یادداشت نویسنده 7فاز درباره سریال Boss / رئیس

نگاه و مضمونِ تيره و تار و چركِ سريال، آن را در كنار ديگر سريال‌هاي مهمِ به وجود آورنده‌ي عصر طلايي سوم تلويزيون قرار مي‌دهد. سريال‌هايي چون بركينگ بد، شنود، خانه پوشالي، بازي تاج و تخت، امپراطوري بوردواك و ... كه همگي شان در مضمون قدرت‌طلبي و عواقب هولناكش با يكديگر اشتراك دارند.

7فاز: معرفي سريالي که پس از دو فصل پخشش متوقف شده چندان منطقي به نظر نمي‌رسد. ولي هستند سريال‌هايي که ارزش‌هايشان به حدي است که تماشايشان را علي‌رغم متوقف شدن، واجب مي‌گرداند. يکي از مهمترين نمونه‌ سريال‌هاي در ميان راه متوقف شده، ددوود (ديويد ميلچ) شبکه‌ي HBO بود که پخشش پس از سه فصل متوقف گرديد، سريالي که به کرات از آن به عنوان يکي از مهمترين نمايش‌هاي عصر طلايي سوم تلويزيون نام مي‌برند. رئيس هم ديگر سريالي است که مي‌تواند در اين دسته قرار بگيرد. سريال در طي همين دو فصل هم به قدري نکات در خور ملاحظه دارد که تماشايش را براي مخاطبان جدي تلويزيون اين روزها واجب ‌کند. سريالي که در خود آمريکا هم مهجورتر از آني شد که سزاوارش باشد. تصوير سياهي که سريال از امروز جامعه‌ي آمريکا به تصوير مي‌کشد، قطع يقين در اين مهجوريت بي‌تاثير نبوده است. فصل اول اين سريالِ عبوس، در 21 اکتبر 2011 از شبکه‌ي Starz که بيشتر به خاطر نمايش‌هاي اروتيک پرده‌درانه‌اش نظير اسپارتاکوس شناخته شده است پخش شد. فرهاد صفي‌نيا خالق ايراني رئيس (و همکار فيلمنامه نويس مل گيبسون در آپوکاليپتو) به همراه کلسي گرامر ستاره‌ي سريال پس از مدت‌ها رجوع به شبکه‌هاي مختلف عاقبت موفق شدند با Starz به توافق برسند. و قرار بر اين شد که سريال بدون هيچ پخش آزمايشي در هشت اپيزود توليد شود. استقبال آغازين شبکه به قدري بود که حتي پيش از پخش فصل اول سريال، اعلام کردند که فصل دوم آن هم در ده اپيزود ساخته خواهد شد، اما به يک‌باره شبکه در 20 نوامبر 2012 اعلام کرد که ادامه‌ي سريال را به دليل آمار پايين بينندگان متوقف کرده است. طبق روال معمول پس از متوقف شدن سريال‌ها ، قرار براين شد تا به قصد خاتمه دادن به خطوط داستاني، فيلمي ساخته شود که البته آن هم به دليل خودداري صفي‌نيا از ادامه‌ي همکاري مسکوت ماند. کلسي گرامر، جمهوري‌خواه دوآتشه که در سال 2012 جايزه‌ي بهترين بازيگر مجموعه‌هاي تلويزيوني گلدن گلوب را در حضور غول‌هايي چون برايان کرنستون (برکينگ بد) و استيو بوشمي (امپراطوري بوردواک) به خاطر بازي درخشانش در اين سريال به دست آورد، عقايد سياسي‌اش را يکي از علل جريان تعطيلي سريال مي‌داند. اما همانطور که گفته شد، شبکه دليل اصلي آن را آمار پايين مخاطبان آن اعلام کرد.
نگاه عبوس و تيره و تار رئيس و سبعيت اخلاقي جاري در آن بي برو بر گرد بزرگترين سريال‌هاي شبکه‌هاي مهمي چون HBO  و AMC را به ياد مي‌آورد. ردپاي شاهکار HBO، شنود (ديويد سايمون) به وضوح در رئيس مشهود است. اين تريلرِ سياسي/ روانشناختي، شروعي همچون برکينگ بد دارد. در همان چند دقيقه‌ي ابتدايي اپيزود پايلوت به کارگرداني گاس ون سنت (يکي از مجريان طرح سريال)، تام کين (کلسي گرامر) شهردار شيکاگو را در محلي متروک مي‌بينيم که از پزشکش مي‌شنود مبتلا به نوعي بيماري مغزي و عصبي شده که به مرور منجر به زوال عقلي او خواهد شد. اما بر خلاف والتر وايت که هنگام شنيدن اين خبر در اوج حضيض قرار دارد، تام کين (همانطورکه از نام سريال هم بر مي‌آيد) در اوج قدرت و سروري در شهر شيکاگو است (نام تام کين ارجاعي است به چارلز فاستر کينِ همشهري کين، ارجاعي که با بازيِ کلسي گرامر که آشکارا مايه‌هايي ولزي دارد نيز تقويت مي‌شود) خيلي‌ها رئيس را درامي تاثير گرفته از شکسپير مخصوصا شاه لير به شمار مي‌آورند، اما تراژدي رشد و توسعه‌ي جنون‌واري که در طول سريال وجود دارد آن را به ديگر شاهکار کلاسيک ادبي، فاوستِ گوته پيوند مي‌دهد.
تام کين با آن چهره و تُن صداي شيطاني که کلسي گرامر به آن بخشيده، تجسم شر مطلق در قالب عقلانيتي محض است. نمونه‌ي شخصيتي که مدتي بعد، در قالب فرانک آندروودِ خانه پوشالي نيز ظاهر شد و نمونه‌اي خاص از ضدقهرمانانِ تلويزيونيِ اين سال‌ها را ارائه مي‌کنند. تام کين هيچ چيز را جز مسيري که در پيش‌رويش است نمي‌بيند و براي پيش بردن برنامه‌هايش حتي از قرباني کردن تنها دخترش نيز ابايي ندارد. رئيس با نمايش صريح پشت پرده‌ي دموکراسي و بوروکراسي آمريکايي، لابي‌گري‌ها و خيانت‌ها، يکي از سياه‌ترين تصاوير از آمريکاي امروز را نمايش مي‌دهد. و اينکه در پس پشت تصاوير زيبا و لبخندهايي که همه روزه از رسانه‌ها شاهدش هستيم چه‌ها مي‌گذرد.
همه چيز در رئيس زمخت و نخراشيده است. از کارگرداني اپيزودها گرفته تا فيلمبرداري و نوع بازي بازيگرانش. تقريبا هيچ اثري از عواطف لطيف انساني در دنياي رئيس به چشم نمي‌خورد. شخصيت داريوس (روتيمي) که عاشق اِما (هانا وير) دختر تام کين شده، تنها کسي است که بر اساس احساساتش عمل مي‌کند و بنا به قوانين اين دنيا، سرنوشتي جز تباهي انتظارش را نمي‌کشد. در جاهايي مناسبات سريال به قدري ترسناک مي‌شود که شايد پر بيراه نباشد رئيس را سريالي در ژانر هارور/ وحشت بدانيم.
نگاه و مضمونِ تيره و تار و چرکِ سريال، آن را در کنار ديگر سريال‌هاي مهمِ به وجود آورنده‌ي عصر طلايي سوم تلويزيون قرار مي‌دهد. سريال‌هايي چون برکينگ بد، شنود، خانه پوشالي، بازي تاج و تخت، امپراطوري بوردواک و ... که همگي‌شان در مضمون قدرت‌طلبي و عواقب هولناکش با يکديگر اشتراک دارند. نام تام کين هم مي‌آيد و در کنار مهمترين ضدقهرمان‌هاي اين چند ساله مثل والتر وايت، فرانک آندروود، استرينگر بل و ناکي تامسون قرار مي‌گيرد.

احسان ميرحسيني
نظرات
طاها جمعه 17 مهر 1394 واقعا حيف شد که تمومش ادامه ندادن. کاش حداقل اون فيلم رو مي‌ساختن يا حداقل تو مصاحبه‌اي چيزي که مدنظر داشتن براي پايان رو مي‌گفتن.
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز