگران/نكته منفي: يك جاهايي زياد از حد احساساتي مي‌شود و حس مي‌كنيد بيش از اندازه حرف مي‌زند و نشانه مي‌دهد تا جايي كه بي‌مزه مي‌شود)

وحيد جلالي: سنت وينسنت، يك كهنه سربازه آمريكايي كه تنها زندگي مي‌كند. همدم‌اش يك گربه است و گاهي فاحشه‌اي آبستن (با بازي جالب نائومي واتس) كه بعضي شب‌ها را با او سپري مي‌كند.به كسي اجازه‌ي نزديك شدن نمي‌دهد. منزوي، پرخاشگر، عصي و بدقلق. اليور، يك پسربچه‌ي باهوش و آسيب‌پذير كه با مادرش زندگي مي‌كند و همسايه‌ي جديد آقاي خاص شده‌اند. رابطه‌ي اين دو نفر خط اصلي فيلمنامه‌اي است كه از همان ابتدا سير تحول و سرنوشت‌شان براي مخاطب معلوم است. در اين گونه فيلم‌ها، ريزه كاري‌ها در اجراي بازيگران و كارگردان است كه فيلم را نجات مي‌دهد. غافلگيري فيلم براي تماشاگر پيگيرتر سينما نقش آفريني متفاوت بيل موري است. اينجا ديگر شاهد موري چهره سنگي و سرد و صورت خالي از احساس‌اش نيستيم. تئودور ملفي در اولين تجربه فيلمسازي خود مجموعه‌ي خوبي از بازي‌ها را در فيلم‌اش دارد. از موري هميشه دوست داشتني و پسرك تازه وارد تا مكارتي همدلي برنگيز و نائومي واتس بامزه.

زرتشت كاشفيان: حتي حضور معركه بيل موري و بازي خيلي خوب جيدن ليبرهر در نقش اليور هم نمي‌تواند كمدي‌اي را كه شوخي‌هايش تازه و بامزه نيستند و حرف‌هايش را هم زيادي مستقيم مي‌زند نجات دهد، گرچه شايد باعث شود به يكبار ديدنش بيارزد.

پويان عسگري: يك بيل موري خودآگاه كه از بازي در نقش «بيل موري» خسته شده است. نقش آدم‌هايي خسته و تنها و سرد كه گذر زمان و خويشتن‌داري سبب پژمردگي‌شان شده و نياز به تلنگري دارند تا دريچه قلب‌شان را رو به حيات بگشايند. اجراي تاثيرگذار و پرشور گروه بازيگري، اين داستان سوپر كليشه‌اي را ديدني ساخته و يكي از بهترين كمدي/ درام‌هاي سال را رقم زده است.

گروه نويسندگان 7فاز
نظرات
مسعود يكشنبه 16 فروردين 1394 يکي از بهترين فيلمهاي سال که خيلي ديده نشد.بيل موريش فوق العاده اس و خود فيلم هم انرژي بخش
2 1
پاسخ

سامان چهارشنبه 2 ارديبهشت 1394 حرکت بيل ماري(تلفظ صحيح) از جلوي در سالن،تشويق تماشاگران،و خم شدن در برابر اليور دوست داشتني و گرفتن مدال براي اون چيز لعنتي اي که هست همونقدر بيننده رو برمي انگيزه که بهترين سکانس سال: سکانس بازي حيرت انگيز کوپر وقتي داره فيلم ارسالي پسرش رو توي اون شاتل فضايي نگاه مي کنه
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز