پیش‌بینی اسکار 2015: چه کسی باید برنده شود و چه کسی برنده می‌شود

بهترين فيلم
برنده خواهد شد: رقابت بسيار نزديك‌ست.حتي از سال گذشته هم حساس‌تر. اما فكر كنم بردمن در نهايت مابقي را سر جاي خود مي‌نشاند. بردمن در وضعيتي مشابه با آرگو و آرتيست به سر مي‌برد و به نوعي يك آيينه‌ تمام قد در برابر هاليوود است.
مي‌تواند برنده شود: پسربچگي اما فيلمي تاريخي‌ست. شايد از بردمن هم احساسي‌تر و خوش‌ساخت‌تر. و پيش از اين توانست در بفتا هم مچ بردمن را بخواباند.
برنده غيرمترقبه: در هر حال هر فيلمي غير از بردمن و پسربچگي در صورت برنده شدن غافلگيركننده خواهد بود. با اينكه تك تيرانداز آمريكايي با ركورد فروش خود چيزي نيست كه بتوان به راحتي از آن چشم‌پوشي كرد. هتل بزرگ بوداپست اما پيشاپيش هزاران نامزدي دريافت كرده بنابراين شايد ديگر كافيش باشد.
بايد برنده شود: برنده شدن سلما در اين بخش رضايتمندانه‌ترين لبخند را روي لبان ما مي‌نشاند. سلما در رشته‌هاي ديگر به شدت مورد چشم‌پوشي قرار گرفت.

پلي‌ ليست:
احساس نمي‌کنيد اين طولاني‌ترين فصل جوايز باشد؟ قطعا که چنين حس و حالي دارد. بازه زماني سپتامبر تا فوريه امسال انگار که توان فيزيکي و ذهني بيشتري ازمان گرفته. دو مدعي جدي جوايز اسکار امسال، سال گذشته در جشنواره ساندنس در ماه ژانويه اکران شدند و يکي ديگر از مدعيان بهترين فيلم يعني تک‌تيرانداز آمريکايي هم دوازده ماه بعد رکورد فروش هفته را از آن خود کرد. هتل بزرگ بوداپست هم که خيلي وقت است در ميان ما حضور دارد و سلما هم در روز کريسمس امسال اکران شد. حالا به هر شکلي که هست به نظر مي‌رسد سال اسکاري به چهارده ماه رسيده باشد. بالاخره اما اين انتظار طولاني با مراسم يکشنبه شب آکادمي اواردز 2015 به پايان خواهد رسيد. و اين فقط يک معني مي دهد: وقت آن رسيده که تصميم نهايي را درباره پيش‌بيني‌هاي خود بگيريم. به جرات مي‌توان گفت که يکي از دو رقيب اصلي، پروژه پرحرارت ريچارد لينکليتر، پسربچگي است که ساخت آن کمي بيشتر از يک دهه طول کشيده و ديگري هم اثر شجاعانه و گستاخانه الخاندرو گونزالز ايناريتو، بردمن (يا همان عنوان فرعي غيرضروري و پرمدعايش) است. اما جواب سوالات بسياري هم فقط در مراسم يکشنبه مشخص خواهد شد. در زير فهرستي از بخش‌هاي مختلف و نامزدهاي آن خواهيد ديد که برندگان احتمالي، برندگان غيرمترقبه و برندگان تقريبا حتمي در هر بخش ذکر شده‌اند. پيش‌بيني‌هاي خود را با ما در ميان بگذاريد، به نظر شما کدام يک از اسامي زير بيشتر به مجسمه طلايي اسکار نزديک هستند؟

بهترين ترانه فيلم
Lost Stars- دوباره شروع کن
Grateful- فراتر از نورها
I’m Not Gonna Miss You- گلن کمپبل: خودم خواهم شد
Everything Is Awesome- فيلم لگو
Glory- سلما
برنده خواهد شد: نظر عموم بر اين است که سلما برنده اين بخش خواهد بود (جايزه گلدن گلوب امسال هم در اين بخش به سلما رسيد) تا اينگونه عدم حضورش در رشته‌هاي ديگر جبران شود.
مي‌تواند برنده شود: مستند کمتر ديده شده گلن کمپبل مي ‌تواند با ربودن اين جايزه تبديل به يک اعصاب‌خردي بزرگ براي سلما شود.
برنده غيرمترقبه: فيلم قبلي جان کارني، Once توانست جايزه اين بخش را از آن خود کند و آهنگ "دوباره شروع کن" هم چيزي نيست که بتوان به راحتي از آن چشم پوشي کرد. آهنگ در خود فيلم اجرا مي‌شود، توسط ستاره فيلم اجرا مي‌شود و ساخته مرد اصلي گروه نيو راديکالز، گرگ الکساندر است. "دوباره شروع کن" سه برگ برنده نسبتا پرقدرت دراختيار دارد.
بايد برنده شود: "همه چيز محشر است" را تنها از آن جهت پشتيباني مي‌کنم که به شدت دوست دارم صورت برآشفته و سردرگم رابرت دووال را هنگام برنده شدن "فيلم لگو" ببينم.

بهترين موسيقي متن
الکساندر دسپلا- "هتل بزگ بوداپست"
الکساندر دسپلا- "بازي تقليد"
هانس زيمر- "ميان‌ستاره‌اي"
گري يرشون- "آقاي ترنر"
جوهان جوهانسن- "تئوري همه‌چيز"
برنده خواهد شد: اين تصميم سختي خواهد بود اما گمان مي‌کنم که جوهان جوهانسن تازه‌وارد به اين موفقيت دست پيدا خواهد کرد. او پيش از اين جايزه گلدن گلوب را براي بهترين موسيقي فيلم برده است و يکي از اتفاق به يادماندني را براي فيلم جيمز مارچ رقم زده. موسيقي او در فيلم سراسر احساسات "تئوري همه‌چيز" ضربه‌اي کوبنده و ظالمانه‌ست.
مي‌تواند برنده شود: الکساندر دسپلا يک تهديد جدي‌ست. "هتل بزرگ بوداپست" در جشن بفتا موفق به دريافت جايزه اين بخش شد و از قرار معلوم طرفداران زيادي هم در بين اعضاي آکادمي دارد.
برنده غيرمترقبه: حضور کمرنگ‌تر دسپلا براي ساخت موسيقي "بازي تقليد" در هرصورت نمي‌تواند هانس زيمر را از گود مسابقه خارج کند. موزيک "ميان‌ستاره‌اي"  مهيب، اثرگذار و خاص بود.
بايد برنده شود: "تئوري همه‌چيز" و "هتل بزرگ بوداپست" موسيقي فوق‌العاده‌اي دارند. اما من بيشتر از يک‌بار به ساندترک "ميان‌ستاره‌اي" سر زدم.

بهترين فيلم انيميشن
بيگ هيرو 6
باکس‌ترول‌ها
چگونه اژدهاي خود را تعليم دهيد 2
موسيقي دريا
افسانه پرنسس کاگويا
برنده خواهد شد: قسمت اول فيلم درمقابل "داستان اسباب‌بازي 3" شکست خورد. قسمت دوم اين انيميشن اما ترکيبي از هنر و تبليغات است. نه به اندازه بيگ هيرو 6 تبليغاتي‌ست و نه به اندازه باکس‌ترول‌ها مبهم و هنري. اگرچه به اندازه قسمت قبلي خود، فيلم خوبي نيست اما ارزش دريافت جايزه هم دارد.
مي‌تواند برنده شود: باکس‌ترول‌ها بهترين ساخته سازندگان‌اش است. همگي بر اين اتفاق نظر دارند که فيلم طراحي دوست‌داشتني و ماهرانه‌اي دارد. اگر فرسودگي انيميشن‌هاي دنباله‌دار بر راي‌دهندگان غالب شود شايد "اژدها" درمقابل ترول شکست بخورد.
برنده غيرمترقبه: بيگ هيرو 6 را نبايد از رده خارج کرد. اما تا به اينجا که دومين انيميشن محبوب اکثريت بوده است بنابراين برنده شدن‌اش غيرمنتظره خواهد بود. افسانه پرنسس کاگويا به عنوان آخرين تشويق براي استوديو گيبلي هم مي‌تواند مدعي خوبي باشد، درکنار اينکه فيلم تبديل به عشق اول بسياري هم شده، اما به نظر نمي‌رسد اعضاي آکادمي از اين موضوع باخبر باشند.
بايد برنده شود: اگر فرض کنيم که فيلم لگو هيچ شانسي ندارد پس قطعا قوي‌ترين مدعي "پرنسس کاگويا" خواهد بود. افسانه‌اي به بلوغ رسيده و پرقدرت که بدون شک در اين رقابت يک سر و گردن از بقيه بالاترست.

بهترين فيلم خارجي زبان
آيدا
لواياتان
نارنگي‌ها
تيمبوکتو
قصه‌هاي وحشي
برنده خواهد شد: احتمال زياد‌ آيدا برنده اين رشته خواهد بود. آيدا فيلم درخشان و خوش سر و شکلي‌ست که مي‌تواند تبديل به يکي از دوست‌داشتني‌ترين برنده‌هاي چند سال اخير شود.
مي‌تواند برنده شود: رقيب اصلي آيدا، لواياتان است که وزنه سنگيني مثل سوني پيکچرز از آن حمايت مي‌کند. اگر راي‌گيري‌ها نه ماه پيش در جشنواره فيلم کن بود لواياتان برنده بي‌رقيب اين بخش بود. با اين حال هنوز هم بزرگترين تهديد براي آيدا است.
برنده غيرمترقبه: قصه‌هاي وحشي به شدت سرگرم‌کننده است. مي‌توان گفت که يکي از جدي‌ترين رقيبان اين رشته است و در صورت دريافت جايزه اوقات بسياري را تلخ خواهد کرد.
بايد برنده شود: همه مدعيان اين بخش به يک اندازه خوب هستند. (شايد نارنگي‌ها کمتر از بقيه) اما پيش از اين لواياتان و آيدا مورد توجه و تحسين بسياري قرار گرفته‌اند، بنابراين اميدوارم که تيمبوکتو اين جايزه را به خانه ببرد.

بهترين تدوين فيلم
تک‌تيرانداز آمريکايي
پسربچگي
هتل بزرگ بوداپست
بازي تقليد
ويپلش
برنده خواهد شد: تصميم‌گيري درباره اين يکي حتي از بقيه هم سخت‌تر است. در نبود بردمن به نظر ويپلش از همه هيجان‌انگيزتر است. ويپلش با موفقيت در مراسم بفتا اما شانس خود را در اين رشته بيشتر کرد.
مي‌تواند برنده شود: پسربچگي با تدوين فوتيج‌هاي تهيه شده در طي 12 سال ساخته شد. شايد افراد زيادي به برنده شدن آن در اين بخش اميد نبسته باشند اما در هر صورت اين يکي از سخت‌ترين انتخاب‌هاي سال به شمار مي‌آيد.
برنده غيرمترقبه: تک‌تيرانداز آمريکايي با صحنه‌هاي اکشن سنگين‌اش در کنار فضاي کميک هتل بزرگ بوداپست مي‌توانند غافلگيرمان کنند.
بايد برنده شود: ما هم دل‌مان بيشتر با ويپلش است.

بهترين فيلمبرداري
امانوئل لوبزکي- بردمن يا (فضيلت غيرمنتظره جهل)
رابرت يومن- هتل بزرگ بوداپست
لوکاس زال و ريشارد لنچفسکي-‌ آيدا
ديک پوپ- آقاي ترنر
راجر ديکينز- ناشکسته
برنده خواهد شد: فيلمبردار بردمن تنها يک سال پس از دريافت جايزه اسکار براي "جاذبه" بار ديگر بازگشته است. اگر به هر دليلي نتواند جايزه امسال را هم از آن خود کند حسابي گيج خواهيم شد.
مي‌تواند برنده شود: اگر يک نفر بتواند باعث ناراحتي بقيه مدعيان شود آن يک نفر آيدا خواهد بود. آيدا به اندازه بردمن ديده نشده و البته اگر موفق به دريافت جايزه شود اولين فيلم سياه و سفيدي خواهد بود که پس از فهرست شيندلر در اين رشته برنده مي‌شود.
برنده غير مترقبه: هتل بزرگ بوداپست مي تواند ناگهان به دلايل بسيار عجيبي لوبزکي را شکست دهد. البته من گمان مي‌کنم که داوران هم فکر کنند که جايزه بهترين طراحي لباس و صحنه براي آن کافي باشد، مگر اينکه هتل بزرگ بوداپست براي آنان بسيار بيشتر از اين‌ها تاثيرگذار بوده باشد.
بايد برنده شود: به طور قطع آيدا.

بهترين فيلمنامه اقتباسي
جيسون هال- تک تيرانداز آمريکايي
گراهام مور- بازي تقليد
پل توماس اندرسون- فساد ذاتي
آنتوني مک‌کارتن- تئوري همه چيز
ديمين چزل- ويپلش
برنده مي‌شود: داوران تصميم گرفتند که ويپلش را در اين رشته جاي دهند. البته شانس ويپلش در بخش بهترين فيلمنامه اوريژينال زياد نبود. اما از آنجايي که دو فيلم بريتانيايي حاضر در اين بخش ممکن است از سوي داوران مورد قضاوت يکسان قرار گيرند پس بعيد نيست که ويپلش برنده اين رقابت شود.
مي‌تواند برنده شود: اينجا جايي‌ست که بازي تقليد بيشترين شانس را دارد. اينجا جايي‌ست که داوران معمولا مي‌توانند به فيلم‌هايي که واقعا دوست‌شان دارند راي دهند.
برنده غيرمترقبه: فيلمنامه آنتوني مک‌کارتن از جشن بفتا سربلند بيرون آمد اما آنجا رقيبي مثل ويپلش در کنار او نبود. اين يک مسابقه سه جانبه خواهد بود.
بايد برنده شود: تبديل رمان پينچن به يک فيلم قابل درک کار راحتي نيست. فساد ذاتي به شکل ترسناکي سرگرم کننده و سرگيجه‌آور است.

بهترين فيلمنامه اوريژينال
الخاندرو گونزالز ايناريتو، نيکولاس گياکوبون، الکساندر داينلاريس جونيور، آرماندو بو- بردمن يا (فضيلت غيرمنتظره جهل)
ريچارد لينکليتر- پسربچگي
اي.مکس فراي، دن فاترمن- فاکس‌کچر
وس اندرسون، هوگو گوينس- هتل بزرگ بوداپست
دن گيلروي- شبگرد
برنده خواهد شد: خدايا، اين يکي هم تصميم سختي‌ست. به نظر مي‌رسد وس اندرسون با فيلمي که به عنوان بهترين فيلم اين کارگردان شناخته شده امسال درجايگاه اول اسکاري‌ها ايستاده است. با نگاه به سابقه اين بخش (وودي الن، اسپايک جونز، کوئنتين تارانتينو) وس اندرسون بيش از بقيه شايسته دريافت جايزه به نظر مي‌رسد.
مي‌تواند برنده شود: بردمن با وجود موفقيت در گلدن گلوب تا حدودي واجد تمام شرايط نيست. با اين حال احتمالات را نمي‌شود ناديده گرفت.
برنده غيرمترقبه: لينکليتر قطعا يک مدعي جدي‌ست، اما من او را در جايگاه سوم قرار مي‌دهم. اين جايزه مي تواند براي او تنها يک دلداري در صورت عدم موفقيت در بخش هاي ديگر باشد.
بايد برنده شود: مايليم افراد بيشتري شبگرد را به رسميت بشناسند. فيلمنامه‌اي گستاخانه و روراست که هر سال فرصت رو به رو شدن با آن را به دست نخواهيد آورد.

بهترين بازيگر مکمل مرد
رابرت دووال- قاضي
اتان هاوک- پسربچگي
ادوارد نورتون- بردمن يا (فضيلت غيرمنتظره جهل)
مارک رافالو- فاکس کچر
جي.کي سيمونس- ويپلش
برنده خواهد شد: جي.کي سيمونس بازيگر سابقه داري‌ست که توانسته در فيلمي که مردم دوست‌اش دارند و در نقشي کشنده و حساس بازي درخشاني داشته باشد. انگار نام او پيشاپيش بر مجسمه اسکار اين رشته درج شده است.
مي‌تواند برنده شود: ادوارد نورتون پس از چندسال بار ديگر به ما يادآوري کرد که استعداد گران‌بهايي دارد. البته او نقش خودش را در بردمن بازي کرده، نه بيشتر.
برنده غيرمترقبه: کاملا مطمئن هستم که سيمونس برنده اين رقابت خواهد بود. رابرت دووال اما مسن‌ترين فردي‌ست که تا به حال در اين بخش نامزد شده، شايد اگر در فيلمي بهتر از قاضي بازي مي‌کرد شانس بيشتري نصيب‌اش مي‌شد.
بايد برنده شود: شوخي مي‌کنيد؟ جي.کي سيمونس.

بهترين بازيگر مکمل زن
پاتريشيا ارکت- پسربچگي
لارا درن- وحشي
کيرا نايتلي- بازي تقليد
اما استون- بردمن يا (فضيلت غيرمنتظره جهل)
مريل استريپ- درون جنگل
برنده خواهد شد: پاتريشيا ارکت، بدون شک. هرکس چيز ديگري به شما مي‌گويد ديوانه است.
مي‌تواند برنده شود: پس از ارکت به نظر اما استون بيشترين راي را با اختلاف از آن خود مي‌کند.
برنده غيرمترقبه: وجود ندارد. مگر اينکه جرد لتو اسم طرف را اشتباهي بخواند.
بايد برنده شود: بازي‌هاي دوست‌داشتني زيادي وجود ندارد، بنابراين دوباره پاتريشيا ارکت را انتخاب مي‌کنم.

بهترين بازيگر مرد
استيو کارل- فاکس کچر
بردلي کوپر- تک تيرانداز آمريکايي
بنديکت کامبربچ- بازي تقليد
مايکل کيتون- بردمن يا (فضيلت غيرمنتظره جهل)
ادي ردمين- تئوري همه چيز
برنده خواهد شد: همه انگشت‌ها ادي ردمين را نشان مي‌دهند. او براي داوران چهره تقريبا جديدي‌ست و بازي‌اش هم از نظر تکنيکي کاملا بي عيب و نقص است.
مي‌تواند برنده شود: بردمن فيلم راحت‌بين‌تري بوده، کيتون هم بيشتر به دل تماشاگران نشسته، با اينکه شانس ردمين بيشتر است اما بعيد نيست که بازي در لحظه آخر عوض شود. ردمين تازه اول راه است و کاش افراد بيشتري مي‌دانستند که سال بعد قرار است او را در فيلمي از تام هوپر ببينيم.
برنده غيرمترقبه: بردلي کوپر را حالا که تک تيرانداز آمريکايي غوغا به پا کرده بار ديگر تماشا کنيد. به هيچ وجه نمي‌توان او را از اين فهرست به طور کامل خط زد.
بايد برنده شود: استيو کارل با بازي متفاوت‌اش در فاکس کچر در مقايسه با چهار مدعي ديگر براي ما محبوب‌تر است. اما واقعا از شانس کمي برخوردار است. هميشه همين‌طور بوده، ‌نه؟

بهترين بازيگر زن
ماريون کوتيار- دو روز، يک شب
فليسيتي جونز- تئوري همه چيز
جولين مور- Still Alice
روزاموند پايک- گان گرل
ريس ويترسپون- وحشي
برنده خواهد شد: جوليان مور برخلاف دفعات زيادي که نامزد دريافت جايزه بهترين بازيگر شده اما هيچ‌گاه اين جايزه را به چنگ نياورده است. او سال خوبي را پشت سر گذاشت و شايد ديگر کمتر کسي به برنده شدن او در اين بخش شک داشته باشد.
مي‌تواند برنده شود: ريس ويترسپون شايد موجب اوقات تلخي مور شود، تعريف بازي خوب او پيش از اينکه Still Alice از راه برسد بر سر زبان‌ها بود.
برنده غيرمترقبه: مطمئن نيستم اما شايد فليسيتي جونز؟ مردم او را در تئوري همه جيز دوست داشتند اما به نظر نمي‌رسد براي راي‌دهندگان چندان وسوسه‌برانگيز جلوه کند.
بايد برنده شود: صددرصد ماريون کوتيار. او در فيلم برادران داردن از هميشه بهترست. البته فيلم برادران داردن در مقابل Still Alice بسيار کوچک است. به هر حال از نامزدي بازيگر اصلي آن خوشحال شدم.

بهترين کارگردان
وس اندرسون- هتل بزرگ بوداپست
الخاندرو گونزالز ايناريتو- بردمن يا (فضيلت غيرمنتظره جهل)
ريچارد لينکليتر- پسربچگي
بنت ميلر- فاکس کچر
مورتن تيلدام- بازي تقليد
برنده خواهد شد: بردمن هم وضعيتي مشابه با وضعيت جاذبه در مراسم سال گذشته دارد. پيش از اين در جشنواره‌هاي مختلف جوايز زيادي هم برده است.
مي‌تواند برنده شود: همه چيز لبه تيغ است. لينکليتر به سادگي مي‌تواند يک برنده باشد. راحت‌تر مي‌توان او را دوست داشت و کارگردان مستقل باتجربه‌اي است و اوه البته دوازده سال هم صرف ساخت پسربچگي کرده. اگر داوران به اندازه کافي او و فيلمش را دوست داشته باشند پس هيچ چيز غيرممکن نخواهد بود.
برنده غيرمترقبه: وس اندرسون براي هر دو کارگردان نام برده قبلي يک تهديد بزرگ است. به هرحال اعضاي آکادمي هميشه به او علاقه داشتند.
بايد برنده شود: مورتن تيلدام فيلم خوبي ساخته اما به شخصه دوست داشتم نام بنت ميلر را در اين بخش بالاتر از همه ببينم تا نه تنها کمي به فاکس کچر توجه بيشتري شود، که کارهاي قبلي اين کارگردان هم آنطور که شايستگي‌اش را دارد ديده شوند.

بهترين فيلم
تک تيرانداز آمريکايي
بردمن يا (فضيلت غيرمنتظره جهل)
پسربچگي
هتل بزرگ بوداپست
بازي تقليد
سلما
تئوري همه چيز
ويپلش
برنده خواهد شد: رقابت بسيار نزديک‌ست.حتي از سال گذشته هم حساس‌تر. اما فکر کنم بردمن در نهايت مابقي را سر جاي خود مي‌نشاند. بردمن در وضعيتي مشابه با آرگو و آرتيست به سر مي‌برد و به نوعي يک آيينه‌ تمام قد در برابر هاليوود است.
مي‌تواند برنده شود: پسربچگي اما فيلمي تاريخي‌ست. شايد از بردمن هم احساسي‌تر و خوش‌ساخت‌تر. و پيش از اين توانست در بفتا هم مچ بردمن را بخواباند.
برنده غيرمترقبه: در هر حال هر فيلمي غير از بردمن و پسربچگي در صورت برنده شدن غافلگيرکننده خواهد بود. با اينکه تک تيرانداز آمريکايي با رکورد فروش خود چيزي نيست که بتوان به راحتي از آن چشم‌پوشي کرد. هتل بزرگ بوداپست اما پيشاپيش هزاران نامزدي دريافت کرده بنابراين شايد ديگر کافيش باشد.
بايد برنده شود: برنده شدن سلما در اين بخش رضايتمندانه‌ترين لبخند را روي لبان ما مي‌نشاند. سلما در رشته‌هاي ديگر به شدت مورد چشم‌پوشي قرار گرفت.

ويسنا فولادي
نظرات
ali يكشنبه 3 اسفند 1393 به نظر من فيلم boyhood خيلي چيز خاصي نداشت به جز اينكه فيلم تو 14 سال ساخته شد
فيلم بعدي كه از نظر من خوب نيست و فقط فضاي فانتزي داره فيلم grand budapest hotel
نميدونم چرا دارن به اين فيلما انقدر بها ميدن چون از نظر من اصلا خوب نيستن
1 3
پاسخ

سياوش دوشنبه 4 اسفند 1393 اسكار خيلى خوبى بود من كه 20 تا از پيش بينى هام درست بود (:
بردمن و ايناريتو خيلى بدجور پسربچگى رو شكست دادن،،،ويپلش و بوداپست هتل هم عالى بودن جوايز فنى ارزشمندى بردن.
0 1
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز