دیوید تامسون از فیلم‌های مهم تاریخ سینما می‌گوید/ بخش سوم: دهه نود - تلما و لوئیز

ساراندون خوب بازي مي‌كند اما اين ديويس است كه وجودش به چشم مي‌آيد و واقعا مسير فيلم را تغيير مي‌دهد. به جرات مي‌گويم كه تلما و لوييز از هر فيلم فمينيستي ديگري كه قبل يا بعد از آن ساخته شده، بهتر عمل مي‌كند. تلما و لوييز نامزد اسكار بهترين فيلم نشد كه كمي بدجنسي به نظر مي‌رسد و البته نشان مي‌دهد راي‌دهندگان در درك فيلم دچار مشكل بوده‌اند و با هم توافق نداشته‌اند.

7فاز:
همه روي اين مسئله توافق دارند که تلما و لوييز مطالعات جنسيتي را دستکاري کرده اما درباره مطالعات ژانر چه کاري انجام داده است؟ به خاطر بحث‌مان بياييد و فيلم را در ژانر وسترن درنظر بگيريد. (فيلم در آن منطقه‌اي مي‌گذرد که در غرب فورکورنرز قرار دارد و خاک و همه چيزش قرمزرنگ به نظر مي‌رسد) و روي اين موضوع فکر کنيد که دو ماده گاو جذاب و زيبا در سرشان اين افکار وجود دارد که گاوهاي نر (يا اسب‌هايشان) همه سرگرمي‌هاي دنيا را براي خودشان نگه مي‌دارند. درنتيجه خانم‌ها به دل جاده مي‌زنند، و آن کاراکتر & (به معناي و) که در اسم فيلم وجود دارد بخاطر بازوهاي برنزه‌شان است که وقتي روي نيمکت نشسته‌اند آنها در هم قفل مي‌کند، و به تدريج کارهايي را انجام مي‌دهند که در همه آنها به نظر مي‌رسد مي‌دانند دارند چکار مي‌کنند. درحقيقت وقتي به نقطه پاياني مي‌رسيم و پليس وارد ماجرا مي‌شود يعني درست همان زماني که اين ماده گاوها قرار است داغ بخورند و محصور شوند يا به همبرگر تبديل‌شان کنند، آنها خيلي ساده از جاي‌شان کنده مي‌شوند و پرواز مي‌کنند. ماشين‌شان از بالاي يک تپه به سمت آسمان آبي پرتاب مي‌شود. همان آسماني که زماني اتان ادواردز را در فيلم جويندگان جان فورد از مزرعه و شهر زادگاهش دور کرد. ماده گاوها هم مي‌توانند وحشي باشند و آنها هم قاب ثابت و فريزشده بخشنده خودشان را دارند درست مثل بوچ کسيدي و ساندنس کيد.
اين فيلم از روي فيلمنامه پرشور کالي کوري ساخته شده (که برنده جايزه اسکار فيلمنامه شد) و به اندازه کافي هوشمندانه است که بتواند روي ژانر دوباره کار کند و در عين حال هر سکانس‌اش نشانه‌اي از يک قطعه هنري است. جينا ديويس (در زيباترين دوران خودش) ازدواج ناموفقي با يک مرد متقلب و خسته‌کننده داشته و سوزان ساراندون (به عنوان نسخه پيرتر او) خيلي سريع او را برمي‌دارد و به سمت آزادي و البته مرگ مي‌برد. نقطه چرخش داستان، تلاش براي تجاوز به جيناست (که در اجرا خيلي خوب از کار درآمده) وقتي سوزان براي نجات او، تيراندازي مي‌کند. درنتيجه آنها فرار مي‌کنند و يک پليس تند و عبوس هم در تعقيب‌شان است که هاروي کايتل نقش‌اش را خيلي خوب بازي مي‌کند. آنها به جايي مي‌رسند که مي‌توانند هواي تازه را احساس کنند، به يک تانکر گازوييل شليک مي‌کنند و به تدريج جينا به حس رضايت از زندگي‌اش مي‌رسد، آن هم وقتي يک گاوچران وحشي و بي‌ثبات را به دام مي‌اندازد که به زيبايي توسط برد پيت تازه‌وارد روي پرده به تصوير کشيده مي‌شود. (و ما متوجه مي‌شويم که زوج جينا و همسرش هيچ‌وقت در زندگي‌ زناشويي و رابطه جنسي‌شان به اوج لذت نرسيده بودند)
اگر تلما و لوييز فيلمي درباره رابطه خواهرانه است که به عنوان يک عنصر و نشانه جديد وارد بحث‌هاي ما مي‌شود، آن وقت من فکر مي‌کنم خودکشي به اندازه فقدان محتاطانه رابطه جنسي ميان دخترها، باعث تاسف است. اهميتي ندارد: کارگردان فيلم، ريدلي اسکات فيلمي سرگرم‌کننده و از نظر بصري زيبا و چشمگير ساخته است. فيلم در عين حال که به تندي درباره آزادي‌خواهي در ايالات آبي (ايالت‌هايي از آمريکا که زيرنظر حزب دموکرات است-مترجم) حرف مي‌زند هنوز هم به اندازه کافي بامزه است و به قدر نياز برانگيزاننده هم هست تا مسئولان ايالت‌هاي قرمز (مربوط به جمهوري‌خواهان-مترجم) را عصباني و خشمگين کند.
نمايشگاه مردان پس‌مانده اجتماع که داستان به آنها نياز داشته توسط مايکل مدسن، کريستوفر مک‌دونالد و استفان توبولوسکي به تصوير کشيده شده‌اند، اما فيلم به خاطر دخترهاست که درست از کار درآمده. ديويس و ساراندون هر دو نامزد جايزه اسکار شدند (آنها جايزه را به بازي جودي فاستر در سکوت بره‌ها باختند). ساراندون خوب بازي مي‌کند اما اين ديويس است که وجودش به چشم مي‌آيد و واقعا مسير فيلم را تغيير مي‌دهد. به جرات مي‌گويم که تلما و لوييز از هر فيلم فمينيستي ديگري که قبل يا بعد از آن ساخته شده، بهتر عمل مي‌کند. تلما و لوييز نامزد اسکار بهترين فيلم نشد که کمي بدجنسي به نظر مي‌رسد و البته نشان مي‌دهد راي‌دهندگان در درک فيلم دچار مشکل بوده‌اند و با هم توافق نداشته‌اند. فيلم واقعا موفق بود و بيشتر از آن چيزي که هر کسي اميدش را داشت توانست پول دربياورد و افکار بعضي‌ از آدم‌ها را هم تغيير بدهد.

صوفيا نصرالهي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز