دیوید تامسون از فیلم‌های مهم تاریخ سینما می‌گوید/ بخش سوم: دهه نود - لبوفسکی بزرگ

7فاز: در لبوفسكي بزرگ لس‌آنجلسي داريم كه ليگ بولينگ وسط هفته‌هايش مي‌تواند نقطه مركزي زندگي آدم‌ها باشد و لبوفسكي بزرگ درباره نوعي از زندگي است كه اگر كسي به داشتن آن اعتراف كند مورد مواخذه شديد قرار خواهد گرفت. و در كنار همه اين‌ها، اين يكي از منسجم‌ترين فيلم‌هاي برادران كوئن به شمار مي‌رود كه هجو دوست‌داشتني‌اي هم دارد. فيلم علاقه اصيل و خالصانه‌اي به يك نوع از آدم‌هاي بدون اميد دارد.

7فاز: غيرقابل توضيح‌ترين نکته در رابطه با فيليپ مارلويي که اليوت گولد در فيلم خداحافظي طولاني رابرت آلتمن به تصوير کشيده و باعث سردرگمي‌تان مي‌شود اين است که او هنوز يک کارآگاه خصوصي است. به خاطر خدا چطور ممکن است! اين البته چيزي از اهميت کاراکتر موزون و معلق، غرغرو و رانده شده و مطرودي که گولد به آن تجسم بخشيد، کم نمي‌کند. اين مارلو پيشگام تمام کاراکترهايي است که بعد از او آمدند و واقعا براي هيچ‌چيز اهميتي قائل نيستند. اما چه کسي در اوايل دهه هفتاد ممکن بود حتي به اندازه ده سنت به روش‌شناسي يا ايدئولوژي و تفکر از نگاه يک کارآگاه خصوصي اعتماد کند؟ دنيا به سمت جهنم رفته بود و در کيف‌هاي دستي فقط محصولاتي که آمريکا ساخته بود به چشم مي‌خوردند. به هر حال اگر ما بتوانيم اين باور و اعتقاد را در خودمان جمع کنيم و اگر مارلو بتواند نشان‌مان بدهد که قصد و نيتش چيست (شايد مثلا همان کاراکتري که نينا ون پالاندت نقش‌اش را بازي مي‌کند بتواند قصد و نيت خوبي باشد) ممکن است همه چيز الان و اينجا منطقي‌تر شود. حالا در حالي که در هزاره سرگردانيم و انگار شکاف نازکي بين‌مان وجود دارد، اين يارو جفري لبوفسکي را داريم که هم روياهايش و هم کفش‌هاي کتاني کثيفش بزرگ هستند. او به دليل شباهت ظاهري وارد عمليات يک کارآگاه خصوصي مي‌شود. کارآگاهي که چند آدم‌کش گردن کلفت را سراغ او مي‌فرستد تا جفري را به جاي لبوفسکي بزرگ واقعي براي رييس‌شان بياورند و در نهايت هم روي فرش‌اش ادرار کنند.
در لبوفسکي بزرگ لس‌آنجلسي داريم که ليگ بولينگ وسط هفته‌هايش مي‌تواند نقطه مرکزي زندگي آدم‌ها باشد و لبوفسکي بزرگ درباره نوعي از زندگي است که اگر کسي به داشتن آن اعتراف کند مورد مواخذه شديد قرار خواهد گرفت. و در کنار همه اين‌ها اين يکي از منسجم‌ترين فيلم‌هاي برادران کوئن به شمار مي‌رود که هجو دوست‌داشتني‌اي هم دارد. فيلم علاقه اصيل و خالصانه‌اي به يک نوع از آدم‌هاي بدون اميد دارد. کساني که سکوت و وحشت را را با ريتم ثابت حرف‌هاي همان يارو (لبوفسکي) حفظ مي‌کنند. چيزي که بيشتر از همه خوشايند است دور ايستادن فيلم از هر جايزه اسکار يا جوايز مشابه آن است. اگر چه فيلم راهش را باز مي‌کند و تبديل به معبد مقدسي براي ميليون‌ها آدم سست و بيخيال مي‌شود (به خصوص آدم‌هايي که کار خاصي ندارند و در خانه‌هايشان نشسته‌اند). کساني که تصور مي‌کنند زندگي‌شان هيچ‌وقت به جايي نمي‌رسد (مگر اينکه سرنوشت به صورت يک هوليگان و طرفدار دوآتشه به ايشان نازل شود که روي فرش خانه‌شان ادرار کند. همين کافي است که تجارت فرش را تقويت کند وقتي فرش‌ها در حقيقت نمادي از آرزوهاي دور و دراز هستند).
فيلم بدون جف بريجز هم مي‌توانست ساخته شود؟ ما که شک داريم. چون بريجز روح مقدس خسته آن دسته از بازيگران بزرگ آمريکايي است که هيچ‌وقت به اسکار نرسيده بود يا حداقل نه تا زماني که اين افتخار براي چيزي نه چندان جدي و مهم روي شانه‌هايش نشست.
درنتيجه بايد بگويم احتمالا اين سليقه‌ها اکتسابي باشند يا شايد بتوان گفت سليقه چيزي است که ما خيلي سخت بايد براي به دست آوردنش تلاش کنيم. و چه جايي بهتر از دشت شکست‌ها و چيزهاي پست نخ‌نما شده که بشود از دل آنها سليقه‌مان را بهتر کنيم. اين فيلم يک اثر کليدي مربوط به فرهنگ اواخر قرن بيستم است (در حالي که خيلي از آثار سينمايي که بيشتر خودستايي مي‌کنند و در موردشان لاف زده مي‌شود و گزافه‌گويي مي‌کنند اين خاصيت را ندارند) و ما عاشق همه کساني هستيم که در اين فيلم حضور داشته‌اند نه فقط جف بلکه جان گودمن، جوليان مور، استيو بوشمي، فيليپ سيمور هافمن (او را در اين فيلم در دوره‌اي به ياد مي‌آوريم که انقدر زياد سر صحنه هر فيلمي ديده نمي‌شد)، تارا ريد، پيتر استورمر، جان تورتورو و سام اليوت فوق‌العاده شگفت‌انگيز. علاوه بر همه اين‌ها فيلم يک‌جور بزرگي و وقار دارد که شايد در نظر اول به خاطر ژوليدگي‌ کاراکترها به چشم نيايد و يک‌جور نشاط و شعفي که انگار جلوي خودشان را گرفته‌اند تا نخندند و عالي‌ترين و بهترين پوزخند برادران کوئن را در فيلم ماندگار کنند.

صوفيا نصرالهي
نظرات
پارسا جمعه 18 مهر 1393 Am I Wrong :))))
3 1
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز