گزیده نظرات منتقدان درباره افراد ایکس: روزهای گذشته‌ی آینده (برایان سینگر)

واشنگتن پست- مايكل اوساليوان: فيلم مثل تزريق آدرنالين سرحال كننده است. بيشتر به اين خاطر كه تمام احساسات بدي را كه از زمان آخرين ايستادگي برجاي مانده بود مي‌روبد و از بين مي‌برد. با اين حال باز هم نكات غيرمتعارفي درباره سفر زماني وجود دارد كه در ساختار محفظه‌‌طور و بسته فيلم مانند سوراخي‌ست كه چيزي از آن چكه مي‌كند. در نهايت اما، نااميدي‌ها از هم مي‌پاشند، نه به اين خاطر كه فيلمي را كه مي‌خواستيم ديديم، ليكن به اين خاطر كه آن‌چيزي را گرفتيم كه به آن نياز داشتيم.

هاليوود ريپورتر:
مدتي‌ست که از اکران افراد ايکس: روزهاي گذشته‌ آينده با بازي ستارگان هميشگي مارول هيو جکمن، الن پيچ، يان مک‌کلن، هالي بري و پاتريک استوارت به علاوه جنيفر لارنس، جيمز مک‌آووي، مايکل فسبندر و نيکولاس هولت مي‌گذرد. اين دنباله بر اساس کاميکي با همين نام که در سال 1981 منتشر شد ساخته شده و اين‌بار کيتي پرايد (پيج) از قدرت انتقالش در زمان استفاده مي‌کند تا از آينده‌اي وحشتناک به عقب بازگردد و تاريخ را از نو رقم بزند.
افراد ايکس: روزهاي گذشته آينده به کارگرداني برايان سينگر تا کنون رکورد فروش افتتاحيه فيلم را در سينماهاي شمال آمريکا با فروش 100 ميليون دلار زده است. در زير مي‌توانيد يادداشت منتقدان برجسته نشريات مختلف را بر اين فيلم بخوانيد:

هاليوود ريپورتر - ديويد روني: اين قسمت از دنباله به شکل دراماتيکي بيشتر به يک ورژن مبسوط و گسترده از داستان شبيه است تا يک آغاز به کار دوباره. با اين حال باز هم وفاداري و احترام قابل ستايش و تکان‌دهنده‌اي به کاراکترهاي کاميک‌هاي مارول و جهان آن‌ها دارد. بين همه اين‌ها قضيه ثابت سفر زماني‌ست که مبلغ شرط‌‌بندي را بالا مي‌برد. چه در بين چهره‌هاي جديد و چه قديم – مخصوصا در مقايسه با افراد ايکس: آخرين ايستادگي - سوالات جديدي به وجود مي‌آيد... اما کافي‌ست تنها بخواهيد تلاش کنيد که همه‌چيز را در سه قسمت دنباله کنار هم به صف کنيد، آن موقع است که سرتان منفجر خواهد شد. با اين وجود نيوتن توماس سيگلِ فيلمبردار و طراح صحنه جان ماير بين دو بازه زماني مختلف کنتراست قابل توجهي به وجود آورده‌اند - تاريکي‌اي قابل تفکر در زمان حال و نگاهي ملايم‌تر و طبيعي‌تر به گذشته. اين موضوع در پيشروي داستان و افزايش تقابل‌ها کمک‌کننده است.
ايوان پيترز در نقش پيتر ماکسيموف/ کوئيک سيلور (به خصوص اينکه اين کاراکتر ديگر خارج از گود نگه داشته نخواهد شد، چه در ايکس من و چه در انتقام‌جويان) يک سر و گردن بالاتر از بقيه ظاهر شده است.به طور کلي سينگر اين قسمت را به قدري جاه‌طلبانه و به شکل هيجان‌انگيزي پرتعليق درآورده است که موفقيت قسمت‌هاي بعدي دنباله را تسهيل مي‌کند.

نيويورک تايمز - اي.او اسکات: فيلم سهم خود را از دقايق پيچيده و ميخکوب‌کننده و نمايش‌هاي پر سر و صدا دارد و با آخرين شگردهاي ديجيتالي، فيتيله هيجان کاميک‌هاي قديمي را روشن نگه مي‌دارد، اما عصبانيتي که در اوج مبارزه‌ها جريان دارد نيازمند تفکر زيادي از سوي تماشاگران است، چرا که از سوي فيلمسازان در اين زمينه کمبود وجود دارد. با اين حال، مثل هميشه کاراکترها و اجراکنندگان آن‌ها به اندازه کافي همه چيز را با احساسات و هوشمندي‌شان جذاب جلوه داده‌اند و تجربه تماشاي افراد ايکس: روزهاي گذشته آينده چيزي وراي هدر دادن وقت تماشاگر است.به علاوه فيلم يک کاراکتر شرور بسيار جذاب با بازي پيتر دينکليج همراه خود دارد.

لس انجلس تايمز- بتسي شارکي: گذشته آينده فيلم عميق‌تر، قابل تفکر‌تر و غني‌تري است. نسبت به مابقي افراد ايکس قابل تامل‌تر است و اين قابليت درموردش واقعي‌ست. ايده درماندگي و عجز درمقابل تفاوت‌ها هميشه از تم‌هاي اصلي دنباله بوده است. با اين حال گذشته آينده وضعيت‌هاي مختلف کاراکترهايش را در طول فيلم تر و تازه و جذاب نگه مي‌دارد. حتي بيشتر از آن، احساساتي که در فيلم موج مي‌زنند خودشان به همان اندازه کاراکترها قابل تغيير و پيش بيني ناپذيرند.

شيکاگو تريبون- کريستوفر بورلي: به نظرم اين فيلم در عين تواضع بسيار پيچيده‌ است. فسبندر به نظر مي‌رسد که کمي سرد با کاراکتر مگنيتو رفتار مي‌کند و لارنس مثل چرخ‌دنده‌اي در سيستم فيلم در تلاش است که دل و جرئت‌اش را به کار گيرد. در عوض فيلم متعلق به مک‌اووي (در نقش پروفسور ايکس جوان) است. فيلمي که روي حدفاصل نازک بين امر مهم و غير مهم حرکت مي‌کند.

واشنگتن پست- مايکل اوساليوان: فيلم مثل تزريق آدرنالين سرحال کننده است. بيشتر به اين خاطر که تمام احساسات بدي را که از زمان آخرين ايستادگي برجاي مانده بود مي‌روبد و از بين مي‌برد. با اين حال باز هم نکات غيرمتعارفي درباره سفر زماني وجود دارد که در ساختار محفظه‌‌طور و بسته فيلم مانند سوراخي‌ست که چيزي از آن چکه مي‌کند. در نهايت اما، نااميدي‌ها از هم مي‌پاشند، نه به اين خاطر که فيلمي را که مي‌خواستيم ديديم، ليکن به اين خاطر که آن‌چيزي را گرفتيم که به آن نياز داشتيم.

ويسنا فولادي
نظرات
ولورين شنبه 24 آبان 1393 من فرست کلاس رو خيلي دوست داشتم. اين با اينکه شروع خوبي داره اما اصلا در اون حد نيست!
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز