10 غافلگیری منفی فهرست نامزدهای اسکار 2015

عدم حضور "نايت‌كراولر"
با وجود نقدهاي خوب و فروش بالاي فيلم عده كمي فكر مي‌كردند كه اين فيلم از مدعيان اسكاري امسال باشد. دنياي بسيار تاريك و صريح فيلم از مدار فيلم‌هاي معمول و موردپسند اعضاي آكادمي بسيار فاصله دارد. با اين حال حجم توجهات گرداگرد فيلم شايد مي‌توانست او را به نامزدي در بخش‌هاي مختلف نزديك كند. جيك جيلنهال و گيلروي كارگردان مي‌توانستند از شانس‌هاي اين فيلم باشند اما به هر حال اين عنوان هم مانند بسياري از نمونه‌هاي جالب و هوشمندانه پيش از خود تنها در بخش بهترين فيلمنامه نامزد شده است. معلوم شد كه غريزه ابتدايي اكثريت درباره اين فيلم درست بوده است. اين مايه شرمساري‌ست چراكه نايت‌كراولر حداقل از بيشتر فيلم‌هايي كه اكنون در بخش بهترين فيلم سال نامزد هستند صلاحيت بيشتري دارد.

ايندي واير:
اسامي نامزدها منتشر شده است و مثل هميشه هيچ کس راضي نيست مگر اينکه اسمش مورتن تيلدام باشد. سليقه اعضاي آکادمي هيچ‌وقت تمام و کمال نمايانگر سليقه منتقدان نبوده است. با اينکه غافلگيري‌هاي رضايت‌بخش زيادي هم وجود دارد اما ناراحتي ها هم کم نيستند.
ما درباره صفت "تحقيرشده" احساسات مختلفي داريم اما به طور کلي منظورمان آن دسته از فيلم‌ها و افرادي هستند که عدم حضورشان حس مي‌شود و درباره آنان با غفلت برخورد شده است. بهتر است براي اينکه واضح‌تر منظورمان را بفهميد ليست زير را بخوانيد و با ما در ميان بگذاريد که کدام چشم‌پوشي براي شما سخت‌تر بوده است:

10. عدم حضور فاکس‌کچر در بخش بهترين فيلم
به طور کلي حضور فاکس‌کچر خوشحالمان کرد، چراکه فيلم ديدني و قابل ستايشي‌ست. البته سليقه همه کس نيست و خيلي ها ممکن است فکر کرده باشند که براي گرفتن مهر تاييد اعضاي آکادمي زيادي فيلم تاريکي باشد. با اين وجود باز هم بيشتر از حد انتظار عمل کرده است. فاکس کچر موفق شده است 5 نامزدي را از آن خود کند که جايزه بهترين بازيگر براي استيو کارل و بهترين فيلمنامه و بهترين گريم نمونه‌اي از آن‌ها هستند. حس دوگانه‌اي درباره اين فيلم وجود دارد، با وجود اينکه از آنچه انتظار مي رفت حضور پررنگ‌تري دارد اما انگار باز هم جا داشته است که بيشتر از اين تحويل گرفته شود.

9. عدم حضور هابيت: جنگ پنچ لشکر در بخش بهترين جلوه‌هاي ويژه
تمام سفرهاي ما به سرزمين ميانه تا به حال در بخش بهترين جلوه‌هاي ويژه نامزد شده و براي هر سه قسمت ارباب حلقه‌ها  هم موفق به دريافت اين جايزه شده بود. بنابراين امسال هم واقعا انتظار مي‌رفت که جنگ پنچ لشکر ادامه دهنده همان مسير باشد. شايد فيلم صحنه‌هاي شگفت‌آورش را به کشتي‌هاي هوايي "کاپيتان امريکا: سرباز زمستاني" باخته باشد. اين به طور حتم بهترين نتيجه‌گيري اعضاي آکادمي نبوده است. با اين حال شانس "سحرگاه سياره ميمون‌ها" از مابقي عناوين بسيار بيشتر است.

8. عدم حضور جنيفر آنيستون
ستاره پيشين سريال "فرندز" امسال با داستان سيندرلايي خودش مواجه شد. بازيگر فيلم مستقل "کيک" با نقدهاي متفاوتي روبه رو شد اما خيلي‌ها حتي او را يک برنده غيرمترقبه اسکار امسال فرض مي‌کردند. انيستون سخت مبارزه کرد اما در نهايت از پا درآمد، شايد ماريون کوتيار براي فيلم "دو روز، يک شب" جاي او را گرفته باشد، اما اين اتفاق استعداد انيستون را به همه ما يادآور شد. حداقل اميدواريم که با فيلم بعدي‌اش پيشنهادي به او بشود که لياقت نمايش استعدادهايش را داشته باشد.

7. عدم حضور "دختر گمشده"
يکي از پر سر و صداترين فيلم‌هاي سال، حداقل براي آدم‌هاي بالغ. فيلمي که در نهايت تنها يک نامزدي را براي سازندگانش به ارمغان آورد. به غير از نامزدي رزاموند پايک در بخش بهترين بازيگر زن، فيلم فينچر در رشته‌هاي ديگر با بي‌ميلي اعضاي آکادمي رو به رو شد. فيلم فينچر تاريک و تفرقه‌انداز بود پس اين انتخاب زياد هم جاي تعجب ندارد. با اين حال در سالي با نامزدهاي کمتر سودآور کمي شوک‌برانگيز بود که اعضاي آکادمي پديده‌ برحق سال را ناديده گرفتند، به خصوص اينکه فيلم از لحاظ تکنيکي صد در صد بي‌عيب و نقص بود. عدم حضور جيليان فلين در بخش بهترين فيلمنامه اقتباسي هم ناراحت کننده بود اما شايد او با اقتباس از روي کتاب خودش اين بازي را باخته باشد. (هيچ‌کس از سال 1999 و پس از نامزدي جان اروينگ، با اقتباس از کتاب خودش موفق به دريافت نامزدي در اين رشته نشده است).

6. عدم حضور Life Itself و The Overnighters
 بخش فيلم مستند هميشه بدقلق بوده است. البته حدس ما هم مبني بر حضور "در جستجوي ويويان ماير" و "آخرين روزها در ويتنام" درست بود. ما اينجا شرط بسته بوديم که مستند استيو جيمز در بين نامزدها حضور نخواهد داشت. فيلم مستند او درباره راجر ايبرت مورد تحسين منتقدان قرار گرفت اما او بار ديگر پس از فيلم شاهکار Hoop Dreams با بي‌مهري اعضاي آکادمي رو به رو شد. دومين جاي خالي هم براي مستند The Overnighters که به طور حتم انتخاب ما براي بخش بهترين فيلم مستند سال بود احساس مي‌شود. با اينکه فيلم کم‌بودجه و کوچک‌تري بود اما نديدن‌اش در ميان نامزدها‌ مايه خجالت است.

5. عدم حضور بردمن در بخش بهترين تدوين
 مشهور است که هيچ فيلمي پس از "مردم معمولي" تا به حال بدون ربودن جايزه بهترين تدوين موفق به دريافت جايزه بهترين فيلم سال نشده است. با توجه به نامزدي جايزه بهترين تدوين از سوي بفتا، اين‌جا هم گمان مي‌کرديم که بردمن بتواند راهش را به سوي نامزدي در بخش بهترين تدوين باز کند. احتمالا فيلم ايناريتو در اين بخش قافيه را به "تک تيرانداز آمريکايي" و "ويپلش" باخته است. آيا اين نشانه ضعف در رقابت ميان نامزدهاي بهترين فيلم سال است؟

4. عدم حضور "نايت‌کراولر"
با وجود نقدهاي خوب و فروش بالاي فيلم عده کمي فکر مي‌کردند که اين فيلم از مدعيان اسکاري امسال باشد. دنياي بسيار تاريک و صريح فيلم از مدار فيلم‌هاي معمول و موردپسند اعضاي آکادمي بسيار فاصله دارد. با اين حال حجم توجهات گرداگرد فيلم شايد مي‌توانست او را به نامزدي در بخش‌هاي مختلف نزديک کند. جيک جيلنهال و گيلروي کارگردان مي‌توانستند از شانس‌هاي اين فيلم باشند اما به هر حال اين عنوان هم مانند بسياري از نمونه‌هاي جالب و هوشمندانه پيش از خود تنها در بخش بهترين فيلمنامه نامزد شده است. معلوم شد که غريزه ابتدايي اکثريت درباره اين فيلم درست بوده است. اين مايه شرمساري‌ست چراکه نايت‌کراولر حداقل از بيشتر فيلم‌هايي که اکنون در بخش بهترين فيلم سال نامزد هستند صلاحيت بيشتري دارد.

3. عدم حضور فيلم لگو
صحبت توئيتري ديروز ما پيرامون شوک بزرگي بود که با عدم نامزدي فيلم لگو در بخش بهترين انيميشن براي همه به وجود آمده است. تعجب مي‌کنيم که کمپاني جي‌کيدز چگونه توانسته است هر دو انيميشن خود "آهنگ دريا" و "افسانه پرنسس کاگويا" را وارد اين بخش کند و در عوض انيميشن جذاب کمپاني برادران وارنر، ساخته فيل لرد و کريس ميلر از اسکار امسال جا بماند. اين واقعا شوک‌آورترين اتفاق ممکن است (جا دارد اشاره کنيم که ديگر انيميشن خوب اين کارگردانان، "ابري با احتمال بارش کوفته قلقلي" هم در گذشته موفق به دريافت نامزدي نشد). هر دوي اينها نوعي خاص از شوخ طبعي و کمدي را در خود نهفته دارند که شايد بزرگترها قادر به درک آن نباشند.

2. عدم حضور ايوا داورني و ديويد اويلوو براي فيلم سلما
مردم پس از دست ردي که بفتا به سينه سلما زد بسيار نگران عاقبت آن بودند، البته تا حدودي مايه آسودگي‌ست که سلما موفق شد در بخش بهترين فيلم سال حضور پيدا کند. اما باز هم چيز زيادي براي شادي کردن وجود ندارد. فيلم تنها در دو بخش حضور دارد که ديگري به شکلي تمسخرآميز براي بهترين ترانه فيلم است. درحالي که ايوا داورني (که مي‌توانست اولين زن افريقايي-آمريکايي باشد که در بخش بهترين کارگرداني نامزد مي‌شود) و ستاره فيلم ديويد اويلوو هر دو از ليست خط خوردند. مشکل از خط داستاني مستندوار فيلم است؟ با اين حال برخلاف امتياز فيلم در متاکريتيک و روتن توميتوز، راي دهندگان جواب خوبي به فيلم ندادند. دليلي اصلي آن را هيچ‌کدام از ما نمي‌دانيم. فقط اميدواريم که حضور فيلم در بخش بهترين فيلم سال مخاطبان بيشتري را برايش جمع کند.

1. عدم توجه به زنان و رنگين پوستان به طور کلي
چقدر رفقاي سفيد پوستمان زيادند. همه هم که بيشتر مرد هستند و گريم‌هاي هندواروپايي دارند. جاي تعجب ندارد که نامزدي‌هاي امسال تقريبا به اندازه حزب جمهوري خواه کنگره تفرقه‌انداز هستند. امسال از هميشه بدتر شده است: علي رغم حضور قدرتمند ايوا داورني و انجلينا جولي امسال هيچ زني براي بهترين کارگرداني نامزد نشد. يا حتي براي نويسندگي (غيبت جيليان فلين). تمام نامزدهاي بازيگري هم سفيدپوست بودند. در چند سال اخير به لطف فيلم‌هايي مثل "12 سال بردگي" و "صندوقچه رنچ" گام‌هاي بلندي در براندازي اين رسم پيموده شده است. اما، هنوز هم راه بسيار بسيار درازي تا مقصد وجود دارد.

ويسنا فولادي
نظرات
سمکو يكشنبه 28 دي 1393 عجب عکسي..به به.
2 0
پاسخ

اددم كن بلاكم يكشنبه 28 دي 1393 نولان هم كه بوق ديگه. واي واي وايي حالا واي واي واي
2 0
پاسخ

شهاب سه شنبه 30 دي 1393 ناديده گرفتن بازي فوق العاده ترسناک جيک جيلنهال يکبار ديگر اين نکته را ياداوري کرد که اکادمي چيزي بيشتر از يک شو نيست. بازي درخشان جيلنهال در تمام مراسم هاي اخر سال نامزد شده بود و نامزديش در اسکار قطعي بود. اما.......
1 0
پاسخ

شبنم جمعه 22 بهمن 1395 نمي دونم انيمشن song of the sea يا the princess kaguya ديدين يا نه!ولي خيلي بهتر از انيمشن هاي ديگه بودن؛حتي به نظرم انيمشن دوم لايق اسکار بود!داوراي اسکار خيلي سطحي نگرن
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز