بهترین ترانه‌های موسیقی ایران در سال 1393/ بخش پنجم: یار بیگانه‌نواز از دنگ‌شو

 ترانه دوم از آلبوم «اتاق گوشواره» يك تصنيف خيلي قديمي است كه اعضاي دنگ‌شو دوباره آن را تنظيم كرده‌اند. در كنار تنظيم قطعه «حلوا» بهترين كار گروه است.

7فاز:
يار بيگانه‌نواز / دنگ‌شو / آلبوم اتاق گوشواره
بالاخره امسال اولين آلبوم رسمي گروه دنگ‌شو بعد از سال‌ها فعاليت در فضاي مجازي و اجراي کنسرت و انتشار آلبوم در خارج از کشور، در ايران منتشر شد. دنگ‌شو جزو اولين گروه‌هايي بود که موسيقي تلفيقي را در ايران باب کرده. رضا و طاها شجاع‌نوري به واسطه آشنايي که با اهالي فرهنگ داشتند و چند اجرا در جشن‌هاي سينمايي توانستند خيلي زود يک‌سري مخاطب جدي براي خودشان پيدا کنند. با انتشار تک‌اهنگ‌هايشان در اينترنت طرفدارانشان بيشتر هم شد. عجيب نيست که حالا يک‌جورهايي خودشان را پدرخوانده موسيقي تلفيقي مي‌دانند. به خصوص که خواننده گروه تلفيقي موفق ديگري که اين سال‌ها حسابي گل کرده است يعني پالت هم قبلا در دنگ‌شو فعاليت داشته است. با اين حال خروجي آلبوم «اتاق گوشواره» چندان هم بي‌عيب نيست. خواندن نامفهوم ترانه‌ها، تنظيم‌هاي شلوغي که دائم گام عوض مي‌کنند و ملودي‌هايي که تعداد کمي از آنها اريجينال هستتند، باعث شده اولين آلبوم رسمي گروه با ضعف‌هاي جدي روبه‌رو شود.

درباره يار بيگانه‌نواز: (نيمه‌شب‌ها در خيابان / عاشقي در زير باران / مي‌نوازد مويه مهتاب / ياد ياران در ميان و / رنگ آواز بنان و / لغزش آرام من در خواب)
 ترانه دوم از آلبوم «اتاق گوشواره» يک تصنيف خيلي قديمي است که اعضاي دنگ‌شو دوباره آن را تنظيم کرده‌اند. در کنار تنظيم قطعه «حلوا» بهترين کار گروه است. ترانه زيبايي که پيش از اين استاد بنان و زنده‌ياد ايرج بسطامي اجرا کرده بودند و اصلا به منظور همين اداي دين به بنان بخشي از ترانه را تغيير داده‌اند و شده اين چيزي که اول متن آورده‌ايم والبته نه تنها از ظرافت‌هاي شعر کم نکرده که خيلي هم دلنشين و جذاب است. ملودي اصلي کار اکبر محسني بوده که البته اين‌بار تنظيم دنگ‌شويي‌ها حسابي به کمکش آمده و نتيجه قطعه‌اي دلنشين با لحني کاملا متفاوت از قطعه اصلي، فضايي محزون و عاشقانه است.
.............
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

هرمز سلامي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز