یادداشت نویسنده 7فاز درباره گلدن گلوب 2015

در باراندازِ اليا كازان يك صحنه دارد كه دستكش اوا مري‌سنت افتاده روي زمين و مارلون براندو در نقش تري مالويِ بي‌احساس و نخراشيده، دولا مي‌شود و دستكش را بر مي‌دارد، توي دست مي‌گيرد و ناز مي‌كند. انگاركه مرد مي‌خواهد از پس ناتواني ذاتي‌اش در نوازشِ اوا، پيغامش را به او برساند. ديشب امل كلوني در حالي‌كه يك پيراهن حرير مشكي بلند ديور را با دستكش‌هاي بلند سفيد اپرا ست كرده بود گفت: اين دستكش‌ها فقط متعلق به من‌اند. هيچ بعيد نيست كه او مي‌خواسته از پشت آن خنده‌هاي بزرگ و معصومانه و شيك، به زن‌هاي سراسر جهان اين پيغام را برساند: اين مردي كه روي سن در حالي‌كه دست و پايش را كمي گم كرده بود و با سر پايين گفت او باعث شد من در پنجاه و سه سالگي عاشق شوم، فقط مال اوست.

7فاز:

او مال من است.
در باراندازِ اليا کازان يک صحنه دارد که دستکش اوا مري‌سنت افتاده روي زمين و مارلون براندو در نقش تري مالويِ بي‌احساس و نخراشيده، دولا مي‌شود و دستکش را بر مي‌دارد، توي دست مي‌گيرد و ناز مي‌کند. انگارکه مرد مي‌خواهد از پس ناتواني ذاتي‌اش در نوازشِ اوا، پيغامش را به او برساند. ديشب امل کلوني در حالي‌که يک پيراهن حرير مشکي بلند ديور را با دستکش‌هاي بلند سفيد اپرا ست کرده بود گفت: اين دستکش‌ها فقط متعلق به من‌اند. هيچ بعيد نيست که او مي‌خواسته از پشت آن خنده‌هاي بزرگ و معصومانه و شيک، به زن‌هاي سراسر جهان اين پيغام را برساند: اين مردي که روي سن در حالي‌که دست و پايش را کمي گم کرده بود و با سر پايين گفت او باعث شد من در پنجاه و سه سالگي عاشق شوم، فقط مال اوست.

ممنونم براي اينکه عاشق من بودي.
براي کساني‌ که پسربچگي را هنوز نديده‎اند، ليست بازيگر زن مکمل درام، اسم‌هاي جذاب‌تري در نسبت با پاتريشيا آرکت در برداشت. جسيکا چستين در لباس قهوه‌اي ورساچه، با آرايشي که زيبايي‌اش را از هميشه بيشتر به رخ تماشاگران فراوانش مي‌کشيد. کيرا نايتلي حتي با آن لباس عجيب و غريب (سي روز کارکردن براي تهيه همچين لباسي که باعث شود ستاره بترسد چيزي روي آن بريزد؟ کاش قبل از آمدن يک چيزي رويش ريخته بود و کيرا مجبور مي‌شد يک انتخاب تصادفي از کمدش داشته باشد) اما استون با استيل منحصر به‌فرد خودش در حالي‌که چشم‌هاي بزرگ و درخشانش دل طرفداران را آب مي‌کرد و مريل استريپ که ديگر پاي ثابت همه جوايز است و هيچ مرزي را چه در برنده بودن و چه در محبوب بودن، تسخير نشده باقي نگذاشته است. با همه اين‌ها چه براي آن‌هايي که پسربچگي را ديده بودند و چه براي آن‌ها که صرفا پيگير اخبار بودند، آرکت شايد قطعي‌ترين و قابل پيش‌بيني‌ترين جايزه امسال بود. آرکت دوازده سال از عمرش را در حول و حوش زني گذرانده که به تنهايي دو فرزندش را بزرگ مي‌کند و در نهايت در کلاسيک‌ترين صحنه فيلم به همه سال‌هايي که پشت سر گذاشته نگاه مي‌کند و بغضش مي‌ترکد. او روي سن با مادران مجرد هم‌دردي کرد و در ازدحام هم‌دردي ستارگان با جنبش من شارلي هستم و احترام به ترنس‌هاي جهان، يکي از دلپذيرترين لحظه‌هاي ديشب را رقم زد. کيفش وقتي بيشتر شد که او به همسرش نگاه کرد و سالگردشان را از آن بالا تبريک گفت. ممنونم براي اينکه عاشق من بودي.

جنگ شيطان و فرشته
اوه! کافي‌ بود نيم‌نگاهي به نامزدهاي بخش بهترين بازيگر مرد ميني سريال يا فيلم تلويزيوني بياندازيد تا دچار يک بلاتکليفي حسابي بشويد در اينکه دلتان مي‌خواهد کدامشان بيايند روي سن و کمي از جذابيت بي‌شمارشان را برايتان خرج کنند. شايد مارتين فريمن به شخصه در نقش يک بازنده توسري‌خور باعث شود از بازي قابل توجه او غافل شويد، اما قطعا به‌راحتي نمي‌توان در برابر ميلِ به خلع سلاح‌شدن در برابر وودي هارلسون، مارک روفالو، متيو مک‌کوناهي و بيلي‌باب‌تورنتن مقاومت کرد. شانس بيلي‌باب در نقش شيطان مخوف فارگو و مک‌کوناهي در نقش فرشته‎‎ معصوم کارآگاهِ حقيقي از بقيه بيشتر بود و در نهايت هم شيطان با آن قيافه مرموز و خودپسند، پيروزمندانه آمد روي سن و مجسمه‌اي را که به قول خودش شبيه اسلحه قاتل سريال کولومبو بود، تحويل گرفت و گفت اين روزها از هر حرفي يک برداشتي مي‌شود، پس من فقط تشکر مي‌کنم. ردپاي لورنو مالو روي همين سخنراني کوتاه تورنتن هم بود. قاتل‌ها حواسشان به اثر انگشتي که به جا مي‌گذارند هست.

خواهر و برادر دوست‌داشتني
بالاخره مگي جيلنهال آمد روي سن. براي خواهر و برادر دوست‌داشتني هاليوود، 2014 سال خوبي بود. جيک سال‌هاست به ديده‌شدن عادت کرده و تقريبا به خاطر اکثر بازي‌هاي اين سال‌هايش مورد تقدير قرار گرفته است. او در بخش بهترين بازيگر مرد اصلي درام و مگي هم در بخش بهترين بازيگر زن ميني سريال يا فيلم تلويزيوني گلدن گلاب 2015، کانديد بودند. وقتي اسم دختر بزرگ نائومي فونر و استفان جيلنهال به عنوان برنده اعلام شد، خواهر و برادر همديگر را بغل کردند، بوسيدند و مگي در لباس ساده گوشتي رنگش روانه سن شد و در حالي‌که جيک چشم از او بر نمي‌داشت، جايزه‌اش را گرفت و با همان لحن مسلط و شيواي خاص خودش سخنراني کوتاهي ايراد کرد. لبخند سرشار از تحسين برادر کوچک‌تر از پايين، که در نهايت هم به يک خنده جانانه تبديل شد کم از جايزه طلايي توي دست دختر شيرين هاليوود نداشت.

آيا ايمي آدامز باز هم زير سايه قديمي‌ترها اسکار را از دست مي‌دهد؟
دختر خوش‌پوست و شاداب سينما، امسال هم تا يک قدمي اسکار آمده است. پارسال با اينکه پا به پاي کيت بلانشت پيش مي‌آمد اما در نهايت تقريبا همه جايزه‌ها را به جازمين غمگين باخت. مگر همين گلدن گلاب که به حکم جدا بودن دو بخشِ درام و کمدي اين امکان را به وجود آورد سيدني پروسر افسانه‌اي در سالي که قطعي‌ترين جايزه بازيگري زن، مادام بلانشت بود، روي سن برود. به نظر مي‌رسد امسال هم همين سرنوشت در انتظار خانم آدامز باشد. سنگيني سايه جوليان مور با دو بازي درخشان که کانديداتوري را در هر دو بخش درام و کمدي هم به همراه داشته، بر سر او غير قابل انکار است. جوليان مور اينجا رقابتِ بخش کمدي/موزيکال را به ايمي آدامز واگذار کرد و اين فرصت را به او (و به ما) داد که برود آن بالا و همچنان که ما را شريک زيبايي و طراوتش کرد، از تمام زنان الهام‌بخشي که در سالن نشسته بودند تشکر کند و همبازي‌اش را مخاطب قرار بدهد و حرف دل همه ما را به او بزند. تو حرف نداري آقاي والتز!

مردي که شبيه کاراکترهايش لباس مي‌پوشد.
آقاي خوره سينماي آمريکا، نشان داد که در لباس پوشيدن هم ذايقه نامتعارف و منحصر به‌فرد خودش را دارد. او شبيه هيچ‌کس ديگري در سالن بورلي هيلتون لباس نپوشيده بود. در جمع مرداني با لباس‌هاي رسمي، موقر و عموما تيره در ترکيب با سفيد، وس اندرسون يک پيراهن با چهارخانه‌هاي ريز صورتي و سفيد پوشيده بود و يک پاپيون درشت و کج و کوله مخمل بادنجاني زده بود. او بيش از آنکه شبيه نامزد کارگرداني باشد، شبيه يکي از همان آدم‌هاي عجيب و غريب و حيران فيلم‌هاي خودش بود. يک کاراکتر وس اندرسوني که از وسط يکي از صحنه‌ها‌ي فيلمي از خودش به آن سالن مجلل پريده است.

يک گلدن گلاب قرمز که با کمترين جرقه ممکن برگزار شد.
خوشگل‌ها و خوش‌لباس‌ها کم نبودند. جنيفر لوپز پر زرق و برق طبق رسم خودش امسال هم از زهير مراد (طراح برجسته عرب) انتخاب لباس کرده بود، تيلور شيلينگ يک پيراهن خيلي ساده رالف لوران پوشيده بود، کيت هادسن در لباس ورساچه تمام سفيدي که در دو طرف با سنگ‌هاي درخشان برلياني تزئين شده بود چشم‌نوازتر از هميشه بود آنقدر که آدم را مجبور مي‌کرد از خودش بپرسد آيا او واقعي‌ست؟ اما استون با يک انتخاب يونيک اما درخشان از لنوين زيبايي خودش را برجسته‌تر کرده بود. سيه‌نا ميلر در پيراهن سيلک ميوميو شبيه يک پرنسس مدرن شده بود. ريز ويترسپون مثل هميشه انتخابي ساده، کم‌ريسک اما قابل توجه از کلوين کلين کرده بود. آليسون ويليامز که به‌قول خودش بعد از پيتر پن، حسابي دلتنگ اين است که کاملا شکلِ يک دختر باشد، اين ادعا را با انتخاب پيراهني مارني‌وار (دختران را ديده‌ايد؟) از آرماني اثبات کرد. اميلي بلانت با برگزيدن يک پيراهن سفيد مايکل کورس يادآور الهه‌هاي باستاني يونان بود. لوپيتا نيونگ‌اُ روي يک پيراهن خاص ارغواني و کرم از جيام‌باتيستا والي دست گذاشته بود تا ثابت کند آن‌همه اغراقي که از زيبايي او در سال گذشته شنيده بوديم، بيراه نبوده‌اند و ...
فرش قرمز گلدن گلاب امسال هم زير قدم‌هاي خودنماي زيبارويان هاليوودي پر شد از مظاهر دنياي مد و برندهاي مطرح. پوشيده در پيراهن‌هاي شب تنگ يا پف‌دار، ساتن يا حرير، تزئين شده با انواع سنگ‌ و پولک و يا برش‌ها و چين‌هايي از خود پارچه. در رنگ‌هاي متنوع از سفيد تا سياه و از همه بيشتر قرمز. انتخاب خيلي‌ها از هايدي کلوم بلوند روشن تا ويولا ديويس با پوست شکلاتي آتشين براق. با اين اوصاف لابد بيراه نباشد که گلدن گلاب 2015 را يک جشن قرمز بناميم. هرچند که در برگزاري و حاشيه بيشتر گل‌بهي و صورتي به نظر مي‌رسيد و در آرامش و سکون برگزار شد.

ندا ميري
نظرات
آتنا سه شنبه 23 دي 1393 خانم ميري يادداشت تون عالي بود. بخش اولش مسحورکننده بود با ارجاع به بارانداز و اون دستکشهاي سفيد جذاب زني که تونسته جذابترين مرد جهان رو مال خودش بکنه.
3 0
پاسخ

علي سه شنبه 23 دي 1393 چه خوب بود..مرسي. لباس ها رو به اين شيكي و مجلسي نوشتيد اونوقت عكس جرج كلوني بالاي مطلبه! امان از خطوات قرمز.
6 1
پاسخ

ايمان سه شنبه 23 دي 1393 عالي بود. بهترين چيزي که خوندم درباره مراسم.
3 0
پاسخ

تارا صنايع سه شنبه 23 دي 1393 واااييي مچكرم من. دوست دارم يه بار ديگه مراسم رو ببينم. آقاي حسن بكس از جرج كلوني آقايي رو ياد بگير
2 0
پاسخ
حسن بكس سه شنبه 23 دي 1393 يعني تا پنجاه و بوق صبر كنم؟ ستمه بخدا تجديد نظر كن

بچه چيذرم سه شنبه 23 دي 1393 گلدن گلاب که عين مجلس عروسي و پاتختي بود شمام به مقصود مي رسي حسن جون. ولي تو اناث چيزي که هميشه زياده گزينه هاي بهتره از امريکا بگير تا مملکت خودمون. سر دختر گمشده و کامنت هاي تارا اينو بايد مي گفتم مي بينم دوز عشقولانه حسن بالاس خواستم بدونه کيه که ندونه. مطلب شما هم جالب بود.
2 0
پاسخ
تارا صنايع سه شنبه 23 دي 1393 آهان يعني تو آقايون هميشه فقط يه نفره كه اون رو خدا گلچين كرده براي منه دختر و هيچ گزينه بهتري غير از اون نيست؟!! | حسن به دل نگيريا مي خوام جواب اين دوستت رو بدم.

الف.نون سه شنبه 23 دي 1393 ديگه راه نداره خانم ميري رو با کسي مقايسه کنيم! بايد يادداشت به يادداشت با خودش مقايسش کنيم.
2 0
پاسخ

سامان سه شنبه 23 دي 1393 آقا يه مسابقه اي چيزي نداريم بهترين نوشته هارو انتخاب کنن؟!
2 1
پاسخ
سايبورگ دلارفروش سه شنبه 23 دي 1393 فكر بدي نيست منتها بايد تحت نظارت يه نهاد بيطرف باشه و ثبت نام صورت بگيره وگرنه هركي چندبار به هركي راي ميده صحت نتايج ميره زير سوال دلار ميشه خدا تومن$

همسايه تيلور سويفت پنجشنبه 25 دي 1393 چرا از تيلور سويفت ننوشتين! :(
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز