فیلم‌های اکران نوروز 94: ایران برگر (مسعود جعفری جوزانی)

شوخي با رقابت‌هاي انتخاباتي، رفتار انتخاباتي مردم و مسئولان و مسائل حاشيه‌اي پيراموني آن مسئله جديدي نيست. همين سه سال قبل، سيروس مقدم سريال «چك برگشتي» را دقيقا با همين موضوع ساخت و تا توانست با اين مسئله شوخي كرد. گرچه جعفري جوزاني از جنبه هاي ديگري اين مسئله را هم در فيلمش به تصوير كشيده اما با اين حال انتظار مي‌رفت فيلم با نگاهي جديدتر به مقوله انتخابات وارد شود و از اساس نگاهي نو به اين مسئله داشته باشد . از طرف ديگر موقعيت‌هاي كمدي فيلم با اينكه در وهله اول خنده‌دار به نظر مي‌رسد اما شايد محتواي آنها براي خيلي‌ها راضي كننده نباشد.

7فاز:
ايران برگر
کارگردان: مسعود جعفري جوزاني
نويسنده: مسعود جعفري جوزاني و محمدهادي کريمي
تهيه کننده: فتح‌الله جعفري جوزاني
بازيگران: محسن تنابنده، علي نصيريان ، محمدرضا هدايتي، حميد گودرزي ، احمد مهرانفر، سحر جعفري جوزاني، هادي کاظمي و ....

خلاصه داستان: داستان از چند روز مانده به انتخابات شوراها شروع مي‌شود. فتح‌الله خان و امرالله خان دو خان بزرگ روستا هستند که هردو مي‌خواهند براي پذيرش در اين انتخابات، دست به هرکاري بزنند. پيکارهاي انتخاباتي اين دو و رفتارهاي مردم در قبال تبليغات آنها از جمله اتفاق‌هاي فيلم است.

برگ برنده: مسعود جعفري جوزاني در «ايران برگر» موقعيت‌هاي خنده‌داري خلق کرده. درواقع اگر خاطره خوش آثار قبلي او مثل «در چشم باد» را ناديده بگيريم و به عنوان اثري جديد به آن نگاه کنيم مي‌توانيم با آن تفريح کنيم.  فيلم در نگاه اول، خنده‌دار و مفرح است و حتي در جاهايي مي‌تواند از خنده روده‌برتان کند. بازي بازيگران با اينکه تکراري است و نمونه‌هايش را در ساير فيلم‌ها به وفور ديده‌ايم اما اينجا کنار هم خوب چفت شده و درواقع مخاطب را اذيت نمي‌کند. اين فيلم زمان اکران در سينماهاي مردمي جشنواره فجر، استقبال خوبي داشت.

ستاره فيلم: اگر بازي محسن تنابنده در «پايتخت» راضي‌تان کرده و از اين کاراکتر خوشتان مي‌آيد حتما از «ايران برگر» هم خوشتان خواهد آمد. تنابنده در اين فيلم از همان کاراکتر نقي «پايتخت» الگو گرفته و فقط به جاي لهجه مازندراني، به لري صحبت مي‌کند ولي با اين حال نقش را خيلي خوب بازي کرده و مي‌شود گفت که بهترين کاراکتر فيلم است. او با همين نقش  توانست نامزد دريافت سيمرغ شود.

حاشيه: پيش از جشنواره و حتي در زمان اکران فيلم در فجر خيلي ها فيلم را متاثر از فضاي انتخابات سال 88 عنوان کردند. البته مسعود جعفري جوزاني فيلمنامه اين فيلم را پيش از 88 و با عنوان «چگونه پيتزا بخوريم و خوشبخت باشيم» ثبت کرده بود و براي ساخت آن را بازنويسي کرد.

نقل قول: هر فيلمي در هرجايي ساخته شود‌، بايد لهجه همان جا را داشته باشد، گاه به اشتباه يک لحن يا بعضي از بزرگان يک قوم خاص را مسخره مي‌کنند، در حالي که فيلم ما چنين کاري انجام نمي‌دهد. «ايران برگر»  فيلمي ساده درباره گروهي از مردم است که تلاش مي‌کنند دموکراسي را برقرار کنند. هيچ نمادي در فيلمم نيست و اين فيلم آيينه‌اي است که هر کس ميزان دانش خود را با آن مي‌سنجد. فيلم من تضاد انديشه را به تصوير مي‌کشد و اميدوارم هر ايراني دوبار آن را ببيند. يک بار براي خنده و يک بار هم براي تفکر.

سابقه نوروزي: «ايران برگر» اولين فيلم مسعود جعفري جوزاني است که در نوروز اکران مي شود. با اين حال ساخته‌هاي پيشين او مثل «در مسير تندباد»، «شير سنگي» و «بلوغ» از فيلم‌هاي تحسين شده سينماي ما هستند.

پيش بيني: از آنجايي که «ايران برگر» در سينماهاي مردمي جشنواره فجر، يکي از پرمخاطب‌ترين فيلم‌ها نام گرفت و چند بار هم به سانس فوق‌العاده رسيد به نظر مي‌رسد در اکران هم اتفاق بدي برايش نيفتد. از طرف ديگر «ايران برگر» تنها فيلم کمدي اکران نوروز است و مردم هم معمولا در اين مناسبت‌ها از فيلم‌هاي کمدي بيشتر استقبال مي‌کنند و دل‌شان مي‌خواهد بعد از يک سال کار و زحمت، پاي فيلمي بنشينند که تا مي‌توانند همراه آن بخندند.

پاشنه آشيل: شوخي با رقابت‌هاي انتخاباتي، رفتار انتخاباتي مردم و مسئولان و مسائل حاشيه‌اي پيراموني آن مسئله جديدي نيست. همين سه سال قبل، سيروس مقدم سريال «چک برگشتي» را دقيقا با همين موضوع ساخت و تا توانست با اين مسئله شوخي کرد. گرچه جعفري جوزاني از جنبه هاي ديگري اين مسئله را هم در فيلمش به تصوير کشيده اما با اين حال انتظار مي‌رفت فيلم با نگاهي جديدتر به مقوله انتخابات وارد شود و از اساس نگاهي نو به اين مسئله داشته باشد . از طرف ديگر موقعيت‌هاي کمدي فيلم با اينکه در وهله اول خنده‌دار به نظر مي‌رسد اما شايد محتواي آنها براي خيلي‌ها راضي کننده نباشد.
.............
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

مرجان فاطمي، احمد رنجبر
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز