چرا «بابادوک» استرالیایی ترسناک‌ترین فیلم سال 2014 بود؟

كنت كه فيلم كوتاهش با عنوان "هيولا" را در سال 2006 به عنوان مقدمه‌اي بر بابادوك ساخته، هيچ وقت قصد نداشته كه يك فيلم ژانر بسازد. اما كيتون مي‌گويد او تنها حس كرده كه بهتر است اين داستان از فيلتر يك فيلم درگير با مسائل روحي و رواني اين ژانرعبور كند.

هاليوود رپيورتر: پس از اکران نيمه‌شب فيلم در جشنواره ساندنس، تريلر روانکاوانه جنيفر کنت باعث وحشت تماشاگران‌اش در سراسر جهان شد.
استراليا با محصولات خانگي‌اش ازجمله اره و وولف کريک تبديل به سرزمين ترس‌هاي کم بودجه هالوويني شده و امسال هم از نواحي نيوزيلند داستان ترسناک ديگري را با خود به همراه آورده است. تريلر روانکاوانه جنيفر کنت که در سانس نيمه‌شب جشنواره فيلم ساندنس اکران شد تا اين‌جا به فروش 1.25 ميليون دلاري در فرانسه دست يافته است و با عبور از کانال انگليس، استوديوي آيکون پروداکشن اکران آن را به 200 سالن نمايش گسترش داد و بعد از آن هم نوبت به ايرلند رسيد، وقتي که فيلم در يک هفته اکرانش در انگلستان 580هزار دلار فروش کرد. بابادوک در خانه خود، استراليا با اکران محدود چيزي حدود 250هزار دلار فروخت.
تلويزيون ماهواره‌اي دايرکت‌تي‌وي هم به عنوان برنامه ويژه خود در شب هالووين، بابادوک را انتخاب کرد و حالا انتظار مي‌رود که فيلم کم کم راهش را به سراسر اروپا و آسيا هم باز کند.
در پيروي از آثار وحشت کلاسيک رومن پولانسکي مثل بچه رزماري و مستاجر، بابادوک هم داستان بيوه‌اي عزادار به نام اميليا (اسي ديويس) را تعريف مي‌کند که از حادثه دلخراش مرگ شوهرش به ستوه‌ آمده است. درعين حال او با ترس پسرش از يک هيولا - ملقب به بابادوک -  که به زعم پسر به داخل خانه نفوذ کرده در حال مبارزه است، ليکن خود خيلي زود متوجه حضور شيطاني بابادوک در سرتاسر خانه مي‌شود.
بابادوک شايد در مجموع به فروش کلي چشمگيري نرسيده باشد اما با عبور از مارکت‌هاي مختلف به مراتب ميزان سوددهي‌اش بالاتر مي‌رود و اين براي يک فيلم مستقل کم بودجه استراليايي‌ در بازار پر ازدحام ژانرش نتيجه خيره‌کننده‌اي است. به نقل از تهيه‌کننده فيلم کريستينا کيتون چيزي که بابادوک را منحصر به فرد مي‌کند اين است که برخلاف اره و وولف کريک سعي مي‌کند چيزي بيشتر از يک فيلم اسلشر ميانه‌حال براي نصف شب شما باشد.
"من، مادرها و مردهاي 60 ساله و تين‌ايجرهايي را ديدم که فيلم حسابي تکان‌شان داده بود. وحشت اين فيلم در يک حقيقت ريشه کرده است." کيتون همچنين عنوان کرده است که تاثيري که فيلم از اکپرسيونيسم آلمان مي‌گيرد بر سبک تيره و تاريک فيلم مي‌افزايد و آن را محصولي سواي مابقي  فيلم‌هاي ژانر وحشت قرار مي‌دهد.
کنت که فيلم کوتاهش با عنوان "هيولا" را در سال 2006 به عنوان مقدمه‌اي بر بابادوک ساخته، هيچ وقت قصد نداشته که يک فيلم ژانر بسازد. اما کيتون مي‌گويد او تنها حس کرده که بهتر است اين داستان از فيلتر يک فيلم درگير با مسائل روحي و رواني اين ژانرعبور کند.
"اين ژانر به خوبي مي‌تواند وقف همچين داستاني شود و بدين شکل داستان هم سهمگين‌تر و ترسناک‌تر خواهد شد. بدون آن خيلي احتمال مي‌رفت که در دام ملودرام بيفتد."
کيتون اميدوار است که پس از اکران فيلم در سينماها براي هالووين‌هاي بعدي ديسک بابادوک را در خانه‌هايمان داشته باشيم.

ويسنا فولادي
نظرات
کيم دوشنبه 5 مرداد 1394 به نظرم قبل از اينجور متنا که توش فيلم رو کاملا اسپويل کرديد، نوشتن يه هشداري؛ نفتي نشي‌اي؛ چيزي راه دوري نميره.
2 0
پاسخ

rozhan چهارشنبه 21 مهر 1395 مسخره ترين فيلمي بود ک تو عمرم ديدم.من به عنوان يه فيلم طنز ديدمش اينقدر ک خنده دار بود.تازه آخرشم با هيولاهه دوست شدن????
0 0
پاسخ
عرفان دوشنبه 26 شهريور 1397 اون هيولا افکار مادره بود . شما از پوکويو شروع کن به فيلم ديدن .

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز