یادداشت نویسنده 7فاز بر من از سپیده صبح بیزارم (علی کریم)

مشكلِ اصليِ من از ... شايد اين باشد كه حتي فيلمِ بدي هم نيست. در دورانِ عارضه‌ي فرهادي، من از ... ساختار شكني مي‌كند و به سراغ عارضه‌ي نسل قبل‌تر، عباس كيارستمي مي‌رود. فيلم قرار است زير درختان زيتونِ شهري باشد. البته با يك تفاوت بسيار بزرگ، تفاوتي به فاصله‌ي يك چيز ارژينال و كپي‌هاي تقلبي از آن. كيارستمي چه دوست داشته شود چه مورد تنفر واقع شود، كارش را به خوبي در مدل فيلمسازي خودش انجام داده.

7فاز:

ژوکر کيه؟
مشکلِ من از سپيده صبح بيزارم (علي کريم) به هيچ وجه اين نيست که فيلم بدي است. ساختن فيلمِ بد في نفسه چيز بدي نيست. در طول سال صدها فيلم بد در سراسر دنيا ساخته مي‌شود و به هيچکس هم بر نمي‌خورد. اصلا ساختن فيلمِ بدِ واقعي، خود از دشوارترين کارهاست. چه بسيار فيلم‌هاي بدي که الان تبديل به مهمترين فيلم‌هاي تاريخ سينمايي شده‌اند. چه بسيار فيلم‌هاي بدي که طرفداراني پر و پا قرص دارند. به عنوان مثال در سينماي خودمان تاراجِ ايرج قادري. ولي مشکلِ اصليِ من از ... شايد اين باشد که حتي فيلمِ بدي هم نيست. در دورانِ عارضه‌ي فرهادي، من از ... ساختار شکني مي‌کند و به سراغ عارضه‌ي نسل قبل‌تر، عباس کيارستمي مي‌رود. فيلم قرار است زير درختان زيتونِ شهري باشد. البته با يک تفاوت بسيار بزرگ، تفاوتي به فاصله‌ي يک چيز ارژينال و کپي‌هاي تقلبي از آن. کيارستمي چه دوست داشته شود چه مورد تنفر واقع شود، کارش را به خوبي در مدل فيلمسازي خودش انجام داده. هر چند که خود کيارستمي نيز در دو فيلمِ آخرش نشان از چرخشي نسبي در فيلمسازي‌اش نسبت به کارهاي قبلي‌اش دارد. من از ...  يک تفاوت بزرگ ديگر نيز با کارهاي کيارستمي دارد. اينکه دوست دارد حرف‌هاي گنده گنده بزند. در دوراني که (به برکت صفحه‌هاي مجازي) همه براي واکنش‌ نشان دادن به مسائل ريز و درشتِ جامعه، از مايلي کهن گرفته تا جواد ظريف و دکتر اباذري و غيره و غيره با يکديگر کورس گذاشته و از هم سبقت مي‌گيرند، من از ... نيز مي‌خواهد از اين قافله عقب نماند.
صحنه‌اي در فيلم است که به گوياترين شکل ممکن منشا وجودي خود فيلم را توضيح مي‌دهد. صحنه‌ي در ماشين که دستيار کارگردان در وسطِ تعريف طرح فيلمنامه‌ي باسمه‌اش (آسيب شناسيِ فيلمساز از پديده‌ي مخرب فيسبوک بين جوانان !) براي آقاي سپهري (بابک کريمي) - کارگردان فرهيخته که با زبان ايتاليايي(شايدم اسپانيايي) با پسرش صحبت مي‌کند - يکباره داستانِ تيراندازيِ آمريکا در اولين نمايش آخرين بتمن را تعريف مي‌کند. کارگردان فرهيخته بتمن را نمي‌شناسد، دستيار کارگردان براي توضيح بيشتر به شخصيتِ ژوکر اشاره مي‌کند. کارگردان روشنفکر نگاهي عجيب مي‌کند و مي‌گويد: ژوکر کيه؟! نکته‌اي کليدي که دلالتش فراتر از اين فيلم مي‌رود و بخش گسترده‌اي از جريان به اصطلاح روشنفکري در سينماي ايران( جريان روشنفکري با تمام نقايصش در حوزه‌هاي ديگر اوضاعي به مراتب بهتر از سينما دارد) را در بر مي‌گيرد. جهلي که ساليان است با فيلم‌هاي به اصطلاح هنري اينجا عجين است. عقب ماندگي‌اي که ناشي از همراه نشدن با جريان روز است. آقاي سپهري، کليد واژه‌اي مهم در پرداختن به فيلم است. جاهايي که هر چند دقيقه يکبار داستان باسمه‌ي دستيار را قطع مي‌کند تا نقبي بزند به گذشته و حکايتي پندآموز روايت کند. کارگرداني که تحمل تماشاي فيلم پيش از خودکشي يک جوان را ندارد. حاصل کار چنين کارگرداني چه چيزي مي‌تواند باشد؟ همين چيزي که در فيلم به مدتي طولاني و به ملال انگيزترين شکل ممکن شاهدش هستيم. صحنه‌ي فيلمسازي‌اي که بيشتر به پيک نيک مي‌ماند. همانطور که گفته شد، من از ... مي‌خواهد تا از مسائل مهم اجتماع هم بگويد، از خودکشي يک جوان، بلوتوث بازي و فيسبوک و ... غافل از اينکه پيچيدگي اين مسائل، بياني پيچيده‌تر نيز مي‌طلبد. در روزگاري که يک بچه‌ي سه ساله بهتر از هر بزرگسال ديگري يک لپ‌تاب يا تبلت را زير و زبر مي‌کند، پرداختن به مسائل نيز بايستي متفاوت‌تر باشد. من از ... تنها يک نمونه است. بحث به هيچ وجه منحصر به اين فيلم نيست. بزرگترين مشکلِ من از ... و ديگر فيلم‌هايي از اين دست، شايد اين باشد که حتي فيلمِ بد هم نيستند. فيلمِ بدِ واقعي ساختن، خود بزرگ‌ترين هنر است!

احسان ميرحسيني
نظرات
همسايه تيلور سويفت دوشنبه 8 دي 1393 ايتاليايي بود. يادداشت خوبي بيد
0 0
پاسخ

ژوکر دوشنبه 15 دي 1393 عجب کارگردان ابلهي
1 0
پاسخ

هانيه چهارشنبه 8 بهمن 1393 ولي بازي اون دستيار کارگردان خيلي روان بود.
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز