اطلاعات تازه‌ای از فصل پنجم Game of Thrones

ونيتي فير: حتي اگر كتاب‌ها را نخوانده باشيد هم ممكن است درباره ماجراي هيجان‌انگيز سرسي لنيستر در فصل پنجم شنيده باشيد. حالا دليل محكمتري هم بر اين ماجرا وجود دارد. در طي مصاحبه‌اي با خالقين سريال ديويد بنيوف و دن وايس در سويا/اسپانيا شايعاتي كه ماه‌ها بود دهان به دهان مي چرخيدند تاييد شدند. درست است، براي اولين بار در بازي تاج و تخت شاهد فلاش‌بك خواهيم بود.

ونيتي فير:
اين مطلب به مقدار خفيفي ممکن است اسپويل‌تان کند.
حتي اگر کتاب‌ها را نخوانده باشيد هم ممکن است درباره ماجراي هيجان‌انگيز سرسي لنيستر در فصل پنجم شنيده باشيد. حالا دليل محکمتري هم بر اين ماجرا وجود دارد. در طي مصاحبه‌اي با خالقين سريال ديويد بنيوف و دن وايس در سويا/اسپانيا شايعاتي که ماه‌ها بود دهان به دهان مي چرخيدند تاييد شدند. درست است، براي اولين بار در بازي تاج و تخت شاهد فلاش‌بک خواهيم بود. و اين فلاش‌بک داستان سرسي در دوران نوجواني‌اش را شامل مي‌شود. پيش از اينکه اين خبر داغ را شاخ و برگ دهيم توضيحات بنيوف و وايس درباره چرايي شکستن قواعد مرسوم روند داستان را مي‌خوانيم:
در حين ساخت فصل اول ما يک قانون وضع کرديم: پيشگويي و خواب و رويا ديدن و فلاش‌بک ممنوع. پيش از اين دو قانون اول را زير پا گذاششتيم و حالا نوبت قانون سوم است که شکسته شود. بنابراين بله، اين فصل بالاخره فلاش‌بک خواهد داشت.
مي‌توانم متوجه شوم که چرا از همان ابتداي کار اصلا اين قوانين وضع شدند. هدف، تا آنجايي که من مي‌دانم، اين بود که سريال تلويزيوني فانتزي‌اي ساخته شود که تا بيشترين حد ممکن دلچسب و گيرا باشد. مي‌توانم تصور کنم که چگونه پيشگويي‌هاي پيچيده موجود در کتاب‌هاي نغمه آتش و يخ که مربوط به بحث اسطوره‌شناسي کتاب هستند و خواب‌ديدن‌هاي طولاني کاراکترها ممکن بود براي تماشاگراني که با اين ژانر آشنايي ندارند بيگانه به نظر بيايد و آزاردهنده. اگرچه علت خودداري از گنجاندن فلاش‌بک در طول چهار فصل سريال کمي نامعلوم است (با وجود اينکه کمي از آن‌هم فيلمبرداري شده بود) اما با بازگشت به سال 2012 و مصاحبه نويسنده سريال، برايان کوگمن شايد موضوع کمي روشن‌تر شود:
علت اصلي اين موضوع شايد مشکل بودجه است. ما همين ‌طوري هم بزرگترين گروه بازيگران را شايد در تاريخ سريال‌سازي داريم. اگر اين‌کار را مي‌کرديم شايد حالا اصلا فصل يکي هم وجود نداشت.
علت ديگرش هم اين است که خيلي ساده چيزي که در کتاب جواب مي‌دهد قطعا ممکن است در سريال تلويزيوني برعکس عمل کند. در کتاب‌ها با به‌کارگيري خاطرات و حافظه شما، فلاش‌بک‌ها خيلي خوب در داستان جريان دارند، چراکه افراد آن‌ها را براي هم تعريف مي‌کنند. حالا ما هم اگر بخواهيم آن داستان‌ها را از دل کتاب بيرون بکشيم و در سريال قرارشان بدهيم مجبور مي‌شويم هر پنج دقيقه يک فلاش‌بک داشته باشيم! وضعيت گذشته اقليم‌هاي مختلف و شرايط پس از يورش (کينگ روبرت) چيزي‌ست که بالاخره به يک نحوي در سريال به آن اشاره خواهد شد. اينکه چگونه اين کار را خواهيم کرد و براي اينکار چه ابزاري را به خدمت مي‌گيريم چيزي‌ست که روح من هم هنوز از آن خبر ندارد.
اما حالا درحالي که مشکل بودجه براي گذشته و شروع فصل 1 است دوباره گزينه فلاش‌بک مطرح شده است. تنها قسمت خوب اين خبر نه تنها تماشاي سرسي جوان است بلکه با پذيرايي از فلاش‌بک‌ها اين فرصت را خواهيم داشت که بعضي کاراکترهاي زمان‌هاي دور داستان را که سال‌ها پيش به جمع مردگان پيوستند ملاقات کنيم. درکنار سرسي به شخصه اميدوار هستم که کمئويي هم از چارلز دنس داشته باشيم، کسي که پيش از اين اعلام کرده بود که صحنه مرگ تايوين لنيستر آخرين صحنه حضورش نبوده است (مسلما منظورش اين نبوده که در شمايل جسد متحرک تايوين بازمي‌گردد) بالا رفتن تعداد فلاش‌بک‌ها و روياها و پيشگويي‌ها علاوه بر اينکه بازگشت کاراکترها را ممکن مي‌کند (ند استارک، خواهشا!) به نويسندگان اين فرصت را مي‌دهد که پيشينه‌ هرکدام از شخصيت‌ها را بکاوند و همه‌چيز را غني‌تر بيافرينند، اين شکلي فرصتي هم براي جرج آر.آر.مارتين فراهم مي‌شود که حداقل يک کتاب ديگرش را پيش از آنکه داستان کم بياوريم به اتمام برساند. در فلاش‌بک سرسي داستاني به نام پيشگويي the Maggy the Frog در کتاب چهارم وجود دارد که توضيح مي‌دهد شخصيت سرسي چگونه بدين شکلي که در حال حاضر مي‌بينيمش پيچيده و زخم خورده شکل گرفته و چرا تا اين حد از مارجري تايرل متنفر است. داستان ننگ و شرمساري اين زن حتي بيشتر از پيش اضطراب‌آور مي‌شود. نمي‌توانيم صبر کنيم.

ويسنا فولادي
نظرات
حسن بكس شنبه 10 آبان 1393 سازندگان سريال سعي كردند آب سردي بر خودشان بريزند
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز