بهترین ترانه‌های موسیقی ایران در سال 1393/ بخش سوم: با من صنما از همایون شجریان

براي لذت بردن از «با من صنما» بايد پيش‌فرض‌هايتان را كنار بگذاريد. دل بدهد به «دل دل» گفتن‌هاي همايون روي موسيقي پرضرب سهراب پورناظري.

7فاز:
با من صنما/همايون شجريان/آلبوم «آرايش غليظ»
همايون شجريان امسال مهم‌ترين چهره موسيقي سنتي ايران بود. بعد از اينکه اسفندماه سال گذشته آلبوم موفق «نه فرشته‌ام نه شيطان» را به بازار داد، امسال کنسرت‌هاي مربوط به اين آلبوم را برگزار کرد. استقبال از کنسرت‌هاي همايون شجريان يک رکورد جديد به جا گذشت. اجراهاي متوالي در سالن‌هاي بزرگ که همه هم پر مي‌شدند. همايون شجريان براي اهل موسيقي (چه دست‌اندرکاران و چه مخاطبان) چهره محبوبي است. قبلا بيشتر به خاطر پدر بود و حجب و معصوميت ذاتي‌اش که به دل مردم مي‌نشست و حالا بخاطر توانايي‌هاي انکارناپذير خودش.

درباره با من صنما: (با من صنما/دل دل دل دل و دل دل/يکدل دل يکدله کن) آلبوم موسيقي فيلم «آرايش غليظ» که تقريبا همزمان با اکران فيلم نعمت‌الله به بازار آمد، جنجال‌هاي زيادي ميان مخاطبانش به خصوص طرفداران همايون و علاقمندان موسيقي سنتي به پا کرد. سهراب پورناظري جوان آهنگساز آلبوم بود و در تنظيم آن از سازهاي الکترونيک و فضاي راک استفاده کرده بود. مخالفان آلبوم به دو گروه تقسيم مي‌شدند: يکي آنهايي که هوادار موسيقي سنتي بودند و اعتقاد داشتند همايون شجريان با اين سبک آوازي و مخلوط کردن آن با موسيقي الکترونيک شان موسيقي سنتي ايراني را زير سوال برده است و يک عده ديگر کارشناساني که مي‌گفتند ملودي و آهنگ آلبوم هيچ ربطي به آوازش ندارد. همايون مثل هميشه آواز سنتي خودش را با تحرير مي‌خواند و آهنگ هم ساز ديگري مي‌زند. ما هم از طرفداران آلبوم «آرايش غليظ» نيستيم ولي قطعه «با من صنما» يک استثناست. نمي‌شود منکر شوري شد که موسيقي و آواز همايون در اين قطعه به جان مخاطب مي‌اندازد. توانايي که فقط اشعار مولانا دارند: يک‌جور هيجان و خلسه توام در شنونده ايجاد مي‌کنند. و تکنيک همايون در آواز شاهکار است چه آنجا که با کلمات بازي مي‌کند و به فصاحت تمام «دل دل دل دل و دل دل» را پشت هم مي‌خواند جوري که هيچ‌کدام از اين «دل»ها مثل ديگري خوانده نمي‌شود و چه وقتي در مصرع «اي مطرب دل، زان نغمه خوش» توانايي صدايش در تحرير را به رخ مي‌کشد. براي لذت بردن از «با من صنما» بايد پيش‌فرض‌هايتان را کنار بگذاريد. دل بدهد به «دل دل» گفتن‌هاي همايون روي موسيقي پرضرب سهراب پورناظري.
........................
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

هرمز سلامي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز