گزیده نظرات منتقدان درباره Unbroken/ ناشکسته (آنجلینا جولی)

تايم - ريچارد كورليس: "بسياري از منتقدان قصد دارند كه شكوه و بزرگي فيلم را عادي جلوه دهند. براي آنان ساختار اوليه فيلم وقتي در نهايت چهره واقعي‌اش را آشكار مي‌كند كوبنده است. اينكه ناشكسته در مرحله‌ پرابهت بودن باقي مي‌ماند و به خارق‌العادگي نمي‌رسد به اين خاطر است كه جولي مي‌خواهد به تمركز بر شكنجه‌هايي كه لويي از سر گذرانده و جزئيات داستان هيلنبرد قناعت كند. لويي مخلوق جولي تقريبا از خود عيسي هم مسيح‌وارتر است. جولي فيلمي جمع و جور و مستحكمي از داستان زامپريني ساخته اما اين اوكانل است كه واقعا ارزش صبر و تماشا دارد."

7فاز:
ناشکسته، درام بيوگرافيک آنجلينا جولي بر اساس کتاب خاطرات لوييس زامپريني ورزشکار المپيک و اسير جنگي جنگ جهاني دوم به قلم لارا هيلنبرد دومين فيلم جولي در مقام کارگردان است. جولي پس از خواندن چندباره رمان هيلنبرد و پي بردن به اينکه زامپريني زماني همسايه او بوده تصميم به بازگويي سرگذشت او مي‌گيرد.

نظر منتقدان مختلف را درباره فيلم بخوانيد:
هاليوود ريپورتر - تاد مک‌کارتي: "کاري که جولي به خوبي از پس آن برآمده نمايش امتحان سخت قهرمان داستان و تلاش او براي نپذيرفتن شکست است. اما چيزي که او و تيم نويسندگانش کاملا در انجام آن موفق نشده‌اند تجسم کاملا رنج دروني لويي، واکنش‌هاي احساسي و مکانيزم بقاي اوست. کاراکترهاي فرعي هم انگار که فرصتي براي خارج شدن از پس زمينه به دست نياوردند. البته تماشاي اوکانل در تمام طول مدت فيلم لذت‌بخش است. او به شکلي غريزي پرانرژي و تماشايي‌ست و مردي‌ست که حتي اگر برنده نباشد اما مغلوب هم نمي‌شود. مياوي، بازيگر ژاپني جوان فيلم هم نوعي فريبندگي و زمان‌بندي درست در اجرايش دارد که او را در لحظات نحس فيلم سرپا نگه مي‌دارد. ناشکسته داستاني خوب است که الزاما هيجان‌انگيز نيست."

واشنگتن پست - مايکل اوساليوان: "چيزي که درباره ناشکسته غافلگيرکننده است محدوديتي‌ست که از طرف جولي بر فيلم تحميل مي‌شود. دومين فيلم کارگردان پس از سرزمين خون و عسل انتخاب بازيگري بي‌نقص و کارگرداني خوش قيافه‌اي هم دارد. با اين حال علي‌رغم حضور چهار بازيکن سنگين‌وزن عضله‌هايش کم‌توان است."

نيويورک ديلي نيوز - جو نوماير: "پنج ستاره کامل. اوکانل، بازيگر نامشهور ايرلندي اجرايي گيرا و اضطراب‌آور دارد و در لحظات غرورش تا مغز استخوان‌تان نفوذ مي‌کند. به عنوان هماورد او مياوي با چهره بچه‌گانه‌اش هيولايي‌ست که از شرم و توهين تغذيه مي‌کند. هردوي اين‌ها در فيلمبرداري راجر ديکينز و موسيقي متهورانه الکساندر دسپلا مي‌درخشند."

ال‌ اي ويکلي - امي نيکلسون: "جولي بيشتر متمايل به خون و خشونت داستان شده تا بخشايندگي و ظرافت آن. هرچه‌قدر که بيشتر ما را ضربه‌خورده به جاي بگذارد بيشتر به شهرت‌اش به عنوان يک کارگردان جدي جلا مي‌دهد. ما فرصتي براي درک زيبايي داستان زامپريني نداريم. و با همان مشت‌هاي درهم گره شده و چشماني که مدام پلک مي‌زنند از سالن سينما خارج مي‌شويم. ناشکسته همه را با هم مي‌خواهد: فيلمبرداري باعظمت، کلوزآپ‌هاي آزاردهنده و فلش‌بک‌ها. اما با کمتر از اين‌ها هم زخمي مي‌شود."

تايم - ريچارد کورليس: "بسياري از منتقدان قصد دارند که شکوه و بزرگي فيلم را عادي جلوه دهند. براي آنان ساختار اوليه فيلم وقتي در نهايت چهره واقعي‌اش را آشکار مي‌کند کوبنده است. اينکه ناشکسته در مرحله‌ پرابهت بودن باقي مي‌ماند و به خارق‌العادگي نمي‌رسد به اين خاطر است که جولي مي‌خواهد به تمرکز بر شکنجه‌هايي که لويي از سر گذرانده و جزئيات داستان هيلنبرد قناعت کند. لويي مخلوق جولي تقريبا از خود عيسي هم مسيح‌وارتر است. جولي فيلمي جمع و جور و مستحکمي از داستان زامپريني ساخته اما اين اوکانل است که واقعا ارزش صبر و تماشا دارد."

ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز