گزیده نظرات منتقدان درباره طلوع سیاره میمون‌ها (مت ریوز)

كنت توران - لس‌آنجلس تايمز: مهماني جلوه‌هاي ويژه. با تماشايش كاملا باورمان مي‌شود كه ميمون‌هاي باشعوري مقابلمان درحال راه رفتن‌اند، و اين چيزي نيست كه هر روز فرصت ديدنش را داشته باشيد. اگر ميمون مي‌خواهيد آدرس را درست آمده‌ايد، اگر مردم برايتان جذاب هستند اما شايد كمي بيراهه آمده باشيد. طلوع سياره ميمون‌ها خودش را به شكلي البته عادلانه جانب‌دار خير و خوبي تصور مي‌كند، اما در مسير ريسك‌پذيري‌اش بيش از آنچه كه به صلاح‌اش باشد مشتاق و هيجان‌زده است.

7فاز:
طلوع سياره ميمون‌ها به عنوان يکي از رضايت‌بخش‌ترين محصولات تابستان امسال ستايش شده است. اين فيلم به کارگرداني مت ريوز دنباله‌اي تاريک‌ است بر قسمت اول فيلم، ظهور سياره ميمون‌ها (محصول 2011) و اين‌بار داستان گذشت چند سال از شيوع ويروس همه‌گيرشده‌اي را روايت مي‌کند که جان اکثريت جمعيت انسان‌هاي زمين را گرفته و ميمون‌هاي جهش يافته و نخستي‌ها را در مسير استوار کردن جامعه‌اي رسمي و مستقل کامياب کرده است.
جمعيت بوزينه‌ها به رهبري سزار/ امپراطور (اندي سرکيس) در اين قسمت از دنباله به گروهي از انسان‌هاي نجات يافته برمي‌خورند. از ديگر بازيگران فيلم مي‌توان به نام‌هاي توبي کبل، گري الدمن، جيسون کلارک، کري راسل و کدي اسميت-مک‌في اشاره کرد. فيلمي که در شب افتتاحيه‌اش به فروش 60 ميليون دلاري دست يافت.

در زير يادداشت منتقدان نشريات مختلف را بر فيلم خواهيد خواند:
تاد مک‌کارتي - هاليوود ريپورتر: طلوع به موضوع تعارض و تضاد ميان دو دسته مختلف با نگاهي تازه و سحرآميز اصرار دارد و موفق شده حداقل به سه چيز در حد انتظار دستيابي پيدا کند، سه چيزي که هرکدام به تنهايي تلاش و دشواري زيادي را مي‌طلبند: نگه‌داشتن ريتم آهسته و پيوسته خود در القا اضطراب در طول فيلم بي‌آنکه اين تنش در طي مدت 120 دقيقه‌اي فيلم از رمق بيافتد، خلق کاراکترهاي ‌شبه‌ميمون‌ برجسته و جذاب و ساخت فيلمي که بارها از قسمت قبلي‌اش قدرتمندانه‌تر است. مي‌توان گفت که طلوع براي ظهور سياره ميمون‌ها در حکم همان چيزي‌ست که The Empire Strikes Back براي جنگ ستارگان بود - خيلي خيلي بهتر.

اي.‌او اسکات - نيويورک تايمز: به نظر من تم سياسي فيلم چيزي‌ست که آن را تبديل به يک فيلم عالي مي‌کند. اين بحث که آيا بهتر است به هم پيوستگي و انسجام در داخل قبيله بماند يا اينکه اشاعه پيدا کند و حلقه اتحاد وسيع‌تري از نو ساخته شود، يک سنگيني و پختگي تمثيلي و کنايه‌اي به فيلم مي‌دهد. يادآور فيلم‌هاي قديمي‌اي که باعث مي‌شدند مغزتان سوت بکشد و خواب بسياري از بچه‌هاي دهه شصت و هفتاد ميلادي (از جمله بابي دريپر جوان در فصل ششم مدمِن) را تبديل به کابوس مي‌کردند. آنها در زمان اختلاف‌هاي نژادي و عصبيت‌هاي قومي و شکست‌هاي اجتماعي توليد شدند. از آن پس تکنولوژي سينمايي، نقاب‌هاي لاستيکي را تبديل به مجسمه‌هاي ديجيتالي کرد و آرزو و ترس و آه ما را به سکوت واداشت، در چنين برهه‌اي سياره ميمون‌ها کمتر سنگ مفاهيم بي‌مسماي رايج را به سينه مي‌زند و داستان گيراتر و سرراست‌تري هم دارد.

مايکل فيليپس - شيکاگو تريبون: من به طلوع سه ستاره مي‌دهم و از نظر من اين فيلم در بيان ديدگاه‌هاي سياسي‌اش موفقيتي خالص و حتمي‌ست. من اين را به عنوان يک شيکاگويي که شهرش سمبل خشونت‌هاي مسلحانه است مي‌نويسم. امپراطور کلوني ميمون‌ها در اينجا هيچ استفاده‌اي از سلاح گرم ندارد، تنها زماني که ميمون شرور و ياغي، کوبا (کبل) افسار ذخيره اسلحه و مهمات انسان‌ها را به دست مي‌گيرد قوم ميمون‌ها عليه يکي از افراد خودي به پا مي‌خيزند. اين فيلم به قدر خودش شوم و ترسناک است و تمامي مبحث افسانه‌شناسي سياره ميمون‌ها هم به چشم‌اندازش از آينده مربوط است، چشم‌اندازي که در اينجا بسيار تحقيرآميز و ناچيز به توانايي آدميزاد در اعتماد کردن و وفق پيدا کردن با شرايط و همزيستي با بقيه نگاه مي‌کند.

کنت توران - لس آنجاس تايمز: مهماني جلوه‌هاي ويژه. با تماشايش کاملا باورمان مي‌شود که ميمون‌هاي باشعوري مقابلمان درحال راه رفتن‌اند، و اين چيزي نيست که هر روز فرصت ديدنش را داشته باشيد. اگر ميمون مي‌خواهيد آدرس را درست آمده‌ايد، اگر مردم برايتان جذاب هستند اما شايد کمي بيراهه آمده باشيد. طلوع سياره ميمون‌ها خودش را به شکلي البته عادلانه جانب‌دار خير و خوبي تصور مي‌کند، اما در مسير ريسک‌پذيري‌اش بيش از آنچه که به صلاح‌اش باشد مشتاق و هيجان‌زده است.

ريچارد کورليس - تايم: اين فيلم شايد هم آن شاهکاري نباشد که بعضي منتقدان به آن اشاره مي‌کنند، در هيجان‌انگيز بودنش شکي نيست: يک فانتزي اکشن پرخرج تابستاني که شهامت اين را داشته از تماشاگرانش طرفداري از مصلحين را خواستار شود. اين يکي بيشتر مدت دو ساعته‌اش را در ميان جنگل‌ها سير مي‌کند. تنها ضعف‌اش شايد همان باشد که نگاهش نگاهِ برتري نظامي بر مابقي امتيازات است.

ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز