گزیده نظرات منتقدان درباره بازی‌های گرسنگی: زاغ مقلد - قسمت اول (فرانسیس لارنس)

تايم - ريچارد كورليس: "درواقع بازي خاصي در جريان نيست. به غير از يك كشتار به سبك داعشي‌ها و يك يورش همگاني جنگجويان غيرنظامي به سبك ناوگان‌هاي نظامي، كه كتنيس هم در آن هيچ نقشي ندارد. به نظر قصد دارد با شور و حرارات باشد اما لارنس و هافمنِ اسكار بُرده با صدايي يكنواخت و از رمق‌افتاده ديالوگ مي‌كنند، انگار كه اولين جلسه روخواني از روي فيلمنامه باشد.

7فاز: کارگردان Catching Fire فرانسيس لارنس با زاغ مقلد -قسمت اول به همراه جنيفر لارنس، وودي هارلسون، اليزابث بنکس و فيليپ سيمور هافمن و اين بار با حضور جولين مور بازگشته است. در اين قسمت لارنس کارگردان ناتالي دورمر و جوليان مور را هم به جمع بازيگران مجموعه‌اش (اقتباسي از کتاب هاي سوزان کولينز) اضافه کرده است.

يادداشت منتقدان مختلف را بر فيلم بخوانيد:
هاليوود ريپورتر - تاد مک‌کارتي: "فيلم 45 دقيقه متريال دراماتيکي را که در دست دارد به اندازه 2 ساعتِ زيادي دل گنده کش مي‌دهد... متاسفانه زاغ مقلد - قسمت اول همه ويژگي‌هاي يک فيلم صنعتي عمل‌گرايانه را دارد. هيچ نشانه‌اي از جريان داشتن هر شکلي از جسارت و شورش و طغيان در رگ‌هاي اين فيلم ديده نمي‌شود، مثل محصولي کارخانه‌اي است که ايده طغيان‌گرانه‌اش را با بي‌ميلي و بي علاقگي و ناراحتي تعريف مي‌کند. چالش مرکزي که دو فيلمنامه نويس جديد فيلم پيتر کرگ و دني استرانگ با آن مواجه اند اين بود که بين ستمگر و ستم‌ديده تقابلي هيجان‌انگيز به وجود بياورند، اين مي‌توانست يک سوم زمان 140 دقيقه‌اي فيلم را به خوبي از آن خود کند و در ادامه هم به قيام نهايي و يک اکشن تميز ختم شود. با اين حال باز هم فرصت‌هاي بيشتري براي ادامه اين قسمت نسبت به دو فيلم قبلي وجود دارد."

تايم - ريچارد کورليس: "درواقع بازي خاصي در جريان نيست. به غير از يک کشتار به سبک داعشي‌ها و يک يورش همگاني جنگجويان غيرنظامي به سبک ناوگان‌هاي نظامي، که کتنيس هم در آن هيچ نقشي ندارد. به نظر قصد دارد با شور و حرارات باشد اما لارنس و هافمنِ اسکار بُرده با صدايي يکنواخت و از رمق‌افتاده ديالوگ مي‌کنند، انگار که اولين جلسه روخواني از روي فيلمنامه باشد. با اين حال باز هم مي‌دانيم لارنس که آگوست امسال 25 ساله شد هيچ اشتباهي نمي‌کند، بلکه اينجا به او فرصتي بيشتر از اين داده نشده که بخواهد کار خاصي انجام بدهد. به هر حال اگر بازي‌هاي گرسنگي يکي از آن ريليتي شوهاي سخيف بود که روي دي وي دي عرضه مي شد اين قسمت مي‌توانست ديسک رايگان و هديه مجموعه باشد."

تايم اوت - کث کلارک: "بازي اين‌بار عميق‌تر و تاريک‌تر شده است. اين قسمت به اندازه دو فيلم قبلي گيرا و اضطراب‌آور از آب درآمده و به نظرم از طرز فکر دروغين برد پيت درباره ابهامات اخلاقي موجود در دوران جنگ در فيلم فيوري/ خشم حرف بيشتري براي گفتن دارد. شيمي بين کتنيس و پيتا هميشه کمي لنگ مي‌زد و ضيف بود بنابراين اينجا هم براي اينکه اين دو جدا از هم نگه داشته شدند اعتراضي نيست. درکنار اينکه کتنيس گيلِ کمتر چلاق را دارد که با خودش به شکار ببرد."

گاردين - هنري بارنز: "پدال ترمز ميليون دلاري. جلوه‌هاي ويژه شل مي زنند و فيلمنامه کمي جيرجير مي‌کند اما بالاخره تا حدي موفق مي‌شود که هيجان‌آور هم باشد. با اين وجود کتنيس بايستي که درمقابل پارلمان به مبارزه برخيزد؛ پانم اين را مي‌طلبد و خود فيلم هم بيشتر."

ويسنا فولادي
نظرات
امير دوشنبه 18 اسفند 1393 من کتاباشو خوندم،کتاب سوم بهترينش ولي وقتي فهميدم دو قسمت کردن حدس زدم پارت اول لنگ ميزنه
گرجه فيلم يک سوم کتابِ،اصل داستانُ گذاشتن براي فيلم آخر
1 0
پاسخ

آراز يكشنبه 9 فروردين 1394 بدک نبود
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز