مروری بر اتفاقات موسیقی در سال 1393 - بخش اول: لغو مجوز کنسرت‌ها

اين سه مدل لغو كنسرت در سال گذشته بود: عوامل خودسر و مشكلات در شهرستان‌ها، نوازندگان و همخوانان زن و بيماري خوانندگان. و وزارت ارشاد در مقابل هيچ‌كدام از اين حمله‌ها مقاومتي نكرد و درنهايت كنسرت‌ها لغو شدند و مخاطبان‌شان سرگردان.

7فاز: در ماه پاياني سال به فکر افتاديم جمع‌بندي از اوضاع موسيقي ايران در سال گذشته داشته باشيم. حوزه‌اي که حتي بيشتر از سينما خبرساز شد. چند کنسرت مهم پرفروش بي‌سابقه داشتيم و حاشيه‌هايي هم گريبان‌گير بعضي ديگر از کنسرت‌ها شد. گروه‌ها و چهره‌هاي موسيقي جديدي به بازار آمدند که با اقبال مواجه شدند. تجربه‌هاي جديد در موسيقي مورد توجه قرار گرفت و خلاصه مي‌شود به بازار موسيقي به عنوان يکي از حوزه‌هاي پررونق و پول‌ساز فرهنگي اميد پيدا کرد. اما اين وسط يک سري اتفاقات هم باعث ناامني شده که مهم‌ترين‌شان لغو شدن يک‌ سري از کنسرت‌هاست. وقتي مرادخاني به عنوان معاونت هنري وزارت ارشاد و پيروز ارجمند به عنوان رييس دفتر موسيقي انتخاب شدند، اهالي موسيقي خوشحال بودند که اوضاع سر و ساماني خواهد گرفت. خيلي زود هم اقداماتي صورت گرفت. از جمله اينکه وزارت ارشاد با نيروي انتظامي وارد مذاکره شد و شيوه‌نامه‌اي تهيه‌ کردند تا مشکل لغو کنسرت‌هاي از طرف نيروي انتظامي حل شود. از اين شيوه‌نامه البته حدود يک ماه بيشتر نمي‌گذرد و هنوز قضاوت درباره‌اش زود است. اما چيزي که مي‌شود گفت اين است که روند لغو کنسرت‌ها در دولت جديد حتي بيشتر از قبل شده و حتي حميدرضا نوربخش، مديرعامل خانه موسيقي هم از اين ماجرا گلايه کرد.
خبرگزاري ايرنا از لغو حدود 20 کنسرت در سال گذشته خبر داده بود و در مقابل حسين‌ نوش‌آبادي، سخنگوي وزارت ارشاد گفته بود که نمي‌توانند در برابر لغو کنسرت‌ها کاري انجام دهند. کنسرت‌هاي موسيقي ليان در شيراز، کنسرت سيروان خسروي در بوشهر، کنسرت عماد طالب‌زاده در اراک، کنسرت شهرام ناظري در نيشابور، کنسرت گروه آرون در مشهد، کنسرت گروه عرفان در اصفهان، کنسرت وحيد تاج در يزد و کنسرت محسن يگانه در اروميه تنها تعدادي از کنسرت‌هاي لغو شده در طول يک سال گذشته هستند. کنسرت‌هايي که همگي مجوز وزارت ارشاد را هم داشتند اما به خصوص در شهرستان‌ها به دلايل کاملا سليقه‌اي جلوي برگزاري آنها گرفته شد. البته چند جايي هم با مداخله نيروي انتظامي ماجرا ختم به خير شد از جمله شب اول کنسرت گروه ليان در بوشهر که با وجود تجمع اعتراض‌آميز جلوي در سالن و چند ساعت تاخير بالاخره با حضور نيروي انتظامي برگزار شد. البته اين نکته را هم بايد ذکر کنيم که اجراهاي بعدي‌شان کنسل شد. به نظر مي‌رسد موضوع فراتر از تفاهم‌نامه ارشاد و نيروي انتظامي است چون در بعضي شهرستان‌ها اصلا کسي براي مجوز ارشاد احترام قائل نيست.
نکته بعدي کنسرت‌هايي بود که برگزار شدند اما با هزار دردسر. نمونه مهم‌شان کنسرت سالار عقيلي در طرقبه مشهد بود و کنسرت قاسم عاليم‌اف، هنرمند بزرگ آذربايجاني در تهران. در ميانه کنسرت عقيلي، حرير شريعت‌زاده همسر او را که نوازنده دف و پيانو است از روي صحنه پايين آوردند. البته که عقيلي به خاطر مردمي که پول بليط داده بودند به اجرايش ادامه داد ولي جو ناخوشايندي که بر اين کنسرت حاکم شد، تا آخر احساس مي‌شد. کنسرت عقيلي در مشهد بود که هميشه براي اجراي موسيقي در آن حاشيه‌هايي وجود دارد اما براي اجراي آخر کنسرت قاسم عاليم‌اف در تهران واقعا نمي‌شود توجيهي آورد. در حالي که شب قبل‌تر بدون دردسر کنسرت عاليم‌اف اجرا شده بود، شب آخر مانع حضور دخترش که همه جا پدر را به عنوان همخوان همراهي مي‌کند و خودش هم موزيسين مشهوري است، روي سن شدند. اتفاقي که باعث پريشاني قاسم‌اف شد که مهمان ماست. ماجراي مشکلات کنسرت‌هايي که نوازندگان زن دارند هنوز هم ادامه دارد.
اما عجيب‌ترين لغو کنسرت‌هاي سال گذشته مربوط به خود خوانندگان بود. کنسرت فرزاد فرزين در ايلام از طرف خود اين خواننده لغو شد. مسئول برگزاري اين کنسرت مي‌گفت که فرزين صبح روز اجرا موبايلش را از دسترس خارج کرده و طبق برنامه هم به ايلام سفر نکرده است اما مديربرنامه‌هاي فرزين گفت که آنها به دليل مشکل حنجره فرزين مجبور شده‌اند کنسرت همان روز را لغو کنند و تازه دلخور هم بودند که چرا اجراي شب‌هاي بعد بدون اطلاع آنها حذف شده است. بعد از فرزين هم نوبت بنيامين بود که به دليل بيماري کنسرتش در آبيک را حذف کند.
اين سه مدل لغو کنسرت در سال گذشته بود: عوامل خودسر و مشکلات در شهرستان‌ها، نوازندگان و همخوانان زن و بيماري خوانندگان. و وزارت ارشاد در مقابل هيچ‌کدام از اين حمله‌ها مقاومتي نکرد و درنهايت کنسرت‌ها لغو شدند و مخاطبان‌شان سرگردان.
..............
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

هرمز سلامي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز