پنج بازی برگزیده فیلم‌های كریستوفر نولان - بخش اول: گای پیرس (یادآوری)

اگر اولين فيلم نولان Following را با بازي بازيگر غيرحرفه‌اي آن فاكتور بگيريم، اولين نقش آفريني تاثيرگذار فيلم‌هاي نولان را مي‌توان در يادآوري يافت. همه وجوه فيلم عالي است. از بازي كري آن موس گرفته تا جو پانتوليانو و حتي حضور كوتاه استيون توبولوسكي. اما فيلم، فيلم گاي پيرس است. كه به احتمال زياد بهترين و ماندگارترين نقش دوران حرفه‌اي گاي پيرس تا به امروز بوده است.

ايندي واير:
در طول يك دهه اخير، ما با نمايشي شكوهمند در آثار كريستوفر نولان كه تا پيش از اين كمتر ديده شده بود روبرو بوده‌ايم. از بتمن آغار مي‌كند تا همين اثر آخرش ميان ستاره‌اي با فيلم‌هايي روبرو هستيم كه ايده‌هاي شكوهمند و بزرگ را در خود جاي داده‌اند. تا جايي كه بعضا منتقدان اينطور برداشت مي‌كنند نولان آنچنان كه بايد به تماشاگران عام سينما اهميت نمي‌دهد.
اما از اين حرف‌ها كه بگذريم، نولان همواره در خلق شخصيت، چه در فيلم‌هاي ابتدايي‌اش كه شخصيت‌هايي صميمي‌تر را شاهد بوده‌ايم تا همين آخري كه ديگر همه نكات برجسته شخصيت پردازي را در خود جاي داده ، فراتر از آنچه كه فكرش را بكنيم عمل كرده است. در واقع در تمام فيلم‌هايش هميشه يك حضور درخشان از بازيگري وجود دارد و امكان ندارد شخصيت‌هايي به ياد ماندني براي ما به يادگار نگذارد.
با توجه به اكران ميان ستاره‌اي، تصميم گرفتيم چندتايي از بهترين ايفاي نقش‌هاي فيلم هاي نولان را براي شما ليست كنيم.

گاي پيرس به نقش لئونارد شلبي در يادآوري
اگر اولين فيلم نولان Following را با بازي بازيگر غيرحرفه‌اي آن فاكتور بگيريم، اولين نقش آفريني تاثيرگذار فيلم‌هاي نولان را مي‌توان در يادآوري يافت. همه وجوه فيلم عالي است. از بازي كري آن موس گرفته تا جو پانتوليانو و حتي حضور كوتاه استيون توبولوسكي. اما فيلم، فيلم گاي پيرس است. كه به احتمال زياد بهترين و ماندگارترين نقش دوران حرفه‌اي گاي پيرس تا به امروز بوده است. شايد خالي از لطف نباشد اگر بدانيم برد پيت براي بازي در همين نقش رايزني مي‌كرده اما نهايتا بازي در Snatch را ترجيح داد. حتي ستاره شواليه تاريكي، آرون اكهارت هم به نقش نزديك شده بود. اما نهايتا گاي پيرس براي نقش لئونارد، مردي با ويژگي غيرعادي‌اش – در يك بازه زماني مشخص و مكررا فراموش كردن همه چيز، انگار كه از ابتدا هيچ چيز در ذهنش نقش نبسته است - انتخاب شد. و چنان بازي‌اي ارائه داد كه تصور فيلم و موفقيت‌اش بدون حضور او تقريبا غيرممكن است. بخشي از وجود لئونارد شلبي كه نمي‌تواند خاطرات جديد را براي بيش از چند دقيقه در ذهنش نگه دارد، هوشمندانه در دل فيلمنامه جاگذاري شده است. لئونارد به واسطه همين نقصان، از گرفتن انتقام همسرش ناتوان است. از لحاظ نظري، او بايد هر بخشي از زندگي‌اش را پس از فراموشي بارها و بارها با زجر و پريشاني جديدي آغاز كند. اما پيرس با شكوهي مثال زدني، از هم گسيختگي و تزلزل شخصيت لئونارد را به تصوير مي‌كشد و تمام مشكلاتي را كه مي‌توانست به واسطه پيچيدگي فيلم به وجود بيايد، پشت سر مي‌گذارد. لئونارد، ملغمه‌اي از اطمينان و عدم اطمينان در لحظه است. و پيرس هر دو وجه را با قدرت هر چه تمام‌تر به تصوير مي‌كشد. قدرتي كه در دل خود البته آسيب پذيري و حتي لحظاتي از شوخ طبعي را هم به همراه دارد. در انتها بايد گفت جاي شرمساري است كه بعد از گذشت سال‌ها، اين گروه بازيگري دوباره در فيلمي از نولان دور هم جمع نشده‌اند. البته در ابتدا قرار بود پيرس نقش ليام نيسون در بتمن آغاز مي‌كند را ايفا كند، اما بعدها به اين نتيجه رسيدند كه براي اين نقش خيلي جوان است.

عليرضا اويسي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز