اولین واکنش منتقدان به Interstellar/ میان ستاره‌ای (کریستوفر نولان)

ايندي واير: تقريبا از همه نقدها بوي حيرت و تحير از جلوه‌هاي ويژه فيلم به مشام مي‌رسد. اگر شما هم بتوانيد فيلم را روي پرده آيمكس ببينيد بايستي كه از شبيه‌سازي استادانه يك پرواز فضايي غافل‌گير شويد. با اين حال خامي و تا حدودي زمختي ساختار داستاني فيلم باعث شده تعدادي از منتقدان هم شروع كنند به خاراندن پيشاني‌شان. نقدهاي بسياري اين هشدار را هم مي‌دهند كه تجربه تماشاي فيلم بهتر است در بي خبري كامل باشد.

ايندي‌ واير/ سم آدامز:
بياييد بي‌خيال بذله گويي شويم، بسيار خب؟ جداي از سيلاب تحسين افراد مختلف در رسانه‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي پيش از شروع اکران فيلم، اولين نقدهاي واقعي از فيلم کريستوفر نولان تازه نوشته شده‌اند. قضاوت‌ها چيزهاي متفاوتي مي‌گويند. اما تقريبا از همه نقدها بوي حيرت و تحير از جلوه‌هاي ويژه فيلم به مشام مي‌رسد. اگر شما هم بتوانيد فيلم را روي پرده آيمکس ببينيد بايستي که از شبيه‌سازي استادانه يک پرواز فضايي غافل‌گير شويد. با اين حال خامي و تا حدودي زمختي ساختار داستاني فيلم باعث شده تعدادي از منتقدان هم شروع کنند به خاراندن پيشاني‌شان. نقدهاي بسياري اين هشدار را هم مي‌دهند که تجربه تماشاي فيلم بهتر است در بي خبري کامل باشد. بنابراين بهتر است اسپويل نشويد، گرچه يادداشت‌هاي منتقدان قسمتي از داستان را تعريف مي‌کنند اما باز هم مقدار زيادي از آن براي کساني که هنوز فيلم را نديده‌اند مستتر باقي مانده است. همانند دختر گمشده (ديويد فينچر) ميان ستاره‌اي هم فيلمي‌ست که حداقل چند روز پس از اکران آن بايد در جمع‌هاي عمومي درباره پايان‌اش حرف زد و قضاوت کرد.

تيم گريرسون - اسکرين ديلي: مثل لقمه‌اي که براي دهان بزرگ باشد، اين سفر خيالي ساي-فاي در بهترين حالتش اثري درخشان در عمر کوتاه‌مدت خود است. فيلمي که ميل (و توانايي) اين را دارد تا موجب افتخار بزرگترين محصول ژانرش يعني 2001: اوديسه فضايي باشد. اما در نهايت به داستان که مي‌رسد به خود تخفيف مي‌دهد. اين فيلمي‌ست که ريسک‌هاي زيادي را به جان خريده و بعضي مواقع هم در مقابل افراط خود سر تعظيم فرود مي‌آورد. اما از طرفي هم به شکلي لاينقطع درحال تلاش است که تبديل به چيزي خاص و شگفت‌آور شود.

اسکات فونداس - ورايتي: عهد و پيماني بزرگ که مثل همه فيلم‌هاي خوب کارگردان موفق مي‌شود تبديل به اثري به غايت شخصي شود. ميان ستاره‌اي بار ديگر نولان را به عنوان يک پيشتاز در هنر داستان‌گويي در بين هم نسل‌هايش تبديل مي‌کند. اثري که جايگاهش را در محکم‌ترين نقطه عمارت ساي-فاي هاليوود در کنار فيلم‌هايي مثل جادوگر شهر از، 2001، برخورد نزديک از نوع سوم و جاذبه بدست ‌آورده است.

اريک کوهن - ايندي‌واير: در 12 ماه گذشته علاوه بر نمايش جاذبه شاهد اکران The Europa Report و علمي-تخيلي چندبعدي Coherence هم بوديم. حالا ميان ستاره‌اي جذبه تمام اين سه فيلم را در بسته‌اي خوش سر و شکل يکي کرده است. اين فيلم طراحي شده که جذابيت لاينفک و ذاتي ژانرش را به رخ همه بکشاند.

ديو کلهون - تايم اوت: هرچه قدر که جاذبه فيلمي جمع و جور و مختصر بود و کرانه‌هاي دوردست‌تر جهان را به تخيل ما وامي‌گذاشت، ميان ستاره‌اي بلند، بزرگ، عجيب و سخت است. فيلمي برجسته از کهکشاني رويايي که ماجراجويي خواب‌گونه‌اي دارد و با اين حال در سراسر فيلم، احساس اينکه در زمين واقعي و مستحکم متعلق به خودش بنا شده است تماشاگر را رها نمي‌کند.

تيم رابي - تلگراف: پايه علمي طولاني‌ترين فيلم نولان به شکل چالش‌برانگيزي متراکم و پيچيده است و با اين حال به شکلي قابل توجه عاري از هرگونه نامفهومي و بدفهمي. اما چيزي که شما را به داخل اين ساختار عظيم و مستحکم مي‌کشاند تخيل شجاعانه آن است. نولان اين‌بار بسيار نزديک شده است، بسيار نزديک به کوباندن مهر هميشگي فيلمي که مي‌تواند شاهکار باشد.

هنري بارنز - گاردين: منظره‌اي باشکوه ، کمي درام و شکلي غيرعادي از شوخي و کنايه در بين کاراکترهاي کم تعداد. اين فيلم مي‌خواهد که ناچيزي و کم بضاعتي ما را در برابر صورت همچنين هنر پهناوري تصديق کند. او به راحتي موفق به اين کار مي‌شود. با اين حال در مسير ساخت حماسه‌اش، نولان فراموش کرده است که بگذارد به ما هم خوش بگذرد.

تاد مک‌کارتي - هاليوود ريپورتر: خيلي شبيه به واکنش شخصي نولان نسبت به فيلم مورد علاقه خودش 2001: اوديسه فضايي است. اين حماسه‌ به بار نشسته و مجلل سعي بر اين دارد که احساسات و افکار انسان درباره کهکشان را در ترازوي خود هم سطح نشان بدهد. اگرچه اين قصد نتايج مختلفي را به همراه داشته است، اما هيچ وقت کمتر از يک اثر جذاب نبوده و گاهي‌اوقات هم توانسته بيشتر از آن عمل کند.

جيمز روچي - پلي‌ليست: درحالي که بزرگترين ايرادي که متوجه نولان است سرد بودن، فاقد شخصيت بودن و بي‌احساس بودن اوست، در اينجا نولان به جاي اينکه به آرامي فقط کمي از جايش جابه‌جا شود، به سختي و از طريقي خطرناک روانه گودال سَبک شخصي فيلم‌سازي خود مي‌شود. در فيلمي که هر کاراکتري مي‌تواند بگويد: شايد عشق... از زمان و مکان سبقت بگيرد... چيز زياد هيجان‌انگيزي براي سينمادوستي که مايل به کند و کاو آدم‌ها، ايده‌ها و داستان شخصيت‌ها است پيدا نمي‌شود، نه چيزي بيشتر از احساس ديدن‌شان بر روي پرده آ‌يمکس و مابقي احساسات.

درو مک‌ويني - هيت‌فيکس: صحنه‌هاي متعددي وجود دارند که صرفا مي‌خواهند چيزي را به ما نشان بدهند که هيچ‌کس تا به حال دست بر روي آن نگذاشته است. مثل عبور از کرم‌چاله يا گذشتن از خط افق يک سياهچاله. اما شکل کارگرداني 2001 آن شکلي نيست که بايد از ميان ستاره‌اي هم انتظار داشته باشيد. اين فيلمي نيست که بتوان با گذشتن از لحن شاعرانه‌اش به تفسير و شرح معنايش رسيد، قرار هم نبوده که اين چنين باشد. اين فيلم را بايد خيلي تحت‌اللفظي خواند.

آلونسو دورالد - دِ رپ: ميان ستاره‌اي ممکن است از جهاتي يک ستايش اغراق‌آميز به نظر بيايد. از طرفي هم پرتره‌اي خيره‌کننده از نامتناهي بودن يک سفر فضايي‌ست، تصويري از آينده‌اي نزديک که هم نويسندگي درخشان (تاريخ نوشته شدن فيلمنامه معلوم نيست) و هم طراحي منحصر بفرد (لباس‌ها، ماشين‌ها و تکنولوژي) و روبات‌هايي دارد که تا به حال نمونه‌اش را در هيچ فيلم ديگري نديده بوديم. در سمت مخالف اين موضوع داستاني احساسي داريم که، بدون آنکه بخواهم چيزي را لو بدهم، در نهايت غافل‌گيري اتفاقي که درمورد کاراکترهاي زن داستان مي‌افتد هوش آن‌ها را با تحريک احساسات و خشم‌ در حال فوران‌شان تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد.

مت پچس - ونيتي فير: لحظاتي هستند که ميان ستاره‌اي با صحبت‌هاي پرطمطراق علمي‌اش بسيار درگير مي‌شود. نولان مثل يک فيلمساز لجوج بر سر جزئيات، در باز کردن دانه به دانه‌ گره‌هاي تئوري‌هايش وسواسي عمل مي‌کند. نتيجه‌گيري‌هاي بادکرده فيلم جاهايي نيازمند 8 مدرک دکتري‌اند تا بشود فهميدشان. صحنه‌اي که خدمه سفينه وارد يک کرم‌چاله مي‌شوند چيزي‌ست که تا به حال ديده نشده، چراکه چيزي‌ست سخت و پيچيده که نيازمند گرافيک کامپيوتري بسيار پيشرفته‌اي است. انگار که تمامي زواياي مورد نياز براي توضيح چگونه عمل کردن تکنولوژي پيدا شده باشد.

ويسنا فولادي
نظرات
آوا چهارشنبه 7 آبان 1393 مرسي از واکنش سريعتون!‌ خيلي منتظرم و مطمئنم رضايت بخش خواهد بود.
1 0
پاسخ

سميه چهارشنبه 7 آبان 1393 من نولان دوست ندارم. فقط اينسپشن برام جذابه. ولي دوست دارم اين هم خوب باشه. حداقل در همون حدود
0 2
پاسخ

mostafa pboveiri دوشنبه 6 بهمن 1393 دلمشغولي جديد اقاي نولان اينبار به فضا برميگرده.در انجايي که زمين جوابگو نيست و همه چيز زميني به انتها رسيده.حالا نولان به فضا ميره ميخواد به دورترين مکانهاي عالم بره.ولي چيزي نمي يابه...و عشق رو در زمين ميدونه.....
1 1
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز