چهره‌های مهم و تاثیرگذار هالیوود در سال 2015

شان پن
هشت سال بعد از كارگرداني فيلم دوست‌داشتني «به سوي طبيعت وحشي» حالا شان پن، بازيگري كه دوبار برنده اسكار شده، با فيلم جديدي در مقام كارگردان به سينما مي‌آيد: «آخرين چهره». فيلم داستان يك مدير آژانس خيريه بين‌المللي است(با بازي چارليز ترون) كه به آفريقا مي‌رود تا با يك دكتر كه به صورت داوطلبانه آنجا كار مي‌كند(خاوير باردم) ملاقات كند. همزمان با اين ملاقات يك انقلاب سياسي/اجتماعي در حال وقوع است. چارليز ترون و شان پن. اين دو اسم كنار هم كافي است كه تصميم بگيريد «آخرين چهره» را ببينيد. تجربه قبلي شان پن به عنوان كارگردان فيلم خوب و دلنشيني از كار درآمد و اميل هرش را هم به سينما بيشتر معرفي كرد.

7فاز:

خانواده واچوفسکي
واچوفسکي‌ها را تا قبل از سري فيلم‌هاي«ماتريکس» کسي نمي‌شناخت اما بعد از اولين قسمت «ماتريکس» در سال 1999 ناگهان اين دو نفر تبديل به نامي مهم در صنعت سينما شدند. سه‌گانه «ماتريکس» ميليون‌ها دلار به صنعت سينما تزريق کرد و اصلا سرآغاز يک سري فيلم‌هاي اکشن با تفکرات متفاوت بود. کيانو ريوز را تبديل به يک ستاره کرد و کلي مقاله فلسفي و سينمايي درباره‌اش نوشته شد. بعد از آخرين قسمت «ماتريکس» 9 سال گذشته تا واچوفسکي‌ها با «ابر اطلس» به سينما برگشتند. موفقيت ماتريکس برايشان تکرار نشد. هر چند دلشان مي‌خواست فيلم در همان حال و هوا باشد. سال 2015 بار ديگر واچوفسکي‌ها به سينما برمي‌گردند با اکشن فانتزي ماجراجويانه«صعود ژوپيتر» که احتمالا اين يکي هم مدل «ماتريکس» است. داستان فيلم در آينده مي‌گذرد و زني بيچاره از نژاد انسان هدف ترور ملکه جهان قرار مي‌گيرد. همين باعث مي‌شود هدف و سرنوشت او بشود خاتمه دادن به حکومت ملکه.
«صعود ژوپيتر» فيلم پرستاره‌اي است. ميلا کونيس، چانينگ تاتوم و ادي ردمين بازيگران آن هستند که اين دو نفر آخر امسال شانس زيادي براي نامزدي در اسکار هم دارند که اگر اين اتفاق بيفتد اهميت فيلم واچوفسکي‌ها هم بيشتر مي‌شود.

پل واکر
از زمان درگذشت پل واکر در سن 40 سالگي در تصادف در نوامبر 2013 يک سال و نيم مي‌گذرد و بالاخره آخرين اثري که واکر در آن بازي کرده بود، «سريع و خشمگين 7»براي نمايش در اوايل آوريل امسال آماده شده است. اولين قسمت سري فيلم‌هاي اکشن «سريع و خشمگين» سال 2001 اکران شد و مخاطبان جوان شيفته فيلم شدند. پل واکر در اين سري فيلم‌ها نقش پليس لس‌آنجلسي برايان اوکانر را بازي مي‌کرد که هر بار درگير يک جريان مي‌شد. در «سريع و خشمگين 7» ماجراي انتقام‌جويي بخاطر کشته‌شدن برادر در ميان است. برادر پل واکر کمک کرد تا چند سکانس باقي‌مانده بعد از مرگ او گرفته شود. دواين جانسون هم کنار واکر در «سريع و خشمگين7» بازي مي‌کند. احتمال موفقيت فيلم به خصوص در گيشه زياد است.

رابرت زمه‌کيس
هر وقت کارگردان «فارست گامپ» فيلمي بسازد مي‌رود جزو ليست فيلم‌هايي که عشق سينماها بايد ببينند. آخرين فيلم زمه‌کيس، «پرواز» با بازي زيباي دنزل واشنگتن محصول 2012 بود. فيلمي که هم نامزد اسکار بازيگري و هم بهترين فيلمنامه شد. حالا «قدم زدن» جديدترين فيلمش قرار است اکتبر 2015 روي پرده سينماها رود. فيلمي که با توجه به زمان اکرانش احتمال اينکه در فصل جوايز سال آينده مورد توجه قرار بگيرد خيلي زياد است. به خصوص که اين روايت داستاني از مستندي است که جيمز مارش سال 2008 ساخت به نام «مردي روي سيم» و برنده جايزه اسکار هم شد. همان داستان بندباز معروف فرانسوي، فيليپ پتي که در يک عمليات سهمگين بين برج‌هاي دوقلوي مرکز تجارت جهاني بندبازي مي‌کند. جوزف گوردون لويت در فيلم زمه‌کيس نقش فيليپ پتي را بازي مي‌کند. فيلم‌هاي بيوگرافيک معمولا شانس زيادي براي موردتوجه قرار گرفتن دارند چه برسد به اينکه کارگردانش هم رابرت زمه‌کيس باشد. تنها مورد منفي براي فيلم اين است که قبلا جيمز مارش نسخه اصلي اين بندبازي تاريخي را به مخاطبان سينما نشان داده بود.

آنجلينا جولي
سال 2014 در دومين فيلمي که کارگرداني کرد حسابي موفق ظاهر شد. درام بيوگرافيک «نشکسته» درباره لويي زامپريني ورزشکار بزرگي که زمان جنگ جهاني دوم توانست از اردوگاه‌هاي جنگ جان سالم به در ببرد، حتي براي اسکار هم شانس دارد. طبيعي است که حالا منتظر سومين فيلم اين ستاره سينما باشيم. فيلمي که در آن خودش کنار همسرش برد پيت بازي مي‌کند و همه اين عوامل باعث مي‌شوند «کنار دريا» تبديل به فيلمي کنجکاوي‌برانگيز براي سينمادوستان شود. به جز اين زوج ستاره، ملاني لوران هم جزو بازيگران فيلم است. ماجراي فيلم در اواسط دهه 70 فرانسه مي‌گذرد. داستان زني به نام ونسا که او و شوهر نويسنده‌ آمريکايي‌اش در فرانسه سفر مي‌کنند. به نظر مي‌رسد زندگي اين زوج در آستانه فروپاشي است. هنوز تاريخ اکران فيلم جولي مشخص نشده است.

کري موليگان
اين بازيگر جوان سينما سال 2015 دو فيلم مهم روي پرده دارد که امکانش هست براي بار دوم بعد از فيلم «تحصيلات»(2009) موليگان را نامزد جايزه اسکار کند. «زنان طرفدار حق راي» دومين ساخته سارا گاورون داستان جذابي درباره تظاهرات اولين جنبش‌هاي زنان براي گرفتن حق راي دارد. گروه بازيگران فيلم حسابي قدر هستند: از مريل استريپ بگيريد تا هلنا بونهام کارتر.فيلم سپتامبر 2015 روي پرده سينماها مي‌رود. يعني در فصل اکران جوايز. فيلم مهم‌ترش هم «دور از اجتماع خشمگين» است. بازسازي فيلم کلاسيکي که جولي کريستي در آن نقش اول را بازي مي‌کرد و اقتباسي از رمان توماس هاردي. در انگلستان دوره ويکتوريايي يک زن جوان سرسخت و مستقل سه خواستگار دارد که کاملا از لحاظ طبقاتي و همه چيز با هم تفاوت دارند.

تام کروز
درست است که سال 2014 با «لبه فردا» نتوانست آن موفقيت‌هاي طوفاني سابقش را در گيشه تکرار کند اما لااقل طرفدارانش را راضي کرد و منتقدان هم فيلمش را پسنديدند. 2015 ممکن است اوج دوباره‌اي براي تام کروز باشد تا عنوان ستارگي را پس بگيرد. او امسال فيلم «ماموريت غيرممکن 5» را در نوبت اکران دارد. کريستف مک‌کوئري نويسنده فيلمنامه فيلمي چون «مظنونين هميشگي» و  کارگردان «جک ريچر» فيلم را ساخته. به هرحال برند فيلم‌هاي «ماموريت غيرممکن»،  که اولين قسمت آن سال 1996 پخش شد، خودش کنجکاوي‌برانگيز است به خصوص که از آخرين باري که يک قسمت از اين فيلم‌ها را در سينما ديديم چهار سالي مي‌گذرد. جرمي رنر، سايمون پگ و الک بالدوين همبازي تام کروز در جديدترين قسمت «ماموريت غيرممکن» هستند. فيلم دسامبر 2015 اکران مي‌شود.

ريدلي اسکات
اسکات سنت فيلم‌هاي فضانوردي اين چند ساله بعد از «جاذبه» و «ميان‌ستاره‌اي» را در سال 2015 با «مريخي» ادامه مي‌دهد. اين کارگردان نامزد اسکار، سال 2014 نتوانست با فيلم «اکسدوس: الهه‌ها و پادشاهان» انتظارها را برآورده کند. فيلم بيشتر حاشيه‌هاي اکران داشت اما منتقدان درباره‌اش منفي نوشتند. «مريخي» درباره يک فضانورد است که روي مريخ فرود مي‌آيد. سفينه‌اش دچار مشکل مي‌شود و او بايد راهي براي نجات خودش پيدا کند. مت ديمون، جسيکا چستين، چيوتل اجيفور و کريستن ويگ بازيگران فيلم هستند که نوامبر اکران خواهد شد. مثل «جاذبه» نظرها را جلب مي‌کند و رکورددار اسکار مي‌شود يا مثل «ميان‌ستاره‌اي» ناديده‌اش مي‌گيرند؟ سرنوشتش معلوم نيست اما قطعا انگيزه‌هاي زيادي براي ديدنش داريم که مهم‌ترين‌اش خود ريدلي اسکات است.

شان پن
هشت سال بعد از کارگرداني فيلم دوست‌داشتني «به سوي طبيعت وحشي» حالا شان پن، بازيگري که دوبار برنده اسکار شده، با فيلم جديدي در مقام کارگردان به سينما مي‌آيد: «آخرين چهره». فيلم داستان يک مدير آژانس خيريه بين‌المللي است(با بازي چارليز ترون) که به آفريقا مي‌رود تا با يک دکتر که به صورت داوطلبانه آنجا کار مي‌کند(خاوير باردم) ملاقات کند. همزمان با اين ملاقات يک انقلاب سياسي/اجتماعي در حال وقوع است. چارليز ترون و شان پن. اين دو اسم کنار هم کافي است که تصميم بگيريد «آخرين چهره» را ببينيد. تجربه قبلي شان پن به عنوان کارگردان فيلم خوب و دلنشيني از کار درآمد و اميل هرش را هم به سينما بيشتر معرفي کرد.

جيمز واندربيلت
تعجب نکنيد اگر اسمش به گوش‌تان آشنا نيست. «حقيقت» اولين تجربه کارگرداني واندربيلت است. اما گروه ستارگان فيلمش آنقدر قدرتمند هستند که بخواهيد فيلمش را ببينيد. حتما رابرت ردفورد، کيت بلانشت و اليزابت ماس چيزي در فيلم ديده‌اند که حاضر شده‌اند در آن بازي کنند. اما نکته مهم‌تر اينکه واندربيلت به عنوان فيلمنامه‌نويس يک فيلم پرفروش يعني «مرد عنکبوتي شگفت‌انگيز» در کارنامه‌اش دارد و يک شاهکار سينمايي يعني «زودياک».

کريس پرت
سال 2014 به اسم کريس پرت است. مردي که توانست سينما را با «نگهبانان کهکشان» نجات بدهد. ستاره پرفروش‌ترين فيلم سال. حالا يک فيلم علمي-تخيلي ماجراجويانه ديگر هم در راه دارد که همان اسمش چند صد ميليون دلاري گيشه را تضمين مي‌کند: «دنياي ژوراسيک».

مايکل مان
کارگرداني که چند تا فيلم کالت در کارنامه‌اش دارد و براي عشق سينماها از منتقدان مهم‌تر است. با اين حال فيلم‌هايش اغلب با واکنش مثبت منتقدان هم روبه‌رو مي‌شوند. همين ماه فيلم «بلک هت(کلاه سياه)» او روي پرده مي‌رود. فيلمي درباره جرايم سايبري. با چيزي که از نگاه بصري مان مي‌دانيم و حوزه قدرتش، حدس مي‌زنيم که فيلم جذابي باشد. خيلي‌ها منتظرند که مايکل مان بتواند دوباره به دوران اوجش برگردد. به همان زماني که «مخمصه» و «نفوذي» را مي‌ساخت.

سام مندس
«وهم» آخرين فيلم جيمز باند است. همکاري دوباره دنيل کريگ و سام مندس بعد از «اسکاي‌فال» که اين بار نقش بدمن قصه را کريستف والتز بازي مي‌کند. يک پيغام مرموز درباره گذشته باند او را به سمت يک تشکيلات شيطاني هدايت مي‌کند که باند بايد پرده از راز جنايت‌هايش بردارد. رالف فاينس قرار است براي دومين بار نقش ام، رييس باند را بازي کند.

گروه سازنده انتقام‌جويان
جاس ودون، کارگردان به همراه بازيگرانش رابرت داوني جونيور، کريس اوانز، کريس همسورث و اسکارلت جوهانسون نامزدهاي ساخت پرفروش‌ترين فيلم سال 2015، «انتقام‌جويان: عصر آلترون» هستند. در سال‌هاي اخير کميک‌بوک‌ها منبع الهام ساخته شدن پرفروش‌ترين فيلم‌هاي سال بوده‌اند. اين يکي هم از همان گروه است. فيلم اول مي اکران مي‌شود.

ديويد او.راسل
دو تا از جذاب‌ترين فيلم‌هاي چند سال اخير را که هر دو هم نامزد جوايز مختلف شده‌اند، ديويد.او.راسل ساخته است: «حقه‌بازي آمريکايي» و «کتابچه راهکار اميد». «جوي» آخرين ساخته اين کارگردان قرار است دسامبر 2015 روي پرده برود يعني در فصل جوايز. از همين حالا مي‌شود روي حضورش در فهرست‌ جوايز حساب کرد. فيلم داستاني بيوگرافيک درباره يک مادر جوان است که همسرش را از دست داده و با تلاش تبديل به يکي از موفق‌ترين مديران کمپاني کشور مي‌شود. جنيفر لارنس، بردلي کوپر و رابرت دونيرو هم که بازيگرانش هستند. همه اين‌ها يعني اميدواري براي ديدن يک فيلم جذاب و پرکشش ديگر از او.راسل.

دني بويل
اين کارگردان انگليسي که پيش از اين اسکار هم گرفته (براي فيلم «ميليونر زاغه‌نشين» که خيلي‌ از منتقدان معتقدند در حد اسکار نبوده است) با يکي از سخت‌ترين پروژه‌هاي سينمايي براي سال 2015 دست و پنجه نرم مي‌کند: «جابز». درامي بيوگرافيک درباره زندگي استيو جابز موسس کمپاني اپل که فيلمنامه‌نويس‌اش هم آرون سورکين است و تا به حال بازيگران زيادي را از لئوناردو دي‌کاپريو تا کريستين بيل پرانده. فيلم ديگري که از زندگي جابز ساخته شده بود با بازي اشتون کوچر در نقش استيو جابز اثر ضعيفي بود و حالا همه اميدوارند اين يکي بتواند حق مطلب را درباره يکي از تاثيرگذارترين مردان دهه اول قرن بيست‌ويکم ادا کند.

آنتون کوربين
درست است که کوربين فيلمساز خوبي است و سال 2014 هم «مرد تحت‌تقيب» به کارگرداني او فيلم خوبي از کار درآمد اما چيزي که بيشتر اهميت دارد قصه پروژه‌اي است که کوربين کارگرداني‌اش را قبول کرده: فيلمي درباره دنيس استوک عکاس که قبول مي‌کند از ستاره نوظهور جيمز دين عکاسي کند و کم‌کم اين دو نفر دوستان خوبي براي هم مي‌شوند. همکاري کوربين با دين ديهان، بازيگر گمنامي که قرار است نقش جيمز دين را بازي کند، ممکن است باعث خلق يک فيلم بيوگرافيک ماندگار شود.

ريچارد لينکليتر
دو سال پشت سر هم دو فيلم از لينکليتر؟ اين بهترين خبر براي سينمادوستان است. بعد از همه تحسين‌هايي که نصيب «پسربچگي» شد حالا ديدن فيلم جديد لينکليتر، «اين چيزي است که درباره‌اش صحبت مي‌کنم» جذابيت بيشتري هم دارد. داستان فيلم هنوز معلوم نيست. تنها چيزي که مي‌دانيم اين است که حول و حوش زندگي چند بازيگر بيس‌بال دور مي‌زند.

ورنر هرتزوگ
يکي از بزرگترين کارگردانان سينما امسال بعد از سال‌ها فيلم جديدي روي پرده مي‌برد: «ملکه صحرا» با بازي جيمز فرانکو، نيکول کيدمن و رابرت پتينسون(گروه بازيگران فيلم عجيب و غريب است) داستان زندگي گرترود بل، نويسنده، جهانگرد و کاشف و باستان‌شناس انگليسي در ميانه قرن بيستم است.

جي.جي.آبرامز
آبرامز مسئوليت کارگرداني يکي از مهم‌ترين برندهاي تاريخ سينما را برعهده گرفته و دسامبر سال 2015 قرار است هفتمين قسمت از «جنگ ستارگان» را با همان کاراکترهايي که جورج لوکاس سال‌ها پيش خلق کرده روي پرده سينما ببرد. «جنگ ستارگان7: نيروها بيدار مي‌شوند» اگر زودتر از دسامبر اکران مي‌شد احتمال داشت لقب پرفروش‌ترين فيلم سال 2015 را از آن خودش کند. چيزي که مي‌دانيم اين است که «جنگ ستارگان» شايد مهم‌ترين برند يک سري فيلم در تاريخ سينما باشد و مخاطبان سينما ديدنش را از دست نمي‌دهند.

مايکل فاسبندر و ماريون کوتيار
بازي در فيلمي که اقتباس از نمايشنامه ويليام شکسپير است، قطعا چالش بزرگي براي هر بازيگري محسوب مي‌شود. ماريون کوتيار که سال 2014 با فيلم برادران داردن و «مهاجر» جيمز گري حسابي نظرها را جلب کرد و حتي خيلي‌ها گمانه‌زني مي‌کنند که ممکن است در رقابت براي اسکار بهترين بازيگر زن جولين مور را شکست دهد، نقش ليدي مکبث را بازي مي‌کند و مايکل فاسبندر هم خود مکبث است. جاستين کرزل، فيلم را کارگرداني مي‌کند.

ترنس ماليک
کارگردان کم کاري که هر 7-8 سال يک فيلم مي‌ساخت حالا به فاصله دو سال بعد از فيلم «به سوي شگفتي» با بازي بن افلک فيلم «شواليه جام‌ها» را ساخته است. کيت بلانشت و کريستين بيل بازيگران آخرين فيلم ماليک هستند که درباره شاهزاده جواني است که پدرش او را به مصر مي‌فرستد تا يک مرواريد پيدا کند. طرح داستاني جالبي براي ماليک است.

کوئنتين تارانتينو
بالاخره تصميم گرفت که فيلمنامه لو رفته «هشت نفرت‌انگيز» را بسازد. فيلم در دوران بعد از جنگ داخلي آمريکا مي‌گذرد و درباره شخصيت‌هاي عجيب و غريبي است که سرشار از نفرت هستند. خيلي اتفاقي به هم برمي‌خورند و زير يک سقف از ترس کولاک و بوران پناه مي‌گيرند. ساموئل ال.جکسون، بروس درن و چنينگ تيتوم از بازيگران فيلم هستند. فيلم نوامبر اکران مي‌شود و اين هم احتمالا جزو آثاري است که بر سر زبان منتقدان مي‌افتد.

و... مارتين اسکورسيزي
دو سال بعد از «گرگ وال‌استريت» اسکورسيزي با «سکوت» به سينما مي‌آيد. تعداد جوايزي که اسکورسيزي در طول اين سال‌هاي فعاليتش دريافت کرده، نمي‌تواند عظمت تاثيري را که او روي سينما داشته نشان دهد. «سکوت» يک درام تاريخي است که ليام نيسون و اندرو گارفيلد بازيگران نقش اصلي آن هستند. در قرن هفدهم دو کشيش ژزوييت به ژاپن مي‌روند و در آنجا با خشونت غريبي روبه‌رو مي‌شوند.

اين البته تازه يک فهرست کوتاه از چهره‌هاي مهم سينمايي امسال بود. مي‌شود به الخاندرو گونزالس ايناريتو هم اشاره کرد که فيلم «از گور برخاسته» را با بازي لئوناردو دي‌کاپريو دارد يا وودي آلن که هنوز نام پروژه‌اش اعلام نشده است يا کيت بلانشت که در چند فيلم مهم از جمله «کارول» تاد هينز بازي کرده است.
..............
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

صوفيا نصرالهي
نظرات
پونه چهارشنبه 24 دي 1393 مطلب خيلي خوبي بود..لذت بردم خانوم نصرالهي.
1 0
پاسخ

پرهام چهارشنبه 24 دي 1393 چقدر دوست دارم شان پن رو دوباره روي فرش قرمز ببينم.
0 2
پاسخ

بچه چيذرم پنجشنبه 25 دي 1393 شون پن چه زاقارت افتاده
2 0
پاسخ

sina يكشنبه 28 تير 1394 فقط تارانتينو. دومين فيلمش جز ده فيلم برتر تاريخ هاليووده
معجزه اي به نام pulp fiction
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز