گزیده نظرات منتقدان درباره Into The Woods / درون جنگل (راب مارشال)

واشنگتن پست - استفاني مري:‌ "برخلاف برخي امتيازدهي‌ها و ارزش گذاري‌ها اقتباس مارشال كاملا هم مختص بچه‌ها و صرفا مجموعه‌اي از آهنگ‌ها و آدم‌هاي دوست‌داشتني نيست. مسيرهاي انحرافي تاريك زيادي در فيلم وجود دارد و خبر بد اينكه آن چيزي كه نمايش اقتباسي اين كتاب را در سال 1987 خدشه‌دار كرده بود – يعني همهمه‌اي از كاراكترها كه انگار بر روي چرخ بازي يك همستر در حال غلتيدن‌اند - هنوز هم در اين فيلم به چشم مي‌آيد. درست است، فيلم هوشمندانه طراحي شده، اجراها قوي‌اند و موسيقي فيلم هم كه خارق‌العاده‌ است. اما صرف‌نظر از همه شلوغي‌ها يك چيزي به وضوح در فيلم گم شده است: يك قلب تپنده... بعضي از طرفداران سرسخت فيلم‌هاي موزيكال شايد احساس  كنند كه سرشان كلاه رفته است. اما انصافا بايد اقرار كرد كه اين اقتباس به منبع خود وفادار مانده، چه در به تصوير كشيدن نكات مثبت و چه نكات منفي."

7فاز:
اقتباس سينمايي راب مارشال از کتاب استيفن سوندهايم و جيمز لپاين اکران شد. محصول کمپاني تازه ديزني اين‌بار چهره‌هاي آشناي زيادي را از افسانه‌هاي برادران گريم از جمله سيندرلا، جک و لوبياي سحرآميز و راپانزل دور هم جمع کرده است. فيلم در ليست بازيگران پرستاره‌اش نام‌هاي مريل استريپ، اميلي بلانت، آنا کندريک، جيمز کوردن، کريس پاين، تريسي اولمن و جاني دپ را همراه خود دارد.

نظر منتقدان مختلف را درباره فيلم بخوانيد:
هاليوود ريپورتر - ديويد روني: "اين افسانه پيچيده و درهم اداي ديني‌ست به خاصيت قصه‌گويي سنتي. فيلم از نکات مثبت منبع اقتبا‌س‌ و گروه پرجمعيت بازيگران درخشان‌اش سود برده و اقتباس موزيکال لپاين (فيلمنامه‌نويس) از کتاب مشترک خود به همراه سوندهايم توانسته بين دو سويه تاريک و روشن داستان تعادل ايجاد کند. او بدون وابستگي بيش از حد به احساسات و ضعف ناشي از آن فيلمنامه‌اش را به شدت گيرا و جذاب اسکلت‌بندي کرده و از طرفي به خشونت و تراژدي داستانش هم افزوده است. با اين حال ردپاي برادران گريم بيش از آن است که ديزني توانسته باشد مهر شخصي خود را بر فيلم بکوبد. مارشال کارش را خوب انجام داده است؛ حتي با در نظر گرفتن افتي که فيلم از نظر هوشياري و هوشمندي پس از يک ساعت اول مي‌کند. البته اين افت کمي هم مربوط به ماهيت ذاتي چنين افسانه درهمي‌ست که هميشه سعي داشته بيشتر از آنچه که استعاره‌هاي وهم‌برانگيزش گنجايش دارد، پوشش دهد."
روني درباره بازيگران فيلم مي‌گويد که "اجراي بازيگران تماشاگر را تحت تاثير قرار مي‌دهد و برخلاف نمونه مشابه‌اش؛ بينوايان (2012) اين کار را به سهولت انجام مي‌دهد. استريپ فوق‌العاده است و در مقايسه با بازي‌اش در ماما ميا! به اجرايي به مراتب غني‌تر و قوي‌تر دست يافته است. کوردن و بلانت چه از نظر کمدي و چه رومانس زوجي بي‌نقص ساخته‌اند. کندريک هيچ‌وقت پيش از اين به اين اندازه درخشان نبوده و اجراي موزيکال‌اش جزء بهترين‌هاي فيلم است. پاين پرسرو صدا و مغرور ظاهر شده. با اين حال دپ در نهايت تنها اجرايي لذت‌بخش دارد که چندان هم تاثيرگذار نيست."

شيکاگو تريبون - مايکل فيليپس: "براي راحتي خيالتان بگويم: فيلم خوب است. کمي هم آزاردهنده. مارشال کارگردان قصد داشته که دوربين‌اش را زيادي به هياهوي داستان نزديک کند. البته اين کارش جواب داده. فيلم پر است از هوشياري و احساس که بازيگراني قدرتمند آن را هدايت مي کنند. بازيگراني که کاملا خودشان را در اختيار دستان پرمهارت سوندهايم گذاشته‌اند. کاش فيلم 10 يا 15 دقيقه بيشتر بود، البته همين زمان 124 دقيقه‌اي هم طولاني به نظر مي‌رسد اما چندتايي از نقاط ارتباطي داستان در ميان صداي بلند آهنگ‌ها گم شده است. مارشال مي‌توانست بيشتر از اين ريزبين و بادقت باشد اما همين هم در نگاه کلي، فيلم يکدستي است که اجزايش همزمان با هم حرکت مي‌کنند."

واشنگتن پست - استفاني مري:‌ "برخلاف برخي امتيازدهي‌ها و ارزش گذاري‌ها اقتباس مارشال کاملا هم مختص بچه‌ها و صرفا مجموعه‌اي از آهنگ‌ها و آدم‌هاي دوست‌داشتني نيست. مسيرهاي انحرافي تاريک زيادي در فيلم وجود دارد و خبر بد اينکه آن چيزي که نمايش اقتباسي اين کتاب را در سال 1987 خدشه‌دار کرده بود – يعني همهمه‌اي از کاراکترها که انگار بر روي چرخ بازي يک همستر در حال غلتيدن‌اند - هنوز هم در اين فيلم به چشم مي‌آيد. درست است، فيلم هوشمندانه طراحي شده، اجراها قوي‌اند و موسيقي فيلم هم که خارق‌العاده‌ است. اما صرف‌نظر از همه شلوغي‌ها يک چيزي به وضوح در فيلم گم شده است: يک قلب تپنده... بعضي از طرفداران سرسخت فيلم‌هاي موزيکال شايد احساس  کنند که سرشان کلاه رفته است. اما انصافا بايد اقرار کرد که اين اقتباس به منبع خود وفادار مانده، چه در به تصوير کشيدن نکات مثبت و چه نکات منفي."

نيويورک آبزرور - رکس ريد:‌ "نمونه‌اي ديگر از فيلم‌هايي که مفهوم برايشان فراتر از همه‌چيز قرار مي‌گيرد. البته قابليتي که فيلم در سرگرم کردن تماشاگر دارد هم جالب توجه است. کتاب خود مثل يک هزارتو است که هيچ‌جاي آن علامت خروج ننوشته باشند. بهترين آهنگ‌هاي فيلم مثل Children Will Listen و You Are Not Alone از هم پاشيده‌اند. با اين حال باز هم نکات تحسين‌برانگيز زيادي وجود دارد. از لباس و گريم‌هاي جذاب تا جلوه‌هاي ويژه و اينکه همه بازيگران در خواندن آهنگ‌ها صداي بسيار خوبي دارند. اما چيزي که کم و بيش درباره موزيکال‌هاي ديگر هم صدق مي‌کند اين است که موسيقي فيلم خيلي زود فراموش مي‌شود و نمي‌شود بعدها آن را زير لب زمزمه کرد."

يو‌اس‌اي تودي - کلوديا پيگ: "اگرچه طرفداران نمايش موزيکالِ درون جنگل، از جزئيات از هم پراکنده فيلم راضي نخواهند بود اما طراحي صحنه و لباس فيلم به همراه گروه بازيگران‌اش به شدت ارضا کننده است. آهنگ‌ها در بازسازي اين افسانه به خوبي هماهنگ و رهبري شده‌اند و اکثرا خوب هم خوانده شده‌اند. برجسته‌ترين نقش‌ها مربوط به شخصيت‌هاي شرور فيلم‌اند: استريپ در نقش جادوگري که راپانزل را مي‌دزدد و او را در يک برج حبس مي‌کند و دپ در نقش گرگ بزرگ خبيث."

ويسنا فولادي
نظرات
سارا شنبه 2 اسفند 1393 اصلا خوب نبود ، نه موزيکالش موزيکال بود و نه قصه پريانش قصه پريان
1 1
پاسخ

مبينا دوشنبه 14 ارديبهشت 1394 بيشين بينيم بابا
0 1
پاسخ

طاها پنجشنبه 4 تير 1394 خيلي قشنگ بود استريپ و بلانت و آلمن خيلي خوب بازي کردند لباساشون هم زيبا بود ولي به پاي سيندرلاي ???? نميرسه
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز