آیا خانه پدری (کیانوش عیاری) به نمایش عمومی در می‌آید؟

مسعود فراستي يكي از منتقداني است كه با اكران فيلم مخالفت مي‌كند. مخالفت او واكنش خيلي از سينماگران و منتقدان و مخاطبان سينما را در پي داشت. كمتر سابقه داشته منتقدي درباره اكران يا عدم اكران فيلمي اظهارنظر كند و از آن مهم‌تر خواستار جلوگيري از نمايش يك اثر سينمايي شود.

7فاز:
مدير گروه هنر و تجربه مي‌گويد تا الان هيچ مخالفت رسمي با نمايش فيلم خانه پدري دريافت نکرده و فيلم عياري از هشت دي در سينماهاي اين گروه به نمايش درمي‌آيد...
مهم‌ترين خبر سينمايي سال چند روز پيش منتشر شد و به دنبالش جنجال‌هاي قابل پيش‌بيني اتفاق افتاد: فيلم «خانه پدري» کيانوش عياري بعد از چند سال توقيف بالاخره رنگ پرده را به خودش مي‌بيند. اميرحسين علم‌الهدي مدير گروه هنر و تجربه گفت:‌«اين فيلم بدون هيچ تغييري با رعايت شرط سني براي مخاطبان بالاي 16 سال در تمام سالن‌هاي گروه سينمايي هنر و تجربه در سراسر کشور هم چون گرگان، اصفهان و مشهد اکران خواهد شد.» خانه پدري سه سال توقيف بود اما با روي کارآمدن دولت جديد توانست در سي‌ودومين جشنواره فيلم فجر نمايش محدودي داشته باشد. همه فکر مي‌کردند مشکل فيلم حل شده است و پروانه نمايش هم دريافت کرد اما باز هم موقع اکران همه چيز به هم خورد. حجت‌الله ايوبي، رييس سازمان سينمايي، توقيف آن را رسمي اعلام نکرد اما پيشنهاد داد که جامعه‌شناسان فيلم را ببينند و درباره‌اش اظهارنظر کنند. اتفاقي که هيچ‌وقت نيفتاد و تکليف فيلم هم مشخص نشد.

گروه موافقان اکران
عده زيادي از منتقداني که فيلم عياري را يک اثر سينمايي تحسين برانگيز مي‌دانند موافق اکران آن هستند. فيلم از حمايت نسبي انجمن منتقدان برخوردار است که موفق شد عنوان بهترين فيلم را در هشتمين جشن اين انجمن از آن خودش کند. عده زيادي از هنرمندان هم موافق اکران فيلم هستند که در ميان‌شان حتي چهره‌هاي اصول‌گراتر هم ديده مي‌شود. به عنوان مثال جهانگير الماسي از اکران فيلم خانه پدري استقبال کرد و گفت: «اکران فيلم «خانه پدري» در شرايطي که تحليل‌هاي مختلفي در مورد آن انجام مي شود، يکي از مهمترين اتفاقات فرهنگي کشور است. نمايش اين فيلم نشان مي‌دهد از يک سو مديريت فرهنگي کشور به طراحي هايي که انجام داده مطمئن است و اين سطح از اطمينان وجود دارد که مخاطب در مقابل فيلم عکس‌العمل مخربي نخواهد داشت. از سوي ديگر اين ظرفيت نيز در مخاطب سينماي ايران وجود دارد که با آزادانديشي نسبت به مسائل پيرامون سمت و سو داشته باشد.»
محمدمهدي عسگرپور کارگردان و مديرعامل خانه سينما درباره اکران خانه پدري گفته است: «اين فيلم را مثل خيلي از کارهاي کيانوش عياري پسنديدم و اکران اين فيلم اتفاق خوبي درسينماي ايران است. اين فيلم اگر عادي اکران مي‌شد هم مي توانست مخاطبانش را داشته باشد هر چند که نمايش فيلم در گروه هنر و تجربه نيز اتفاق خوبي است.»
مجتبي راعي کارگردان هم جزو کساني بود که از نمايش اين فيلم در گروه هنر و تجربه خيلي استقبال کرد. مخاطبان سينما هم که مدت‌هاست براي ديدن فيلم عياري لحظه‌شماري مي‌کنند. چه آنهايي که طرفدار سبک کارگرداني عياري هستند و چه کساني که با شنيدن و خواندن حاشيه‌هاي فيلم کنجکاو شده‌اند. فيلمي که هنوز فرصت پيدا نکرده در فضاي درست نقد شود.

گروه مخالفان اکران
با اين وجود همه منتقدان هم راضي به اکران فيلم عياري نيستند. مسعود فراستي يکي از منتقداني است که با اکران فيلم مخالفت مي‌کند. مخالفت او واکنش خيلي از سينماگران و منتقدان و مخاطبان سينما را در پي داشت. کمتر سابقه داشته منتقدي درباره اکران يا عدم اکران فيلمي اظهارنظر کند و از آن مهم‌تر خواستار جلوگيري از نمايش يک اثر سينمايي شود. مسعود فراستي در روزهاي جشنواره درباره فيلم عياري نوشت: «ريختن کلي آدم بدون شخصيت‌پردازي در خانه خوش آب و رنگ قديمي و پيگيري سرهم بندي شده سرنوشت آنها در طول دهه‌ها. يک ايده نيم خطي تکان دهنده که مي توانست نقدي آسيب‌شناسانه بر خرافات باشد و ناموس‌پرستي ارتجاعي و ضد انساني، که تبديل به فيلمي ضد ايراني شده.» تا اينجايش با حرف‌هاي فراستي مخالف باشيد يا موافق او کارش را به عنوان يک منتقد انجام داده است و فيلم را به چالش کشيده. ماجرا از جايي حساسيت‌برانگيز مي‌شود که به گزارش سايت هفت راه، فراستي پس از جشنواره و در يکي از کلاس‌هايش توضيحات مفصل‌تري درباره «خانه پدري» مي‌دهد و آن را فيلمي ضدايراني مي‌داند که بايد توقيف شود. او در اين‌باره توضيح مي‌دهد: «يه چيز ديگر پشت فيلم است که بدتر از همه‌ي اين‌هاست و من نمي‌فهمم روشنفکران از چه چيزي خوششان مي‌ايد. اين فييلم ضدملي و ضدايراني است، يعني يکي اين را ببينيد مي‌گويد ما با اين وحوش طرفيم؟ کاملا معلوم است که وطن‌فروشي است اين فيلم و تعارف هم نداريم. اين تنها فيلم ايراني است که من واقعا با توقيفش موافق هستم. به نظرم اين از «يک خانواده محترم» هم فيلم بدتري است. اين فيلم پررنگ و لعاب‌تر و خطرناک‌تري است. در «يک خانواده محترم» همه‌چيز رو بود و بنابراين خطرش از اين فيلم کمتر بود.»
يکي ديگر از مخالفان سفت و سخت اکران خانه پدري جمال شورجه است که علاوه بر کارگرداني عضو شوراي پروانه ساخت سينماي ايران هم هست. شورجه معتقد است که فيلم در وضعيت کنوني نبايد به نمايش درآيد مگر اينکه اصلاحاتي در آن انجام شود: «اين فيلم قرار نبود اکران شود حال چه اتفاقاتي افتاده و چه مناسباتي صورت گرفته که قرار شده در گروه هنر و تجربه بدون هيچ گونه مميزي اکران شود، بي اطلاع هستم. با توجه به شرايط فعلي که متاسفانه مناديان به ظاهر حقوق بشر به دنبال بهانه هستند که کشور را تحت فشار قرار دهند با توجه به قطعنامه اخيري که احمد شهيد آن‌را علم کرد و به دروغ اتهاماتي به ايران زدند و کشور ما را محکوم کردند، نمايش فيلم و بعد حضورش در مجامع مختلف بين المللي و ...  درست نيست. «خانه پدري» با توجه به اين‌که مستقيماً در نمايش تضييع جامعه ايراني با عقبه ديني و اعتقادي است به عقيده من مستمسک مناديان دروغين حقوق بشر بر عليه ايران قرار مي‌گيرد. به عقيده من اين فيلم نبايد اکران شود، شايد با اصلاحاتي بتوان تلخي و زهر اين کار را کمتر کرد بعد از اصلاحات شايد بتوان فيلم را نمايش داد.  البته من هيچ گاه به اين که فيلم اصلاح شود فکر نکردم، اما شايد اين اتفاق بهتر باشد که فيلم اصلاح شود.»

آخرين خبرها درباره «خانه پدري»
کمتر از يک هفته به تاريخ اکران خانه پدري که توسط مدير گروه هنر و تجربه اعلام شده، باقي مانده است و حالا يک حاشيه جديد: فارس از قول يک منبع آگاه در حوزه هنري گزارش داده حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در ادامه سياست پرهيز از اکران فيلم‌هاي سياه و ضدديني، فيلم «خانه پدري» را در سينماهاي خود اکران نخواهد کرد.   
اگر اين خبر صحت داشته باشد «خانه پدري» فقط قرار است در پرديس کوروش و خانه هنرمندان به نمايش دربيايد و پرديس آزادي و پرديس هويزه مشهد از نمايش آن خودداري خواهند کرد. اما اميرحسين علم‌الهدي، مدير گروه هنر و تجربه که پيش از اين خودش از مديران حوزه هنري بوده، مي‌گويد که تا به حال هيچ سينماي طرف قراردادي با اکران اين فيلم مخالفت نکرده است. علم‌الهدي همچنان سر حرفش است که فيلم از هشت دي ماه اکران خواهد شد: «يک سري از حرف‌هايي که از قول حوزه هنري نقل مي‌کنند مربوط به چند سال پيش است و سياست‌هاي آن زمان حوزه. تا الان قرار ما سر جايش است که «خانه پدري» از تاريخ 8 دي‌ماه در گروه هنر و تجربه و در تمام سينماهاي طرف قرارداد اين گروه از جمله آزادي و بقيه اکران مي‌شود. اين فيلم پروانه نمايش دارد و ما هم بر همين اساس آن را براي نمايش در گروه هنر و تجربه انتخاب کرديم و تا الان هم هيچ سينمايي مخالفت نکرده است.»
اين مشکل ادامه‌دار سينماي ايران است. طبيعي است توقع داريم فيلم‌هايي که پروانه ساخت گرفته‌اند بي‌دردسر به نمايش دربيايند. چه برسد به اينکه يکي از کارگردانان کهنه‌کار سينماي ايران پشت دوربين باشد. از آن مهم‌تر توقع داريم حاشيه‌ها حول اکران و توقيف فيلم در حيطه مسئولاني باقي بماند که از سينما فاصله دارند.

هفت صبح
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز