هشت نفرت انگیز/ The Hateful Eight؛ تاریخچه کوتاه آخرین فیلم کوئنتین تارانتینو

امپاير: فيلمي كه تا مدتي پيش به نظر مي‌آمد هيچ وقت ساخته نخواهد شد حالا به عنوان آخرين دستپخت وسترن كوئنتين تارانتينو شايد حتي زودتر از زمان موعود به پرده نمايش سينماها راه پيدا كند. آنچه مي‌خوانيد داستان سفر پر فراز و نشيب‌ فيلم تا به اينجا است.

امپاير/ جيمز وايت: فيلمي که تا مدتي پيش به نظر مي‌آمد هيچ وقت ساخته نخواهد شد حالا به عنوان آخرين دستپخت وسترن کوئنتين تارانتينو شايد حتي زودتر از زمان موعود به پرده نمايش سينماها راه پيدا کند. آنچه مي‌خوانيد داستان سفر پر فراز و نشيب‌ فيلم تا به اينجا است.

شايعات اوليه
تارانتينو مردي‌ست که جست و خيز بين ژانرهاي مختلف را دوست دارد. در يک برهه از زمان به نظر مي‌رسيد که مسير حرامزاده‌هاي بي‌آبرو را با نگاهي به تاريخ دوران جنگ ادامه دهد، اما در عوض او دنده‌اش را به سمت جنگوي رها شده جابه‌جا کرد. فيلمي که حس و حال حرامزاده‌ها را داشت اما يک وسترن يا به عبارتي ديگر فيلمي درباره آمريکاي پيش از جنگ بود. بعد از آن؟ او ايده فيلم ديگري به نام Killer Crow را مطرح کرد که مي‌توان گفت در کنار دو فيلم ذکر شده مي‌توانند تشکيل يک سه‌گانه را بدهند.
تارانتينو خود در اين باره گفته بود: نمي‌دانم دقيقا چه زماني انجامش خواهم داد اما چيزي در مورد آن وجود دارد که يک سه‌گانه خلق خواهد کرد. ايده من در مورد حرامزاده‌هاي بي‌آبرو به زماني برمي‌گردد که اين کار شبيه به داستاني بزرگ بود که داستان کوچکي را که شما در فيلم ديديد هم در برمي‌گرفت، اما همچنين شامل گروهي سرباز هم مي‌شد که ارتش آمريکا دهن آن‌ها را سرويس کرده بود و اينجور ديوانه‌بازي‌ها. گروه سربازان از مسير قبايل سرخ‌پوست آمريکايي عبور مي‌کردند و تعدادي سرباز و افسر سفيدپوست ارتش را هم مي‌کشتند و مسير جنگي‌شان را تا سوئيس ادامه مي‌دادند.

بازگشتي به وسترن
نوامبر سال گذشته تارانتينو بالاخره پرده از پروژه جديدش برداشت و مشخص شد که باز هم با قدرت هرچه تمام‌تر به دنياي ششلول‌ها و اسب‌ها بازگشته است، ولو اينکه اين‌بار نتيجه‌اش بخواهد فيلمي خيلي متفاوت از آب دربيايد.
او در گفتگويش در برنامه جي لنو گفته بود: من اين موضوع را همگاني نکرده‌ام اما ژانر فيلم را لو خواهم داد: اين يک فيلم وسترن خواهد بود. من با ساخت جنگو دوران خيلي خوبي را گذراندم و آنقدري وسترن را دوست دارم که پس از اينکه به خودم ياد دادم يکي بسازم گفتم که خوب است! بذار حالا که مي‌دانم دارم چکار مي‌کنم يکي ديگه هم بسازم.
اگر دنبال جيمي فاکس بيشتري هستيد گرافيک نوول‌اش در دسترس است و خود تارانتينو هم درحال نظارت بر روي کاميک‌ بوک ديگري‌ست که در آن جنگو با زورو ملاقات مي‌کند.

رسوايي فاش شدن متن فيلمنامه

فيلم جديد تارانتينو در ماه ژانويه با سدي غافلگيرکننده مواجه شد و او اعلام کرد که رونوشت چيزي که آن زمان ديگر هشت نفرت‌انگيز ناميده مي‌شد به بيرون درز پيدا کرده، پس از اينکه اين نويسنده/ کارگردان به تعدادي اجازه داده بود پيش‌نويس اوليه فيلمنامه را مطالعه کنند.
کيو تي مي‌گويد: من آن را به رگي هادلين، يکي از تهيه‌کنندگان جنگوي رها شده دادم و او هم به نفر ديگري اجازه داده بود که به خانه‌اش بيايد و آن را مطالعه کند. اين يک خيانت بود اما نه از نوع فلج‌کننده‌اش. چراکه آن فرد به اصطلاح نماينده تمام و کمال آن را نخوانده بود. مابقي ماجرا هم يک کينه‌جويي کريه‌المنظر است. من آن را به سه بازيگر دادم: مايکل مدسن، بروس درن و تيم راث. کسي که مي‌دانم اين‌کار را نکرده تيم راث است. اما يکي از آن دو نفر ديگر آن را به مدير برنامه‌هايش داد و آن مدير برنامه هم آن را با همه‌ هاليوودي‌ها دست به دست کرد.
تارانتينو در نهايت غليان و تلاطم نسبت به اين خيانت مسلم اعلام کرد که قصد دارد دست از فيلم بکشد: اين فيلم بعدي من نخواهد بود. من قرار است که فيلمنامه را منتشر کنم و فعلا اوضاع همين است. من‌ آن را به شش نفر دادم و اگر نمي‌توانم در اين حد به آن‌ها اعتماد کنم بنابراين ميلي هم به ساخت آن ندارم. منتشرش مي‌کنم. کارم با اين موضوع تمام است. سراغ حرکت بعدي‌ام مي‌روم. من ده چيز متفاوت ديگر از آنجايي که اين ايده به ذهن‌ام رسيد دارم.
او پس از اين اتفاق عليه سايت Gawker طرح دعوي کرد، سايتي که ادعا مي‌کرد براي انتشار آنلاين فيلمنامه توجيهي دارد. اين اقامه دعوي در دادگاه رد شد اما تارانتينو درحال تلاش دوباره است.

زنده از لس‌انجلس
چندماه پس از داستان افشاي فيلمنامه به نظر مي‌رسيد که تارانتينو نسبت به کل حادثه‌ کمي آرام شده و شروع به خلق مسيري جديد براي داستان لو رفته‌اش کرده باشد. ماه آپريل خبر رسيد که او نشست فيلمنامه‌خواني پيش‌نويس جديد اثرش را به صورت زنده برگزار خواهد کرد. تارانتينو پس از اينکه پيشنهاد نظارت بر يکي از جلسات فيلمنامه‌خواني Film Independent در موزه هنرهاي معاصر لس‌انجلس را رد کرد با الويس ميچل رييس اين سازمان براي قرائت فيلمنامه‌اش به توافق رسيدند.
ميچل در صحبت با لس‌انجلس تايمز گفت: من هوشياري‌ام را دوباره بدست آوردم و خودم را جمع و جور کردم و گفتم بله فکر کنم ‌بتوانم از پس اين‌کار بربيايم. نشست فيلمنامه‌خواني در همان ماه با حضور ساموئل ال.جکسون، کرت راسل، تيم راث، آمبر تامبلين، والتون گوگينز، مايکل مدسن، بروس درن، جيمز پاکرز، دنيس منوشت، دانا گورير، زويي بل و جيمز رامار هرکدام در نقش خود برگزار شد.
هشت نفرت انگيز
برنامه تا اين لحظه
يکي از نتايج بازخواني زنده اين بود که بعضي از کاراکترها و جزئيات داستان، جديد از آب درآمدند و اين باعث بيشتر شدن هيجان انتظار براي تماشاي فيلم شد. طبيعتا ما هم بايد اين اخطار را بدهيم که بعضي از جزئيات داستان ممکن است تا زماني که پاي فيلم به پرده‌هاي سينما برسد تغيير کرده باشد – تارانتينو گفته که هنوز درحال کار بر روي فيلمنامه است.
داستان فيلم آن‌طور که در نشست زنده‌ فيلمنامه‌خواني معلوم شد درباره گروهي از کاراکترهاي مختلف است که درجريان از مسير خارج شدن ارابه‌شان بر اثر کولاک برف مجبور به تعامل با يکديگر مي‌شوند. در بين آسيب‌ديدگان طوفان يک زوج شکارچي مزدبگير، يک سرباز مرتد و يک زنداني زن وجود دارند. در نشست بازخواني فيلمنامه، ساموئل ال.جکسون در نقش مرزبان وارن، کرت راسل در نقش جان روث شکارچي مزدبگير، تيم راث در نقش ابله انگليسي‌اي به نام اوسوالدو مبري، آمبر تامبلين در نقش ديزي دومرگ، والتون گوگينز در نقش مانيکس، مايکل مدسن درنقش جان گِيج، بروس درن در نقش ژنرال اسميترز، جيمز پارکز در نقش راننده ارابه او.بي، دنيس منوشت در نقش باب، دانا گورير در نقش ميني، زويي بل در نقش جودي و جيمز رامار در نقش کاراکتري به نام جودي بازي کردند.

خبر قطعي ساخت فيلم
تارانتينو در کاميک کان امسال حضور پيدا کرد، به ظاهر براي اينکه درباره‌ي گرافيک نوول جنگو و رويارويي او با زورو صحبت کند اما در آن ميان بالاخره کسي هم فرصت پيدا کرد که از او درباره وضعيت هشت نفرت انگيز سوال کند. تارانتينو به سرعت تاييد کرد که دوباره بر سر اين پروژه برگشته و با اين حال هنوز هم مشغول نيشگون گرفتن قسمت‌هاي مختلف فيلمنامه‌اش است.
با توجه به پوستري که به تازگي از فيلم منتشر شده فيلم هنوز هم درباره‌ مردماني با يک ارابه و گرفتار در طوفان برف است، با ردي از خون که مطمئن‌مان کند اين فيلمي از تارانتينو خواهد بود. اشاره‌اي به اسامي بازيگران نشده، اما با توجه به قرار و مدارهايي که هنوز در جريان هستند و خبرهاي تازه‌اي که هر روز شنيده مي‌شوند جاي تعجب ندارد که تنها اشاره‌هاي مختصري به کليت فيلم شود.

خبر بزرگ بعدي
با توجه به اينکه زمان برگزاري کاميک‌ کان هنوز چيزي فيلمبرداري نشده بود بنابراين تصاويري هم براي نمايش موجود نبود. در عوض ليستي از عناوين و القاب 8 نفر درگير در برف منتشر شد: مرزبان وارن ملقب به شکارچي مزدبگير، جان روث دژخيم، ديزي دومرگ زنداني، کريس منيکس کلانتر، باب مکزيکي، اوسوالدو مبري مرد کوچک، جو گِيج گاوچران و ژنرال سندي اسميترز متفق.
کسي با لقب گاوچران به تنهايي ارزش پول خريد بليت براي تماشاي اين فيلم را دارد. آنونس رسمي فيلم هنوز پخش نشده و آنچه در سايت‌ها ديده مي‌شود ورژن غيررسمي آنونس اين فيلم است.

کلرادو، بگير که اومدن!
بالاخره کلرادو با پيشنهادي 5 ميليون دلاري‌ قادر به تطميع کارگردان و تيم‌اش مي‌شود و فيلمبرداري ژانويه امسال آغاز خواهد شد.

حاميان فيلم هاروي و باب واينشتاين گفته‌اند:

ما براي شروع توليد فيلم خيلي هيجان‌زده‌ايم و مي‌دانيم که اين فيلم، فيلمي بدعت‌گذار، بي‌پروا و البته مثل همه کارهاي قبلي کوئنتين سرگرم کننده خواهد بود. خيلي راحت بگوييم که هيچ فيلمساز ديگري مثل او وجود ندارد و ما هم بيشتر از هميشه به چنين همکاري‌اي که 20 سال پيش آغاز شد افتخار مي‌کنيم.

با فرض اينکه وعده کوئنتين تارانتيو براي نمايش فيلم در سال 2015 هنوز سر جايش باشد بنابراين او بايد ماه‌هاي پيش رو را با سرعت بالايي کار کند. منتظر ليست نهايي بازيگران حاضر در فيلم باشيد.

ويسنا فولادي
نظرات
محمود قاسمي سه شنبه 15 مهر 1393 دمتون گرم 7فازيا.عجب مطلبي.فيلم جديد کيو تي فک کنم شبيه کي لارگوئه جان هيوستون باشه.فقط خدا کنه ويگو مورتنسن بازي کنه توش
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز