عشاق فراری - بخش یازدهم/ True Romance تونی اسکات

شخصيت كلارنس به عنوان يك شيفته‌ي فرهنگ پاپ عالي است. در دنيايي ديگر تصور اينكه خود تارانتينو اين نقش را بازي كند، چندان دشوار نيست. فيلم در اصل نامه‌ي عاشقانه‌اي است به خوره‌هاي فيلم سراسر جهان.

True Romance - 1993

True Romance، يکي از بهترين پيشکش‌هاي توني اسکات فقيد با فيلمنامه‌اي از کوئنتين تارانتينو، بدون شک تحت‌تاثير و الهام گرفته شده از فيلم‌هايي است که در اين بخش (عشاق فراري) گردآوري شده. کلارنس وورلي (کريستين اسليتر) در روز تولدش با يک دختر تلفني به نام آلاباما ويتمن (پاتريشيا آرکت) برخورد مي‌کند. بي‌درنگ عاشقش مي‌شود و او را از شر موادفروش رذل، درکسل اسپيوي (يک گري اولدمن به ياد ماندني) خلاص مي‌کند و آغشته به خون و همراه با يک کيف پر از کوکائين از آنجا دور مي‌شوند.
از اين به بعد اين حواشي سفرشان است که بيشتر به يادماندني مي‌شود تا خود رابطه بين دو شخصيت اصلي، علي‌رغم شيمي بي‌کم و کاستشان. سبک پرطمطراق معمول اسکات گفتگو و دو صحنه‌ي مطرح فيلم را تحت شعاع خود قرار نمي‌دهد - چهره‌ي کلارنس در صحنه‌ي درکسل و صحنه‌ي کلاسيک مشاجره بين پدر کلارنس ، کليفورد (دنيس هاپر) و وينچنزو کوکوتي (کريستوفر واکن) درباره‌ي ردپاي دو پرنده‌ي عاشق براي بازپس گرفتن پول مواد. اسليتر و آرکت به حد کافي دوست‌داشتني هستند اما پيوند آن‌ها خيلي به يادماندني نيست. ماه عسلي که مدام توسط خشونتي نحس دچار وقفه مي‌شود. تارانتينو به همان اندازه که الگوهاي اصلي  در فيلم‌هاي مشابه را دنبال مي‌کند، خيلي درباره‌ي پرورش شخصيت‌هايش دقت به خرج نمي‌دهد - حتي موسيقي عالي هانس زيمر هم اداي ديني است آشکار به فيلم Badlands - البته به استثناي شخصيت کلارنس به عنوان يک شيفته‌ي فرهنگ پاپ که عالي است. در دنيايي ديگر تصور اينکه خود تارانتينو اين نقش را بازي کند، چندان دشوار نيست. فيلم در اصل نامه‌ي عاشقانه‌اي است به خوره‌هاي فيلم سراسر جهان.
 فيلمي است هيجان انگيز و سرگرم کننده که براي رسيدن به چيزي نه تلاشي مي‌کند و نه به چيزي هم دست پيدا مي‌کند ، اما براي ما لحظات واقعا دوست‌داشتني بر جاي مي‌گذارد، از جمله پايان فيلم . فقط در يک فيلمنامه از تارانتينو سه کلمه‌ي کوچک مي‌تواند در سر يک شخص به هنگام تماشاي محبوبش که در حال سوراخ سوراخ شدن است، شروع به وول خوردن کند:... تو. خيلي... محشري.! You're. So . Cool

احسان ميرحسيني
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز