پنج فیلمی که قبل از تماشای Interstellar کریستوفر نولان باید ببینید - بخش پنجم: تماس (رابرت زمکیس)

يك نقطه‌ي ارتباط ديگر هم موجود است: متيو مك‌كاناهي. در فيلم تماس، او عهده‌دار نقش كشيش پالمر جاس بود (به قول خود مك‌كاناهي نماينده‌ي بخش خداباورِ ماجرا)؛ او در ميان‌ ستاره‌اي نقش اصلي يعني خلبان كوپر را ايفا مي‌كند. با اين‌حال بنظر مي‌رسد او براي اين ماجراجوييِ نولاني تحريك شده‌ است و در اين‌باره مي‌گويد: بعد از بازي در فيلم تماس به اين فكر افتاده بودم كه گير دادن به اين‌كه اون بيرون حيات وجود داره يا حتا نداره احمقانه‌ست.

امپاير:
از اين اقتباس از رمان کارل ساگان درباره‌ي اولين ارتباط بشر با حيات فرازميني، توسط نولان به عنوان منبع مستقيم تأثير ياد نشده، اما اين فيلم خيلي به تکامل ميان‌ ستاره‌اي مرتبط است.
ساگان با ليندا اوبست دوست بود، کسي که اولين بار ايده‌ي مکتوبش را وقتي سال‌ها قبل در سال 1979 به عنوان يک تهيه‌کننده‌ي استوديويي در کمپاني توليد فيلم کازابلانکا فيلم‌ورکس کار مي‌کرد بنا نهاد. فيلم تماس در جهنمِ ساخته شدن پژمرده و ويران مي‌شد، در همان زماني که ساگان داستانش را به عنوان يک رمان پرفروش منتشر کرد. اين اتفاق در عوض کمک کرد ساخته شدن فيلم باز از سر گرفته شود - به عنوان فيلمي از رابرت زمکيس براي کمپاني برادران وارنر. همچنين کيپ تورن فيزيک‌دان، نظري را که ساگان در داستان بر روي نظرياتش در باب سفر فضايي از طريق کرم‌چاله‌ها کار کرده بود را با اين قضيه مرتبط کرد.
بعد از گذشتِ يک دهه يا کمي بيشتر، اوبست در پارامونت براي خودش کسي شده بود و حالا تورن داشت او را متقاعد مي‌کرد. او اين بار مي‌خواست ايده‌ي کرم‌چاله‌هايش پيش از هر چيز و در مرکزداستان قرار بگيرد. و حالا ميان‌ ستاره‌اي... يک فيلم پرهزينه‌ي ديگر که خودش را با مفاهيم بزرگ علمي‌-تخيلي در انداخته آن هم با تکيه‌ي شديد بر دنياي واقعي.
بقيه البته خوب روايت شده، اما يک نقطه‌ي ارتباط ديگر هم موجود است: متيو مک‌کاناهي. در فيلم تماس، او عهده‌دار نقش کشيش پالمر جاس بود (به قول خود مک‌کاناهي نماينده‌ي بخش خداباورِ ماجرا)؛ او در ميان‌ ستاره‌اي نقش اصلي يعني خلبان کوپر را ايفا مي‌کند. با اين‌حال بنظر مي‌رسد او براي اين ماجراجوييِ نولاني تحريک شده‌ است و در اين‌باره مي‌گويد: بعد از بازي در فيلم تماس به اين فکر افتاده بودم که گير دادن به اين‌که اون بيرون حيات وجود داره يا حتا نداره احمقانه‌ست.

احسان سالم
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز