اولین واکنش‌ منتقدان به Inherent Vice/ فساد ذاتی آخرین فیلم پل تامس اندرسون

7فاز: فيلم تصوير سوررئالي از روزهاي رفته لس‌آنجلس غرق در مواد مخدر ارائه مي‌كند. جو فيلم آنقدر در حال و هواي مواد مخدر غرق است كه تشخيص واقعيت از توهم و فانتزي تقريبا غيرممكن به نظر مي‌رسد. ممكن است همه چيزهايي كه ديده‌ايد رويا باشد. بهترين راه براي نزديك شدن به فساد ذاتي اين است كه در جست‌وجوي چيزهاي عميق به آن نزديك نشويد بلكه عقب بكشيد و هواي دودآلود خيالي فيلم را استنشاق كنيد. فساد ذاتي به همان اندازه كه گيج‌كننده است در شيريني بين لبوفسكي بزرگ برادران كوئن و خداحافظي طولاني رابرت آلتمن در نوسان است.

7فاز: صبح روز گذشته فيلم فساد ذاتي ساخته پل تامس اندرسون در جشنواره نيويورک به نمايش درآمد. فيلمي که خيلي‌ها منتظرش بودند و جزو بخت‌هاي اصلي اسکار امسال محسوب مي‌شود. واکنش مردم و منتقدان را به فيلم اندرسون بخوانيد:

رابي کالين (تلگراف): ‌اندرسون گفته که براي ريتم فيلم فساد ذاتي از فيلم‌هاي کمدي مانند هواپيما! کمک گرفته است اما در حالي که شوخي‌هاي فيلم فساد ذاتي با همان سرعت از جلوي چشم‌مان مي‌گذرند، سکانس‌هاي تعقيب و گريز به اندازه آن فيلم‌ها سرگرم‌کننده نيست. هرچند به طرز مفرحي فريب‌تان مي‌دهد. زير اين لحن شوخ ديوانه‌وار فيلم، چيز ديگري هم هست: دردي عميق براي نوستالژي زماني که فيلم در آن مي‌گذرد و صداها و جلوه‌هاي بصري که قطعا در دوباره ديدن فيلم بيشتر به چشم خواهند آمد. چيزي که مي‌شود در همين برخورد اول گفت اين است که فيلم شگفت‌انگيز است مثل شب‌هاي بوگي. عجيب و غريب و مضحک به نظر مي‌رسد اما با مرشد و خون به پا خواهد شد تفاوت زيادي دارد.

استفان هولدن (نيويورک تايمز): فيلم تصوير سوررئالي از روزهاي رفته لس‌آنجلس غرق در مواد مخدر ارائه مي‌کند. جو فيلم آنقدر در حال و هواي مواد مخدر غرق است که تشخيص واقعيت از توهم و فانتزي تقريبا غيرممکن به نظر مي‌رسد. ممکن است همه چيزهايي که ديده‌ايد رويا باشد. بهترين راه براي نزديک شدن به فساد ذاتي اين است که در جست‌وجوي چيزهاي عميق به آن نزديک نشويد بلکه عقب بکشيد و هواي دودآلود خيالي فيلم را استنشاق کنيد.

دن کالاهان (درپ): به نظر مي‌رسد اندرسون همه لذت فيلمسازي را از دست داده و به عنوان يک وظيفه به آن نگاه مي‌کند. وزن تاثير زيادي که اندرسون تا به حال با فيلم‌هايش گذاشته شانه‌هاي هنرمندي را که مگنوليا و شب‌هاي بوگي ساخته بود، خم کرده. به جاي اينکه غريزه‌اش را دنبال کند بيشتر فکر مي‌کند و سعي مي‌کند درباره چيزهايي زيادي فرضيه‌پردازي کند که بعد آنها را به تصوير بکشد. در حالي که نمي‌تواند به اندازه کافي زندگي و فضا به آنها تزريق کند.

اما به جز منتقدان مردم هم واکنش‌هايشان را در توييتر نسبت به فيلم اندرسون نشان داده‌اند:
- سفر اوديسه‌وار قوي و سياهي از تنهايي در شهري که کابوس سرمايه‌داري است.
- از دو فيلم قبلي‌اش بهتر است.
- فساد ذاتي به همان اندازه که گيج‌کننده است در شيريني بين لبوفسکي بزرگ برادران کوئن و خداحافظي طولاني رابرت آلتمن در نوسان است.
- قطعا يک دستاورد است. فضاي فوق‌العاده‌اي دارد.
- فساد ذاتي کار يک نابغه است. شبيه يک تريلر اما طولاني‌تر و با ريتم آرامتر است.

اما سايت گلددربي از همين حالا پيش‌بيني‌هايش را در مورد فساد ذاتي و حضورش در اسکار شروع کرده. به نظر آنها فيلم ممکن است به‌ خاطر لحن کمدي و ابزوردش براي راي‌دهندگان اسکار بيش از حد دمدمي به نظر برسد. به نوشته گلددربي راي‌دهندگان اسکار خيلي از حس شوخ‌طبعي بهره‌مند نيستند و بيشتر از درام‌هاي احساساتي مانند 12 سال بردگي و سخنراني پادشاه خوش‌شان مي‌آيد. اين را در نظر داشته باشيد که از ميان فيلم‌هاي اندرسون فقط يکي از آنها نامزد هيچ جايزه‌اي در اسکار نشده است؛ Punch-Drunk Love که آن هم لحن کمدي دارد. البته استثنائاتي هم وجود دارد: فيلم‌هايي که در آنها تغيير لحن وجود دارد اگر سازنده‌شان مورد توجه اسکار باشد ممکن است حتي کمدي‌شان هم نامزد بهترين فيلم شود. گرگ وال‌استريت کمدي سياه مارتين اسکورسيزي مثلا جزو اين فيلم‌هاست يا کلاهبرداري آمريکايي ديويد ا.راسل که هر دو جزو نامزدهاي اسکار بهترين فيلم سال گذشته بودند. درنتيجه هنوز هم مي‌شود براي فساد ذاتي شانسي در اسکار قائل بود.
...............................
اين مطلب قبلا در هفت صبح کار شده است.

صوفيا نصرالهي
نظرات
پرهام سه شنبه 15 مهر 1393 فک کنم شبيه هيچ کدوم از فيلماي قبليش نباشه.
1 0
پاسخ

ساني شنبه 29 فروردين 1394 مرسي صوفيا عالي
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز