اتاق گوشواره؛ اولین آلبوم رسمی گروه دنگ شو عرضه شد

7فاز: مهم‌ترين اتفاق موسيقي چند روز اخير، مجوز گرفتن اولين آلبوم گروه محبوب دنگ شو بود. موسيقي تلفيقي در ايران به صورت حرفه‌اي‌اش كه امروز طرفدار زيادي پيدا كرده از سال 1386 كليد خورد. زماني كه برادران شجاع‌نوري، رضا و طاها به فكر افتادند ترانه‌هاي فولكلور ايران را با سازبندي‌ها و تنظيم‌هاي متفاوت اجرا كنند.

7فاز: مهم‌ترين اتفاق موسيقي چند روز اخير، مجوز گرفتن اولين آلبوم گروه محبوب دنگ شو بود. موسيقي تلفيقي در ايران به صورت حرفه‌اي‌اش که امروز طرفدار زيادي پيدا کرده از سال 1386 کليد خورد. زماني که برادران شجاع‌نوري، رضا و طاها به فکر افتادند ترانه‌هاي فولکلور ايران را با سازبندي‌ها و تنظيم‌هاي متفاوت اجرا کنند. يکي از اولين کارهايشان يواش، يواش، پرسون پرسون اومدم در خونه‌تون بود. براي مخاطب آن سال‌ها يک اتفاق بود که نغمه‌هاي آشنا را با سازهايي مانند ساکسيفون و پرکاشن بشنود. دنگ شو از ابتداي تشکيل تا مهر 1393 که بالاخره توانست مجوزهاي ارشاد را بگيرد و اولين آلبومش را به صورت رسمي در ايران منتشر کند، مسير پرفراز و نشيبي را طي کرد.

دنگ شو از کجا آمد؟
سال 1383 که پسران عليرضا شجاع‌نوري، تهيه‌کننده مشهور سينما تصميم گرفتند رويکرد جديدي به موسيقي داشته باشند، هنوز چيزي به اسم موسيقي تلفيقي در ايران جا نيفتاده بود. تازه چند سالي بود که موسيقي پاپ جان گرفته بود و هنوز کسي به سبک‌هاي ديگر فکر نمي‌کرد به خصوص آهنگ‌هايي با تنظيم‌هايي که گاهي شبيه جز مي‌شود و اصلا به موسيقي ما شباهتي ندارد. رضا و طاها شجاع‌نوري به فکر افتادند به ترانه‌هاي ايراني نگاه جديدي داشته باشند. رضا پيانو مي‌زد و طاها ساکسيفون. دو سالي طول کشيد تا توانستند ايده‌شان را اجرايي کنند و سرانجام سال 1385 گروه را با نام دنگ شو به ثبت رساندند. همين اسمش کلي کنجکاوي‌برانگيز بود. اوايل يک‌سري فکر مي‌کردند که شو در اسم گروه به معناي نمايش است اما دنگ شو در حقيقت جمله‌اي امري است به معناي: بي‌خبر (ديوانه و مدهوش) شو...اعضاي گروه براي توضيح درباره اسم دنگ شو همه جا به شعر مولانا ارجاع مي‌دادند که: اي روح اينجا مست شو/ ‌اي عقل اينجا دنگ شو سال 1386 اولين کنسرت‌شان را در فرهنگسراي ارسباران اجرا کردند. يکي از عوامل مهم در شناخته‌شدن اعضاي گروه محبوبيت آنها ميان سينمايي‌ها و مطبوعاتي‌ها بود که دليلش فعاليت طاها و البته پدرشان در سينما بود و اين فرصت را فراهم کرد در افتتاحيه جشنواره فجر، جشن خانه سينما و جشن تصوير سال برنامه اجرا کنند. در حقيقت دنگ شو موفق شدند با ايده‌هاي جديدشان جامعه روشنفکري ايران را فتح کنند و از طريق آنها به عامه مردم به خصوص قشر جوان تحصيلکرده معرفي شوند. حالا ديگر کنسرت‌هايشان آنقدر طرفدار دارد که در عرض يک روز تمام بليط‌هايش فروخته شود. گروه‌هاي تلفيقي ديگر به نوعي وام‌دار اولين گامي هستند که دنگ شو برداشت. البته گروه پالت به جز اين، اميد نعمتي‌ خواننده سابق گروه دنگ شو را هم از آنها گرفته است. دنگ شو کم‌کم از مرزهاي ايران فراتر رفت. آنها کنسرت‌هاي زيادي در شهرهاي اروپايي برگزار کرده‌اند و حتي در آمريکا هم کنسرت داشته‌اند.

آلبوم‌هاي غيررسمي در ايران
سال 1389 گروه دنگ شو اولين آلبوم‌شان را به نام شيراز چل ساله در خارج از کشور منتشر کردند. اين آلبوم در فهرست پرفروش‌هاي سايت آمازون در حوزه موسيقي آوانگارد قرار گرفت. سال گذشته هم آلبوم دلتنگ شو را در خارج از کشور منتشر کردند. هر دو آلبوم دنگ شو در ايران هم، هرچند به صورت غيرقانوني، پخش شدند و بعد از بازگشت بنيان‌گذاران گروه از سفر، در ايران هم کنسرت‌هاي متعددي برگزار کردند که خيلي موردتوجه قرار گرفت. دنگ شو براي تعدادي فيلم و سريال از جمله پژمان و ضد گلوله هم موسيقي متن ساخته است. سال گذشته يادداشتي از طاها شجاع‌نوري منتشر شد که خيلي‌ها آن را تعبير به خداحافظي او از گروه کردند و به دنبال آن معتقد بودند که گروه از هم مي‌پاشد اما با انتشار سومين آلبوم دنگ شو که توانست مجوزهاي لازم را از ارشاد بگيرد و در ايران عرضه شود، شايعات تمام شدند. هرچند طاها شجاع‌نوري گفته که بار اصلي آلبوم اتاق گوشواره برعهده برادرش بوده است اما به هر حال جالب است که در آلبوم جديد دنگ شو، صمد طالقاني، مدير برنامه‌هاي سابق‌شان که در حرف‌هايش از جدايي طاها حرف زده بود، ديگر حضور ندارد.

و بالاخره اولين آلبوم رسمي در ايران
اسم آلبوم‌شان اتاق گوشواره است. در توضيح انتخاب اسم اتاق گوشواره براي اين آلبوم آمده است: در معماري ايراني، در دو طرف اتاق شاه‎نشين، دو اتاق کوچک‎تر قرار دارد که به آن‎ها اتاق گوشواره مي‎گويند. زماني که تعداد مهمان‎ها زياد باشد، درهاي اتاق گوشواره را باز مي‎کنند تا ميهماني بزرگ‎تر شود. در عمارت عالي‎قاپو و بسياري از بناهاي ديگر، نوازندگان در اتاق گوشواره مي‎نواختند. آلبوم 9 قطعه دارد که آهنگسازي همه قطعات را رضا و طاها شجاع‌نوري انجام داده‌اند. خوانندگان گروه علي زند وکيلي و سعيد آتاني هستند. اتاق گوشواره را انتشارات باربد روانه بازار موسيقي کرده است. اشعاري از مولانا، سعدي، عارف قزويني، فريدون مشيري و سيمين بهبهاني تلفيق شده با ترانه‌هاي مازيار عبايي و امير چمني متن اتاق گوشواره را تشکيل داده‌اند. در اين آلبوم 9 قطعه دنگ شو، يار بيگانه نواز، حلوا، بي خوابي، آبان کاشي 16، ماهي‌ها، دلبند، سياهي و پايان را مي‌شنويد که تنظيم و ريتم‌شان کاملا با هم متفاوت است. اتاق گوشواره را بايد چند بار گوش کنيد تا متوجه ترانه‌ها شويد که به نظر مي‌رسد بخشي از آن عمدي است و خود خواننده به شيوه‌اي اشعار را خوانده که در موسيقي گم مي‌شود. به نظر مي‌رسد نيمه اول آلبوم مردم‌پسندتر باشد تا نيمه دوم که تنظيم‌ها شلوغ‌تر مي‌شود البته به جز قطعه ماهي‌ها که وسط ترانه فارسي نقبي به گويش ترکي هم مي‌زند: گتمه گتمه گل گوزل يار... و احتمالا جزو قطعاتي است که مورد توجه قرار خواهد گرفت.
نکته جذاب ديگر آلبوم همکاري دنگ‌شويي‌ها با آيدين آغداشلو نقاش ايراني است که از قديم به کارهاي اين گروه علاقه زيادي داشته و قبول کرده که دکلمه ترانه‌هاي آنها را در آلبوم برعهده بگيرد.
همه قطعات، تفليق نواهاي ايراني اصيل با تنظيم جز است و سازبندي‌ متنوعي هم دارند از پيانو و ساکسيفون گرفته تا تنبک و ني. واضح‌ترين و البته زيباترين ترانه‌ آلبوم هم مربوط به ترک دوم، يار بيگانه‌نواز است که آغداشلو در ترانه چهارم آن را دکلمه مي‌کند: نيمه‌شب‌ها در خيابان/عاشقي در زير باران/مي‌نوازد مويه مهتاب/ياد يارم در ميان و رنگ آواز بنان و لغزش آرام من در خواب...

حاشيه
طاها شجاع‌نوري در گفت‌وگويي که پيش از انتشار آلبوم با سايت موسيقي ما انجام داده بود در حقيقت به نوعي به گروه‌هاي ديگر تاخته بود. او در پاسخ به سوالي درباره بقيه گروه‌هاي تلفيقي گفته است: به نظر من در حوزه‌اي که دوستان اسم موسيقي تلفيقي را براي آن انتخاب کرده‌اند تنها يک جريان وجود دارد و آن هم جريان دنگ شو است. ساير اتفاقات جريان نيست و فقط يک اتفاق است. چون من به اصالت دنگ‌شو اعتقاد دارم.
............................
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

هرمز سلامي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز