داستان یک ترانه - بخش ششم/ تابستون کوتاهه از زدبازی

7فاز: قطعه‌ي تابستون كوتاهه كه در اواخر تابستان 1386 در فضاي مجازي منتشر شد، اولين سامِرهيت زدبازي و بدون ترديد محبوب‌ترين و مهم‌ترين ترَك آن‌ها و يكي از مهم‌ترين ترَك‌هاي رپ فارسي است كه با استقبال گسترده‌ي هواداران آن‌ها روبرو شد و نويد دهنده‌ي شروع دوران تازه‌ي كار زدبازي با محوريت آهنگ‌ها و بيت‌هاي پاپ‌تر عليرضا جِي‌جِي و در كنار آن، موزيك‌هاي دارك‌تر و بيت‌هاي سنگين‌تر مهراد هيدن بود.

اين روزها داستان گروه محبوب زدبازي به جاهاي جالبي رسيده و انگار آن تنش مداومي که هميشه بين اعضاي گروه وجود داشته و در تمام اين سال‌ها به شکل عجيب و غير قابل باوري، در نهايت به خلاقيت بيشتر و کارهاي بهتر آن‌ها منجر مي‌شده – و نه به اختلاف و انحلال گروه – بالاخره آنقدر بالا گرفته که به نظر مي‌رسد به جدايي – حداقل مقطعي – اعضاي قديمي‌تر و جديدتر زدبازي منتهي شده است. اتفاقي که به نظر، غير قابل اجتناب مي‌رسيد.
گروه زدبازي که بيش از ده سال پيش با همکاري دو نوجوان هم‌دبيرستاني اهل تهران – سامان کرامتي (ويلسون) و مهراد مستوفي (هيدن) که کمي بعد، سهراب مرادخواه (ام جي) هم به آن‌ها اضافه شد – در اوج سلطه‌ي سبک گنگستا و هيپ‌هاپ بر موزيک روز دنيا و با رپ کردن بر روي بيت‌هاي آماده‌ي ترانه‌هاي مطرح امينم، 50Cent و ... شروع به کار کرد، قديمي‌ترين و يکي از محبوب‌ترين گروه‌هاي رپ فارسي است که به نوعي مي‌توان آن را پرچم‌دار يکي از دو قطب اصلي رپ فارسيزدبازي در برابر صامت – دانست که از موسيقي هيپ‌هاپ و گنگستري روز دنيا الهام مي‌گرفت و با حفظ مؤلفه‌هاي خاص اين سبک – ديس و ديس بَک، شاخ‌بازي، رجزخواني و کل‌کل - داستان زندگي تيپي از نوجوانان و جوانانِ به نسبت مرفه‌تر تهراني و اکيپ‌ها و پارتي‌هاي‌شان را با ادبياتي صريح و بي‌پروا که بسيار به ادبيات روزمره‌ي جوانان، نزديک بود و پر بود از کل‌کل‌ها، فحش‌ها و تکيه‌کلام‌هاي محبوب جوانان هم‌نسل آن‌ها، تعريف مي‌کرد. آن‌ها خيلي زود جاي خود را به ويژه در ميان جوانان و نوجوانان تهراني پيدا کردند و تقريبا از همين جاها بود که موسيقي لس‌آنجلسي آرام‌آرام از پلي‌ليست‌هاي ايراني‌ها و به ويژه جوان‌ترها خارج شد و موسيقي‌هاي زير زميني داخل ايران، جاي آن را گرفت. بعدها به دلايلي که اعضاي گروه همواره از افشاي آن اِبا داشته‌ و آن را يک تصميم شخصي دانسته‌اند، سامان از گروه و کلاً از موسيقي کناره گرفت و سرنوشت زدبازي براي هواداران يا به اصطلاح زاخارهاي‌شان وضع مبهمي پيدا کرد. در همين اثنا بود که عليرضا جزايري (جِي‌جِي) و سياوش جلالي (سيجل) – از آشناهاي قديمي بچه‌هاي گروه – و نسيم که در پاريس کار موسيقي مي‌کردند، در ابتدا به عنوان اعضاي مهمان به گروه وارد شدند و کم‌کم جاي خود را در گروه پيدا کرده و به خصوص جِي‌جِي به يکي از دو آهنگساز اصلي گروه و به قول خودشان، نخبه‌ي زدبازي تبديل شد و با ترَک‌هايي همچون بي‌حس و مهم‌تر از همه تابستون کوتاهه، زدبازي را اين‌بار با رويکردي پاپ‌تر و همه‌پسندتر احياء کرد.
قطعه‌ي تابستون کوتاهه که در اواخر تابستان 1386 در فضاي مجازي منتشر شد، اولين سامِرهيت زدبازي و بدون ترديد محبوب‌ترين و مهم‌ترين ترَک آن‌ها و يکي از مهم‌ترين ترَک‌هاي رپ فارسي است که با استقبال گسترده‌ي هواداران آن‌ها روبرو شد و نويد دهنده‌ي شروع دوران تازه‌ي کار زدبازي با محوريت آهنگ‌ها و بيت‌هاي پاپ‌تر عليرضا جِي‌جِي و در کنار آن، موزيک‌هاي دارک‌تر و بيت‌هاي سنگين‌تر مهراد هيدن بود. اين قطعه که بدون حضور سهراب ام جي – که بسياري او را بهترين رپر فارسي مي‌دانند – و با حضور غافل‌گيرانه‌ي سامان ويلسون – پس از مدت‌ها دوري و براي آخرين بار – ضبط شد، با المان‌هاي تکنو، تمپوي تُند و حس و حال نوستالژيک‌اش، خيلي زود در ميان هواداران گروه محبوب شد.
از قرار در ابتدا جِي‌جِي، سيجل و نسيم در فرانسه بر روي اين ترَک کار کرده بودند و سپس سيجل در سفري به تهران، دموي تابستون کوتاهه را براي سامان و مهراد پخش مي‌کند و آن‌ها هم که حسابي از آن خوش‌شان آمده بوده، اعلام مي‌کنند که هر دو مي‌خواهند در اين قطعه باشند؛ اين طور مي‌شود که گروه پس از ضبط کامل وِرس‌هاي هر يک از بچه‌ها، جاي وِرسِ سامان را خالي مي‌گذارد تا او در تهران بر روي آن رپ کند و بدين‌ ترتيب، محبوب‌ترين ترَک‌ زدبازي تا به امروز، با آخرين همکاري مؤسس گروه با بقيه‌ي بچه‌ها تکميل شود. بعد از انتشار اين ترانه، گروه براي مدتي طولاني فعاليت نمي‌کند و اين امر، شايعه‌ي دستگيري سامان در ايران را تقويت مي‌کند؛ با اين حال اين غيبت، دائمي نمي‌شود و زدبازي با انتشار يک تک‌آهنگ در مورد جنگ غزه – شهر تاريک – پس از مدتي دوباره به صحنه‌ي موسيقي برمي‌گردد.
تابستون کوتاهه يک نقطه‌ي عطف در کارنامه‌ي کاري زدبازي محسوب مي‌شود. تِم اصلي اين ترانه که آهنگسازي و تنظيم آن توسط جِي‌جِي انجام شده، درباره‌ي دوستان صميمي و قديمي‌اي است که پس از مدت‌ها در يک تابستان دور هم جمع شده‌اند و از کوتاهي فرصت اين ديدار مجدد حسرت مي‌خورند. قطعه با يک اينتروي جذاب شروع مي‌شود و سپس وِرس اول اين ترانه را مثل بسياري از کارهاي مهم‌تر گروه، هيدن با صداي مردانه و بمِ خود – که حالا ديگر به يکي از مشهورترين کاراکترهاي صدا در رپ فارسي تبديل شده – اجرا کرده و در آن از نگراني پايان تابستان و سر رسيدن پاييز مي‌خواند: همه‌چي عاليه ولي اگه بذاره پاييز و با يکي از محبوب‌ترين وِرس‌هاي رپ فارسي: چرا جلو ميره عقربه هِي، متنفرم از تهِ دلْ من از اول مهر داغ دل همه را تازه مي‌کند و به کُروس (ترجيع‌بند) خاطره‌انگيزي مي‌رسد که با صداي صاف و تميز نسيم، حسابي روي زبان و در ذهن شنونده مي‌ماند. وِرس‌هاي دوم و سوم کار را جِي‌جِي و سيجل با استايلي تقريبا مشابه مي‌خوانند و وِرس پاياني را هم ويلسون خوانده که در مجموع جزو بهترين کارهاي او محسوب نمي‌شود.
تابستون کوتاهه به نوعي داستان زندگي بچه‌هاي زدبازي است که نوجواني و جواني خود را به تناوب در تهران و اروپا گذرانده‌اند و هر تابستان، فرصت کوتاهي بوده براي ديدار مجدد دوستان صميمي و با هم بودن و انجام کارهاي قديمي؛ محبوبيت اين قطعه شايد بيش از هر چيز به روحيه‌ي خاطره‌باز ما برمي‌گردد و البته نمي‌توان از ارزش‌هاي آهنگسازي، بيت پر انرژي و بعضي از وِرس‌هاي ماندگار اين قطعه – به ويژه در پارت هيدن – چشم‌پوشي کرد. بدون شک، دوباره گوش کردن اين ترانه محبوب در اين‌روزها که انگار راستي‌راستي مسير اعضاي زدبازي از هم جدا شده، براي هواداران پر و پا قرص اين گروه، حس و حال ويژه‌اي خواهد داشت و شايد اميد به هم پيوستن مجدد همه‌ي اعضا تحت نام زدبازي را دوباره در دل آن‌ها زنده کند.

7فاز
نظرات
حسن بکس شنبه 29 شهريور 1393 يعني کل هفت فاز با هم اين رو نوشتن؟؟!!
0 0
پاسخ

7فاز شنبه 29 شهريور 1393 آره داداش. کلمون فک کرديم و يکيمون نوشت.
1 2
پاسخ

حسن بكس شنبه 29 شهريور 1393 خسته نباشين واقعن
1 0
پاسخ

7فاز شنبه 29 شهريور 1393 قربون تو.
1 0
پاسخ

جوچيم سه شنبه 1 مهر 1393 آقاي 7فاز اين "قربون تو " رو با لحن سياوش طهمورث گفتي يا ناصر ملک مطيعي ؟
1 0
پاسخ

7فاز سه شنبه 1 مهر 1393 هر "قربون تو" گفتني تحت تاثير سياوش طهمورثه. اما ممرضا فروتن (قرمز) مدنظرمون بود.
3 1
پاسخ

zzz چهارشنبه 2 مهر 1393 لــــايک بابت مطلب جذاب و جالبتون...
3 1
پاسخ

حسين يكشنبه 6 مهر 1393 اصلا با اين گروه ارتباط برقرار نميکنم !
از 7فاز هم تعجب ميکنم براي پرداختن به اين گروه
حس ميکنم نويسنده اين متن ، يه نوجوان باشه !
1 11
پاسخ

کارن شنبه 19 مهر 1393 اتفاقا کاملن فکر مي کنم اين متن رو يه هم سن من نوشته متولد63-67... تاثير بي نهايت زيادي زد بازي رو زندگي ما ها گذاشته... جاي حرف زياد داره که بايد گوش بهش بدين مثل ون گوگ
6 1
پاسخ

nb پنجشنبه 24 مهر 1393 Khafe
1 3
پاسخ

هانيه سه شنبه 18 فروردين 1394 چرررررررررررررته
2 9
پاسخ

محمد دوشنبه 1 تير 1394 متن نظر (الزامي)زد باااازي شرف رپ خوناي ايران.
پشتيبان زد بازي باشيد تا به رپ ايران آسيبي نرسد.
7 1
پاسخ

اشکان پنجشنبه 2 مهر 1394 سپاس ?فاز
2 1
پاسخ

محمد چهارشنبه 11 آذر 1394 پرچم زدبازي بالاس کسي هم زر زرإضافي نکنه
3 1
پاسخ

سيامك قلي زاده شنبه 29 اسفند 1394 دمتون گرم
0 0
پاسخ

حسين دوشنبه 22 شهريور 1395 تابستون کوتاهه ، يکي از بهترين ترک هاي موزيک ايرانه . همه چيزش درست و عاليه !
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز