نوشته دیوید تامسون درباره خانواده سوپرانو

در خانواده‌ي سوپرانو شاهد هيچ جور نتيجه‌گيري در خاتمه‌ نيستيم. در حالي‌كه در قسمت دوم پدرخوانده اين‌طور نيست، و به همين خاطر است كه محصول شش ساعته‌ي كاپولا كار هنرمندانه‌تري است. ديويد چيس هرگز درست و حسابي نظرش را درباره‌ي جمله‌ي من واقعن آدم خوبي هستم توني سوپرانو ابراز نكرد در حالي‌كه كاپولا از شرارت درون مايكل باخبر بود.

7فاز:
اولين نکته‌ اينکه درباره‌ي ترس‌تان از فيلم‌هايي که چهار، شش، دوازده يا بيست و چار ساعت طول مي‌کشند اغراق نکنيد. گذشته از اين حرف‌ها، خانواده‌ي سوپرانو تشکيل شده از 86 ساعت فيلم، داستان و برنامه‌ي تلويزيوني که در طول هشت سال و در غالب هفت فصل به نمايش درآمد و دست آخر خيلي از ما روي مبل لم داده بوديم مشغول تماشايش بوديم و نااميد بابت اين که نمي‌توانيم زودتر آخرش را ببينيم. آن وقت‌ها بعد از پايان هر قسمت تقريبا يک هفته‌، تمام صحبت‌ها حول اين بود که آن پايان‌بندي چه معنايي داشته است.
مسئله‌ي مهم بعدي در اين‌جا اين است که خانواده‌ي سوپرانو متعلق به ديويد چيس و شبکه‌ي HBO است و کسي هرگز درباره‌ي کارگردانيش احساسي غير از موفقيت‌آميز بودن آن نداشت. گروهي از کارگردانان و نويسندگان در اين پروژه مشارکت داشتند که بعضي‌هاشان سرشناس‌تر از بقيه بودند، بعيد مي‌دانم بزرگترين کارشناسان موجود هم قادر به تشخيص اين بوده باشند که اپيزودهاي بي‌نام متعلق به چه کسي بوده، استيو بوشمي يا تيم ون پاتن. اين شد که اين سريال وارد بده بستاني با ريشه‌هاي تلويزيون و صنعت فيلم‌سازي شد: اين کار به دست يک گروه صورت گرفت که شامل کارگردانان، نويسندگان و تيم بازيگران فرعي بود. هفته به هفته، با هر برانگيختگي از توني سيريکو، ادي فالکو يا سايرين، کمال و بيگانگي (ثبات و اصالت) کاملن منتقل مي‌شد. منتها تمام آن بازيگرها تحت يک‌جور ديکتاتوري زندگي مي‌کردند: خدايا بگذار هفته به هفته و براي فصل بعد زنده باشم. و بعد از اين‌که از از پس چنين فشاري برآمدند، مهارت و هنر خانواده‌ي سوپرانو هفته به هفته دامن‌گير مي‌شد.
تصوير بزرگتر يک داستان ديگر است. بعضي‌ها گفتند خانواده‌ي سوپرانو رماني بزرگ در قالب سريالي تلويزيوني بود و لازم است باز هم از آن رمان‌ها بخوانيد. راستش من حرف ديويد چيس را - که همه‌ي امور تقريبن تحت کنترل بوده‌اند - باور ندارم. اگر اين‌طور فکر مي‌کرد، حتمن اخراج شده بود. 86 ساعت، زمان زيادي براي قصه‌گويي است و غيبتِ آن خوش‌ترکيبي و قوامِ يک رمانِ بزرگ به کرات احساس شد. اميدوارم روزي برسد که از داستان پشت پرده‌ي ساخت اين سريال آگاه شويم و جواب چيس و اچ بي او به اين سوال که پايان‌بنديِ دراماتيک برايشان مهم‌تر بوده يا حقوق اتحاديه‌ها.
در خانواده‌ي سوپرانو شاهد هيچ جور نتيجه‌گيري در خاتمه‌ نيستيم. در حالي‌که در قسمت دوم پدرخوانده اين‌طور نيست، و به همين خاطر است که محصول شش ساعته‌ي کاپولا کار هنرمندانه‌تري است. ديويد چيس هرگز درست و حسابي نظرش را درباره‌ي جمله‌ي من واقعن آدم خوبي هستم توني سوپرانو ابراز نکرد در حالي‌که کاپولا از شرارت درون مايکل باخبر بود. قسمت دوم پدرخوانده هم يک داستان غم‌انگيز ديگر است، البته نه آن‌قدري که در ابتدا فکر مي‌کرديم ولي در پايان بسيار مبهوت کننده و عصبي‌تر از آن‌ است که بشود به اين نتيجه‌گيري منطقي چسبيد که مايکل بايد به جاي رم به واشنگتن برود، و بايد شاهد شباهت جنايات سازماندهي شده و راه و روش دولت خودمان باشيم.
اما يک مشکل ديگر هم وجود دارد:‌ هنرِ درست و درمان در نهايت شاخک‌هاي آدم‌هاي کاردرستي را که مخاطب هدفش هستند تکان مي‌دهد. مدل‌هاي قديميِ تراژدي، تنها يک افسانه نيستند و داستان به آن‌ها احتياج دارد. به گمانم خيلي قبل‌تر از پايان سريال، هر دوي توني [سوپرانو] و جيمز گندولفيني خسته شده بودند - شخصيت‌هايي ذاتن حمايت‌گر که حدي کافي از دانستن، احساس يا اشتياق براي تطبيق با آمريکاي خودشان را ندارند. مايکل کورلئونه شخصيت بزرگي است که مي‌توانيم درونش تَرکي را که رشد مي‌کند ببينيم، از برانگيختن‌هاي زودگذر تا لحظات حذفِ انسان‌ها. به عنوان حرفِ آخر، خانواده‌ي سوپرانو 86 ساعت طول مي‌کشد و اين باعث نمي‌شود آن‌ها تبديل به نمايشي بزرگ شوند. پدرخوانده هرسال نمايش داده مي‌شود. در عوض اين خانواده‌ي سوپرانو است که حوصله‌تان را سر مي‌برد.

احسان سالم
نظرات
بچه چيذرم چهارشنبه 19 آذر 1393 سوپرانوز؟ الان؟ اصحاب كهف چه خبر عمو يادگار؟
5 13
پاسخ

امير چهارشنبه 19 آذر 1393 لطفا نوشته هاي ديويد تامسون درباره فيلم هاي مهم تاريخ سينما خصوصا قبل از دهه 80 قرار بدين.ممنون از سايت خوبتون
2 0
پاسخ

عباس جمعه 24 مهر 1394 سلام مرسي از توجه تون به اين سريال خوب ونوشته اتون. کار چيس عاليه.
2 0
پاسخ

مسعود پنجشنبه 27 مهر 1396 به نظر من شما كمي مغرضانه درباره اين سريال صحبت كردين و از حرفايتان به متعصب بودن بر روي فيلم پدرخوانده ميتوان پي برد ، همچنين نكته اي كه در بالا در مورد ساعات طولاني سريال نسبت به فيلم پدرخوانده اظهار ميكنيد تفكري اشتباه است ، در پايان گفته ايد كه سريال 86 ساعته سوپرانو حوصتان را سر ميبرد اما در فيلم پدر خوانده اين گونه نيست ، ساعات زياد تر فيلم برداري بر خلاف تفكر شما باعث پرطرفدار شدن فيلم و بهترشدن نمي شود و بلكه كار را به مراتب سخت تر ميكند چرا كه بايد براي هر قسمت سريال (كه در اينجا حدودا يك ساعت بود كه به مراتب از معمول سريال ها فراتر بود ) داستاني قوي و مجذوب كننده و به اندازه يك فيلم سينمايي داشته باشد، حال كه براي 86 قسمت بايد اينكار انجام شود اما در يك فيلم سينمايي داستان از قبل اماده شده و براي هر دقيقه اين فيلم هزاران بار مي توان درباره نحوه حركت بازيگر لحن وتمامي جزيات وقت و دقت لازم را به كار برد ، و در ضمن از لحاظ حوصله سر بودن و اينكه گفته ايد هر سال پدر خوانده به نمايش در مي اييد، دليل ان را مي توان در كوتاه بودن فيلم سينمايي نسبت به سريال ها بيان كرد در واقع زماني كه يك بيننده در ديدن يه فيلم چند ساعتي در مقايسه با يك سريال 86 ساعته است ميگزراند بسيار كوتاه تر است پس نتيجتا تعداد افرادي بيشتري فيلم سينمايي را ميبينند حتي اگر سريال هم به اندازه فيلم پدر خوانده قوي باشد باز هم تعداد بينندگان كمتري دارد پس مقايسه اين گونه كاملا بين فيلم و سريال كاملا اشتباه است گذشته از محتواي فيلم .حتي اگر از داستان و ماجراي سريال سوپرانو بتوان ايرادي گرفت در واقع نميتوان از اجراي فوق العاده و تسلط كامل جميز گاندولفيتي در نقش توني سوپرانو صرف نظر كرد. جيمز گاندولفيني در سن 51 سالگي در اثر سكتي قبلي در ايتاليا درگذشت .حتي در يكي از قسمت ها در يه جاي سريال كريستوفر به توني سوپرانو مي گويد كه اين همه كه ميخوري تو سن پنجاه سالگي سكته قلبي ميكني ميميري.(اي كاش كه زنده بودند شاهد فيلم هاي بيشتري از ايشون بوديم .)
6 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز