پنج بازی برگزیده فیلم‌های كریستوفر نولان - بخش دوم: آل پاچینو (بی‌خوابی)

اينجا هم دوباره خبري از همكاري مجدد تيم بازيگران با نولان نيست. اما استيون سودربرگ كه خود يكي از تهيه كنندگان فيلم بوده در مصاحبه‌اي اعلام كرد كه پاچينو به او گفته است" يك جايي در آينده نزديك، به اينكه در فيلمي از نولان حضوره داشته‌ام افتخار خواهم كرد."

ايندي واير:

ال پاچينو به نقش ويل دورمر در "بي‌خوابي"
مي‌رسيم به بازي كنترل شده ال پاچينو در "بي‌خوابي". پاچينو براي يك دهه نقش‌هاي خوبي را ايفا كرده بود كه از ميان آنها مي توان به The insider اشاره كرد. اما از يك جايي به بعد ال پاچينو ديگر تبديل شد به بازيگري كه فقط در فيلم‌ها او را مشغول داد و فرياد كردن سر ديگران مي‌ديديد. درست در همين دوران بود كه ناگهان حضور آرام، كنترل شده و قوام يافته او در "بي خوابي" همه را غافلگير كرد. حضوري كه مي‌توان گفت تا به امروز در ميان ايفاي نقش‌هاي اخيرش بهترين عملكرد اوست. پاچينو جايگزين استلان اسكارسگارد در نسخه نروژي فيلم شده است. پليسي مشهور كه با اتهام فساد روبرو است و براي كمك به حل پرونده قتلي به آلاسكا فراخوانده مي‌شود. در اين سفر، همكارش هم او را همراهي مي‌كند. كسي كه قصد دارد براي اينكه شر اتهام فساد از سر خودش باز شود در دادگاه عليه همكار و دوست صميمي خود شهادت دهد. در يك حادثه در جريان تعقيب مظنون جنايت، به اشتباه يا شايد هم از عمد، پاچينو همكار خود را مي‌كشد و در اين گير و دار، قاتل - با بازي درخشان رابين ويليامز - هم شروع به اخاذي كردن از او مي‌كند. همه اينها موجب مي شود كه او كنترل ذهن خود را از دست بدهد و دچار بي‌خوابي شود. شايد "بي‌خوابي" در انتهاي ليست علايق خود نولان باشد اما براي ما تماشاچي‌ها، فضاي تريلر و هيجان فيلم، دوست داشتني است. علاوه بر اين، اجراي پاچينو هم كه كل فيلم را در سيطره خود دارد، بر ميزان علاقه ما مي‌افزايد. با فرورفتن پاچينو در ورطه بي‌خوابي ناشي از بار گناه و سوال‌هاي بي‌جوابي كه به واسطه كردارش شكل گرفته‌اند، گام به گام طبيعت شكنجه شده و حالا رام شده او بيشتر بر پرده سينما ظهور و بروز پيدا مي‌كند. و نمايش چنين شخصيتي براي بازيگري كه سال‌ها به پر سر و صدا بودن بر پرده سينما عادت كرده بود، چالشي دشوار مي‌نمود. در طول سال‌ها، بازيگران زيادي بوده‌اند كه نقش آدمي گناهكار را بازي كرده‌اند. اما كمتر كسي بوده كه چنين عوارض فيزيكي را به جان بخرد. در تقليل يافته ترين شكل ممكن، مي‌توان گفت كه درهم شكستگي و فرسودگي پاچينو در اين نقش به شكلي باورنكردني براي تماشاچيان ملموس شده است. اينجا هم دوباره خبري از همكاري مجدد تيم بازيگران با نولان نيست. اما استيون سودربرگ كه خود يكي از تهيه كنندگان فيلم بوده در مصاحبه‌اي اعلام كرد كه پاچينو به او گفته است" يك جايي در آينده نزديك، به اينكه در فيلمي از نولان حضوره داشته‌ام افتخار خواهم كرد."

عليرضا اويسي
نظرات
نولانيسم جمعه 26 دي 1393 درود بر نابغه بازيگري آل پاچينو. ممنون از سايت هفت فاز.
0 0
پاسخ

پژمان شادمهر يكشنبه 28 دي 1393 سلطان بازي سازان دنيا.ممنون از7فاز
0 0
پاسخ

atoussa سه شنبه 7 شهريور 1396 بخش بزرگي از اين خستگي و فرسودگي حاصل بازي و اکت چشم هاي ماهر پاچينو است. در واقع در هم شکستگي ويل دورمر، بيش از اينکه حاصل شصتمين دهه زندگي نابغه سينما باشه، نتيجه بازي فکر شده، بدن کارآزموده و ذات بازيگر خودشه. چشمهاي استثناييش به تنهايي يک بازيگر هستند در اين فيلم.
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز