با Unbroken فیلم جدید آنجلینا جولی در مقام کارگردان آشنا شوید

علاوه بر اين اوكانل در بخش بهترين بازيگر مرد سال، برادران كوئن در بخش بهترين فيلمنامه اقتباسي (كه هفت سال پيش با فيلم جايي براي پيرمردها نيست موفق به دريافت جايزه اسكار دراين رشته شدند)، الكساندر دسپلات براي بهترين موسيقي فيلم (كه براي بازي تقليد و هتل بزرگ بوداپست هم شانس برنده شدن دارد)، بهترين طراحي صحنه، بهترين صداگذاري، بهترين ميكس صدا و حتي بهترين تدوين فيلم و بهترين گريم هم از ديگر شانس‌هاي اسكاري براي اين فيلم هستند.

هاليوود ريپورتر:
Unbroken آنجلينا جولي مي‌تواند آخرين محصول جالب توجه 2014 براي حضوري شايسته در مراسم اسکار باشد و علي رغم رقابت شديد ميان چندين اثر قوي و پرمدعا که داستان اکثريت‌شان هم تمي سنگين و سياه و مرد محور دارد ما معتقدم که اين يکي هم بازيکني کليدي طي روزهاي باقي مانده تا مسابقه اصلي‌ست.
فيلم جولي درباره ورزشکار المپيکي ايتاليايي-آمريکايي، لوييس زامپريني که اوايل امسال در سن 97 سالگي از دنيا رفت، هنوز دومين اثر اين کارگردان 39‌ساله است که همچنين فيلم قابل احترام اما نه آنچنان هيجان‌انگيز در سرزمين خون وعسل را در کارنامه کارگرداني خود دارد (فيلمي که موفق به دريافت جايزه گلدن گلوب در بخش بهترين فيلم خارجي زبان شد). جولي از مدت‌ها قبل يکي از طرفداران کتاب Unbroken/ نشکسته: روايت جنگ جهاني دوم از بقا، استقامت و رستگاري به قلم لارا هيلنبرند (نويسنده کتاب منبع اقتباس سيبسکيت؛  نامزد جايزه اسکار بهترين فيلم در سال 2003) بوده و درواقع پس از اينکه رفته رفته متوجه مي‌شود زامپرينيِ ورزشکار زماني همسايه او بوده است پس از ملاقات با او تصميم به بازگويي داستان زندگي‌اش مي‌گيرد.
از جهاتي داستان زامپريني مي‌تواند انتخاب پرهزينه‌اي باشد. اين مرد در طول يک دهه با چنان بحران‌هاي مختلفي رو به رو شد که بعيد است هرکدام از تماشاگرانش در تمام زندگي خود ذره‌اي از آن را تجربه کنند. به همين خاطر از ابتداي کار انتظارات از فيلم به شدت بالا بود و افراد مشکوک به شايستگي جولي هم تعدادشان زياد. اما جولي در کمال هوشمندي تيمش را با افرادي کاليبر بالا پر کرد: اتان کوئن و جوئل کوئن در جايگاه فيلمنامه‌نويسان، راجر ديکينز بزرگ در مقام فيلمبردار و جک اوکانل، بازيگر بريتانيايي بيست و چند ساله‌اي که بازيگر اصلي فيلم است. هر سه اين افراد به خوبي از پس مسئوليت‌شان برآمدند و هر سه مدعيان نيرومندي در شاخه‌هاي مربوطه در اسکار امسال هستند.
دغدغه اصلي در ساخت فيلم زامپريني مدت زمان آن بود. کتاب اصلي مملو از جزئيات مربوط به تجربيات او – چه شيرين و چه عذاب آور - است و به وضوح عاملي‌ست براي دلسردي از هر نوع ريسک کردن که آيا فيلم موفق مي‌شود دربرابر اين جزئيات منصفانه عمل ‌کند يا خير. درحقيقت پس از اتمام ساخت فيلم جولي و  تيم اسکوايرز تدوين‌گر (که براي دو فيلم ببر خيزان و زندگي پي نامزد جايزه اسکار شد) متوجه زمان طولاني فيلم شدند و از اين رو در آخرين لحظات ويليام گولدنبرگ (آرگو) را براي بازنگري بر روي صندلي نشاندند. تنها اين دو تدوين‌گر به همراه جولي و شايد هم کمپاني يونيورسال مي‌دانند که واقعا چه اتفاقاتي براي فيلم افتاد. اما چيزي که اهميت دارد اين است که زمان 137دقيقه‌اي فيلم نه تنها آنقدرها هم طولاني نيست بلکه کليت فيلم بسيار منسجم و ظاهرا خالي از هرگونه غفلت و از قلم افتادگي در داستانش است.
در نهايت امر تنها مسئله باقي مانده براي Unbroken ترسيم او از جانورخويي و بي رحمي‌ست که بدون شک روراست و بي پرده از آب درآمده، اما از طرفي هم تماشايش چه براي اعضاي آکادمي و چه براي افراد بيرون از اين حلقه با دشواري همراه نبوده است. اگرچه برخي از صحنه‌هاي فيلم - به خصوص آن‌هايي که با حضور راک‌استار به تازگي بازيگر شده، مياووي با ظاهر دوجنسه‌اش هستند - به معناي واقعي کلمه جگرسوز و دلخراش‌اند. سال گذشته The Railway Man، فيلم ديگري هم که بر اساس داستاني واقعي درباره اسير جنگي ديگري که به دست ژاپني‌ها در طي جنگ جهاني دوم شکنجه مي‌شود ساخته شد در مسير تبديل شدن به يک عنوان مهم اسکاري قرار گرفت و بسياري از اعضاي آکادمي پيش من اقرار کردند که تحمل ديدن دوازده سال بردگي را نداشتند، اما خيلي از آن‌ها هم درنهايت به اين فيلم راي دادند چرا که تصور کردند فيلم از اهميت اجتماعي برخوردار است و بدين ترتيب سرنوشت دوازده سال بردگي به ربودن جايزه بهترين فيلم سال ختم شد.
علاوه بر اين Unbroken زخم‌هاي قديمي بسياري را دوباره تازه مي‌کند و آغازگر منازعات سياسي قديمي بسياري هم مي‌شود. پيرو صحبتي که پروفسور دانشگاه برنديس، توماس دوهرتي اخيرا با من داشته است، آلماني‌هاي امروزي نسبت به اشتباهات هم‌ميهنانشان در طي جنگ جهاني دوم آگاه‌اند و در قبال آن‌ها احساس شرمساري مي‌کنند. اما ژاپن با فرهنگ کاملا متفاوت‌اش ترجيح داده که حوادث گذشته را به خاک بسپرد و از بحث درباره آن بپرهيزد. (کتاب هيلنبرند هيچ‌وقت به زبان ژاپني ترجمه نشد، حتي همه‌آن کساني که در نگارش کتاب کمک‌دست او بودند در تمام اين سال‌ها اصرار داشتند که هويت‌شان فاش نشده باقي بماند) حالا واکنش ژاپني‌ها چه خواهد بود؟ آيا يونيورسال تصميم مي‌گيرد که نسخه متفاوتي از فيلم را در ژاپن اکران کند؟ يکي از اعضاي استوديو به ما گفته که به زودي جواب اين سوال مشخص خواهد شد.
نتيجه‌گيري نهايي اين است که Unbroken يک مدعي واقعي‌ست، فيلمي که تنها کمپاني يونيورسال و جولي يک تنه آن را جلو مي‌برند و حمايت‌ش مي‌کنند. Unbroken شايد واجد آن شرايطي نيست که بتواند اسکار بهترين فيلم سال را از دست رقيباني مثل پسربچگي يا بازي تقليد يا سلما بربايد، سه فيلمي که به نظر مي‌آيد جاذبه و حرارت لازم براي جذب هرگونه حمايتي در زمينه‌هاي مختلف را داشته باشند، اما با اين حال Unbroken هم بدون شک يک مدعي جدي براي نامزدي در هر دو بخش بهترين فيلم و بهترين کارگرداني‌ست - جولي و کارگردان سلما، اوا داورني مي‌توانند اسکار امسال را تبديل به اولين سالي کنند که دو زن نامزد دريافت جايزه بهترين کارگرداني مي‌شوند. علاوه بر اين اوکانل در بخش بهترين بازيگر مرد سال، برادران کوئن در بخش بهترين فيلمنامه اقتباسي (که هفت سال پيش با فيلم جايي براي پيرمردها نيست موفق به دريافت جايزه اسکار دراين رشته شدند)، الکساندر دسپلات براي بهترين موسيقي فيلم (که براي بازي تقليد و هتل بزرگ بوداپست هم شانس برنده شدن دارد)، بهترين طراحي صحنه، بهترين صداگذاري، بهترين ميکس صدا و حتي بهترين تدوين فيلم و بهترين گريم هم از ديگر شانس‌هاي اسکاري براي اين فيلم هستند.
باعث تاسف است که زامپريني – کسي که شخصا افتخار ملاقات با او را در مراسم آکادمي گاورنرز اواردز در سال 2013 داشتيم - امروز در بين ما نيست که به تماشاي فيلم بنشيند.

ويسنا فولادي
نظرات
بچه چيذرم جمعه 28 آذر 1393 به پيغمبر اون آقا اسمش دسپلات نيست، دپلا
شما مي گي تروفوت؟ مي گي گدارد؟
3 1
پاسخ

اکبر جمعه 18 خرداد 1397 فيلم unbroken واقعا ارزش ديدن را داره و بسيار تاثير گذاره و بيننده را لحظه اي از شور و هيجان ديدن فيلم رها نميکنه. پيشنها ميکنم ببينيد حتما
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز