انتشار سه آلبوم مهم موسیقی: آخرین آلبوم گروه «آریان»، ناگفته «حافظ ناظری» و مست و مستور «همایون شجریان»

گروه «آريان» برنامه‌هايشان را براي انتشار آلبوم آخرشان از خيلي قبل‌تر اعلام كرده‌ بودند. آلبوم «خداحافظ» در حقيقت خداحافظي اين گروه با موسيقي پاپ ايران است و بعد از آن گروه منحل مي‌شود. اين آلبوم شامل 11 قطعه است كه در ميان آنها قطعات شاد هم وجود دارد اما به گفته علي پهلوان، يكي از خواننده‌ها و بنيان‌گذاران گروه، نقطه عطف كار، آهنگ‌هاي آرامش است.

7فاز: تا آخر اين هفته سه آلبوم «خداحافظ» گروه آريان، «ناگفته» حافظ ناظري و «مستور و مست» همايون شجريان منتشر خواهد شد...
همايون شجريان درباره آلبوم آخرش هنوز حرفي نزده اما نشست خبري آلبوم حافظ ناظري برگزار شده است و علي پهلوان از گروه آريان هم در با خبرگزاري‌هاي مختلف درباره «خداحافظ» و پايان کار آريان حرف مي‌زند. آلبومي که قرار است بيستم اسفند منتشر شود و قطعا بازار موسيقي را تحت‌تاثير قرار خواهد داد. اين‌ها مهم‌ترين آلبوم‌هايي هستند که تا آخر سال منتشر مي‌شوند. با توجه به موفقيت‌هاي آلبوم «آقاي بنفش» گروه پالت که اسفند 91 به بازار آمد و «نه فرشته‌ام نه شيطان» همايون شجريان و «باران تويي» چارتار که آخر سال گذشته منتشر شدند، مي‌شود گفت اسفند ماه انتشار مهم‌ترين و موفق‌ترين آلبوم‌هاي موسيقي سال است. يک‌جور فصل طلايي براي خوانندگان و آهنگسازان تا آلبوم‌هايشان را به بازار بدهند. آلبوم‌هاي همايون شجريان، حافظ ناظري و آريان قطعا پر سر و صدا خواهند بود و مي‌شود تا حدي موفقيت‌شان را از همين الان پيش‌‌بيني کرد. البته اين وسط آريان و شجريان بيشتر رگ خواب مخاطبان را مي‌دانند تا حافظ ناظري که مصرانه مي‌خواهد سليقه و موسيقي خودش را به جامعه بقبولاند. درباره اين سه آلبوم بخوانيد:

ناگفته: حافظ ناظري
سال گذشته حافظ ناظري در آلبوم «بعد يازدهم» 20 دقيقه از قطعات «ناگفته» را منتشر کرده بود. درنتيجه با حال و هواي اين آلبوم از قبل آشنا شده‌ايم. فرزند شهرام ناظري، شواليه آواز ايران از قبل روي اين آلبوم مانور زيادي داده بود و بخصوص تاکيد داشت که برندگان 38 جايزه گرمي با او در اين آلبوم همکاري کرده‌اند. البته بعد از انتشار «بعد يازدهم» نقدهاي تندي روي آلبوم ناظري منتشر شد که خودش آنها را نامهرباني مي‌داند. او در روز رونمايي‌ آلبومش بيشتر از آنکه درباره «ناگفته» حرف بزند جواب اين نقدها را داد: « خيلي‌ها گفتند، اين کار به درد پخش در آسانسور مي‌خورد؛ اما بهتر است باز هم بگويم که اين کار در بخش موسيقي کلاسيک سنتي سايت بيلبورد که يکي از سايت‌هاي معتبر جهاني است، معرفي شده و باز نمي‌دانم دليل اين همه حب و بغض عزيزان منتقدان پيرامون اين موضوع چيست؟»
اين آلبوم اشعار مولاناست و براي اولين‌بار شرکت سوني کلاسيک که يک پخش‌کننده‌ بين‌المللي معتبر است، پخش جهاني آلبوم را برعهده گرفته. اين آلبوم بخشي از پروژه «سمفوني رومي» است و خود شهرام ناظري هم در آن حضور دارد.

خداحافظ: گروه آريان
گروه «آريان» برنامه‌هايشان را براي انتشار آلبوم آخرشان از خيلي قبل‌تر اعلام کرده‌ بودند. آلبوم «خداحافظ» در حقيقت خداحافظي اين گروه با موسيقي پاپ ايران است و بعد از آن گروه منحل مي‌شود. اين آلبوم شامل 11 قطعه است که در ميان آنها قطعات شاد هم وجود دارد اما به گفته علي پهلوان، يکي از خواننده‌ها و بنيان‌گذاران گروه، نقطه عطف کار، آهنگ‌هاي آرامش است. هشت قطعه از ميان 11 قطعه آلبوم را خود علي پهلوان ساخته و دو تا هم کار شراره فرنژاد گيتاريست و همخوان گروه از روز اول است. علي پهلوان درباره پخش جهاني آلبوم هم گفته است: «روزي که آلبوم در ايران منتشر مي‏‌شود، فرداي آن روز در تمام سايت‏‌هاي معروف فروش بين‏ المللي قرار خواهد گرفت که من در اينجا کارهاي کپي ‏رايت آن را انجام داده ‌ام. آلبوم آريان به طور هم زمان روي سايت‏‌هايي مثل آي‏ تونز، گوگل پلي، آمازون و راديوهاي اينترنتي معروف مثل اسپاتي فاي، آرديو، آي‏هارت راديو و... قرار خواهد گرفت و يک کمپاني معروف به نام رامبل فيش قرار است کارهاي کپي ‏رايت و جمع آورى رويالتى در خارج از کشور را انجام دهد.»
«خداحافظ» روز بيستم اسفند منتشر خواهد شد.

مستور و مست: همايون شجريان
آلبومِ موسيقي «مستور و مست» با آهنگسازي «ژانو باغوميان» و با صدايِ «همايون شجريان» توسط شرکت هنر پارسه به انتشار در خواهد آمد. اين آلبوم حاصل تلاش چندين ساله «ژانو باغوميان» است که با همکاري بيش از يکصد نوازنده در اقصي نقاط جهان ساخته شده است و «همايون شجريان» قطعاتِ آن را به اجرا درآورده است. در اين اثر، قطعات بر اساس اشعاري از حافظ، مولانا و عطار ساخته شده است. «‌مستور و مست» هم روز بيستم اسفند ماه منتشر خواهد شد.
اين آلبوم داراي هفت قطعه برگرفته از اشعار حافظ، ‌مولانا و عطار است و در آن يک قطعه بي‌کلام نيز آورده شده است. آهنگساز در اين اثر نوعي موسيقي حماسي را ارايه داده و تلاش کرده است تا به تلفيقي از فرهنگ شرق و غرب برسد. اتفاقي که هم خواننده و هم آهنگساز، آن را گامي مثبت براي شناساندنِ بهتر شعر و عرفانِ ايراني در دنيا مي‌دانند.
از همايونِ شجريان در سالِ‌ گذشته، دو آلبوم «نه فرشته‌ام، ‌نه شيطان» با آهنگسازي «تهمورس پورناظري» و «چه آتش‌ها» با آهنگسازي «علي قمصري» به انتشار درآمد و اين در حالي است که علاوه بر «مستور و مست» دو آلبومِ ديگر نيز در دست انتشار دارد. اثري که آهنگسازي آن را مهيارِ عليزاده برعهده دارد و قطعات را به صورتِ مشترک با «عليرضا قرباني» خوانده و همچنين «آيينه‌ها» اثرِ «سهراب پورناظري» که دو سال پيش کنسرت‌هاي آن برگزار شده است. همايون شجريان با تورهاي «چرا رفتي؟» که مربوط به اجراي زنده آلبوم «نه فرشته‌ام، نه شيطان» بود، تبديل به موفق‌ترين چهره موسيقي سنتي اين سال‌هاي ايران شد.
.....................
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

هرمز سلامي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز