7 دلیل برای تماشای آرایش غلیظ (حمید نعمت‌الله)

7فاز: برويد انعكاس چهره حامد بهداد را روي شيشه قطار، وقتي دارد سيگاري مي‌كشد (پيش از آنكه قلعه پرتقالي‌ها را كشف كند) تماشا كنيد. از آن پوسته نفرت‌انگيز رد بشويد. اصلا برويد تك‌تك اين آدم‌ها را تماشا كنيد. دل بدهيد به قصه‌شان. ازشان حال‌تان بهم بخورد. براي حماقت، رذالت، بلاهت يا هر كوفت رقت‌انگيز ديگري كه دارند تاسف بخوريد. اما حواس‌تان باشد شما با يك آدم باهوش آن سوي دوربين طرفيد كه آدم‌هاي قصه‌اش را خيلي درست چيده است.

7فاز:
1. اوجِ حامد: حامد بهداد از پرطرفدارترين‌هاست. در طول سال‌هاي اخير خيلي از ستارگان هم‌دوره او، محو يا کم‌کار شده‌اند. اما بهداد کماکان سهميه ثابت خودش را از نقش اول‌/ دوم فيلم‌هاي مهم روي پرده و تصاوير و تيترهاي روي جلد نشريات، در اختيار دارد. همچنان‌که محبوبيت عمومي‌اش برقرار است. شنيدن اين‌که حامد بهداد بهترين بازي تمام دوران بازيگري‌اش را در کار آخر نعمت‌الله ارائه داده، شما را براي ديدن آرايش غليظ کنجکاو نمي‌کند؟

2. طنازي طناز: طناز طباطبايي ستاره نوظهور خوبي‌ست. او با چهره‌اي دوست داشتني، حضوري گرم، صدايي آرام و لحني به‌اندازه آميخته به غمزه و قميش دخترانه، هوش و زنانگي آشکار به سرعت در ميان مردم مطرح شد. اگر از من بپرسيد او يکي از دوست‌داشتني‌ترين جوان‌هاي حاضر در سينماي ماست (که اميدوارم آن وسط‌ها به سرش نزند به جرگه روشنفکرينِ فعال اجتماعي بپيوندد يا گالري‌دار و مترجم شود! همين فرمان را صاف برود و اجازه بدهد ما کيف اين حضور گرم را ببريم) او مي‌تواند مخاطبانش را وسوسه کند که به خاطر او هم که شده فيلمي را ببينند. مخاطباني که کم هم نيستند.

3. يک طرحِ سخن‌گو و باهوش: پوستر آرايش غليظ را ديده‌ايد؟ آن قبلي که از روي لوليتا الهام گرفته بودند را نمي‌گويم. اين آخري که در فضاي مجازي دست به دست چرخيد و موافق و مخالفِ فيلم را به تحسين واداشت. گوياي سليقه و درک درست نعمت‌الله و خيلي فراتر از سليقه ثابت و قراردادي سينماي ما. خودتان فکر مي‌کنيد چند بار ديگر فرصت داريد فيلمي را ببينيد که پوسترش به تنهايي از خيلي از فيلم‌هاي اين سال‌هاي سينما، هوشمندتر، گيراتر و تازه‌تر است؟
آرايش غليظ
4. هزار لوکيشن گيرا: از ديدن فيلم‌هاي آپارتماني خسته نشده‌ايد؟ در آرايش غليظ، نه تنها از آن فضاي رئال و کهنه و خاکي‌رنگ آپارتمان‌هاي پايتخت و جنجال‌هاي کوچک خانوادگي خارج مي‌شويم، که قطاربازي و لنچ‌سواري و جاده‌راني هم داريم. از هتل‌هاي لوکس و مدرن تا مهمان‌سراهاي کاملا محلي و زلم زيمبويي جزاير و بنادر جنوب را چرخ مي زنيم، سر از سيرک در مي آوريم و...  بله! درست و حسابي از چارچوب‌هاي بسته محيطي و حتي از تهران خارج مي‌شويم!

5. با من صنما دل يک‌دله کن: همايون شجريان تيتراژ آرايش غليظ را خوانده است. آلبوم کار هم که به بازار آمده و عشاق آقاي پدر و آقاي پسر حتما تا حالا هزار بار بالا و پايينش کرده‌اند و دوستش داريد؟ نداريد؟ يک‌بار هم که شده سليقه خودتان را کنار بگذاريد و به ديگران اين حق را بدهيد خودشان را مقيد نکنند به حرکت‌کردن توي يک قالب ثابت. بعدش آسوده و با خيال راحت کيف کنيد از صنما صنما صنما گفتن همايون.

6. وضعيت سفيدِ زوج برنده: ترکيب طلايي مقدم‌دوست و نعمت‌الله، تنها دوتايي غيرخانوادگي موفق اين سال‌ها بوده است. ترکيبي که تقريبا همه‌جا جواب داده. مقدم‎دوست در بوتيک، در مقام دستيار کارگردان در کنار نعمت‌الله بوده و در بي‌پولي به عنوان نويسنده. هر دو فيلم در ميان منتقدان و مردم به سطح قابل قبولي از محبوبيت دست يافتند. در سربه‌مهر شاهد جابجايي اين ترکيب بوديم. مقدم‌دوست به عنوان کارگردان و نعمت‌الله در مقام نويسنده و مشاور. سربه‌‌مهر، توفيق بوتيک و بي‌پولي را نيافت اما نه تنها ناديده گرفته نشد که از سوي گروه کوچک‌تري مورد تحسين و توجه هم قرار گرفت. وضعيت سفيد به عنوان يکي از مهم‌ترين مجموعه‌هاي تلويزيوني اخير به سرعت سر زبان مردم افتاد، ديده شد و مورد اقبال عمومي قرار گرفت و اين‌گونه همکاري مقدم‌دوست و نعمت‌الله به نقطه اوجش رسيد. وضعيت سفيد دو نتيجه مشخص داشت. يک: گروه مخاطبان زوج طلايي اين سال‌ها را گسترده‌تر کرد. دو: تشنگي مخاطبان سفت و سخت قديمي و نوپاي امروزي آن‌ها را افزون کرد. با اين اوصاف چه کاري از اين ساده‌تر که آدم منتظر ديدن تازه‌ترين اثرِ برنده‌ترين ترکيبِ سينما و تلويزيون در سال‌هاي اخير باشد؟

7. اينها کفايت نمي کنند؟: (چطور ممکن است!) برويد و به‌يادماندني‌ترين بازنده تاريخ سينماي ايران را ببينيد که چگونه حبيب رضايي به بهترين شکل ممکن آن را آفريده است. يک بازنده حقيقتا غم‌انگيز. برويد آن‌طوري که هومن برق‌نورد مي‌گويد الو را بشنويد. برويد علي عمراني را در شاه‌نقشي که نعمت‌الله نوشته تماشا کنيد. مردي که از تماشاي زن‌ها حالي‌به‌حالي مي‌شود. اما نمي‌تواند به آنها دست بزند چون برق دارد! فکرش را بکنيد! او خودش را مي‌زند! مرد بدبخت هربار که دلش از تماشاي زني غنج مي‌رود، خودش را مي‌زند. او فکر مي‌کند اين تقاص اوست چون از تماشاي زيبايي‌ لذت مي‌برد. چه کسي نمي‌برد؟؟؟ برويد همان اول کار صداي مشت بشنويد. صداي مرغوب مشت. برويد انعکاس چهره حامد بهداد را روي شيشه قطار، وقتي دارد سيگاري مي‌کشد (پيش از آنکه قلعه پرتقالي‌ها را کشف کند) تماشا کنيد. از آن پوسته نفرت‌انگيز رد بشويد. اصلا برويد تک‌تک اين آدم‌ها را تماشا کنيد. دل بدهيد به قصه‌شان. ازشان حال‌تان بهم بخورد. براي حماقت، رذالت، بلاهت يا هر کوفت رقت‌انگيز ديگري که دارند تاسف بخوريد. اما حواس‌تان باشد شما با يک آدم باهوش آن سوي دوربين طرفيد که آدم‌هاي قصه‌اش را خيلي درست چيده است. او حتما يک جايي دست شما را مي‌گيرد و مي‌برد به خلوت آسيب‌ديده/ آسيب‌پذير اين‌ها. آن لحظه را از دست ندهيد. يک گوشه‌اي از حس و حالتان را خاليِ خالي کنار بگذاريد براي آن دم. شايد دلتان بخواهد يک آن دوست‌شان داشته باشيد. در انتها هم همه حرف‌هايي که زدم را بريزيد دور. اصلا فقط برويد و جمال اجلالي را تماشا کنيد. و وقتي ناگهاني زد زير آواز، با او ضرب بگيريد.

ندا ميري
نظرات
سارا چهارشنبه 26 شهريور 1393 ندا خانوم مي شه بيشتر بنويسي.؟يکي از بهترين نويسنده هايي هستي که ديدم
3 1
پاسخ

ايمان چهارشنبه 26 شهريور 1393 فيلمو نديدم هنوز. اما اگر به جذابيت يادداشت خانم نويسنده باشه حتما با فيلم خيلي خوبي طرفيم. تبريک عرض مي کنم نثر بسيار دلچسب، روان و فصيحي داريد.
2 1
پاسخ

سعيد چهارشنبه 26 شهريور 1393 جالب بود کلا حميد نعمت الله کارش درسته
2 1
پاسخ

ثريا جمعه 28 شهريور 1393 سلام
قلم شما بسيار گيراست.بهتون تبريک ميگم ولي من فکر ميکنم نقداتون يه کمي مغرضانه نوشته ميشه.يا خيلي از يه اثر تعريف ميکنيد يا بدجور تو سرش ميزنيد!يه کمي متعادل تر بشه بهتره
شما جوري تعريف کرديد اگه خودم اين فيلمو تو جشنواره نميديدم عاشق ديدنش ميشدم
اين فيلم منو که يه فيلم بين حرفه اي هستم اصلا راضي نکرد.مخصوصا بازي حامد بهداد
شروع فيلم همه تو سينما که جاي نشستن نبود به حدي که افرادي ايستاده فيلم رو نگاه ميکردن!همه شروع به جيغ و سوت زدن در ابتداي فيلم به خاطر حامد بهداد کردن ولي فيلم که تموم شد اکثر قريب به اتفاق از فيلم ناراضي بودن !
1 2
پاسخ
شاهرخ يكشنبه 3 خرداد 1394 عموجان شما که فيلم بين حرفه اي هستي قدرت تشخيصت همين بوداين اينترنت وخوب شده هاشمااصلا مجله فيلم ياسينماوووووووورق زدي ياشماهم ازاين مدرک دانشگاه غيرانتفايي ازادجعلي ولي قانوني هستي واين ايتنرت هم که خوب کمک ميکنه به هرحال تحليل هاي استادرافي روودکترعباسي رودقيقاگوش کن بخصوص تحليل رافي راجب جنگ جهاني زد ببخشيدقصدجسارت نداشتم ولي اين همه رومثل فراستي نبينيد ببخشيد

سهيل شنبه 29 شهريور 1393 سلام خانوم ثريا!
اين نظر شما هست به اين فيلم .منم جشنواره فيلم رو ديدم و توي سالني که ما بوديم بيش از 70 درصد دوست داشتن فيلم رو.حامد بهداد عالي بود بهترين بازي اش بود.کل فيلم عالي بود.درک اين فيلم يکم سخته قطعا!
3 1
پاسخ

مسعود شنبه 29 شهريور 1393 خدا.هم نوشته و هم فيلم.يکي از سرگرم کننده ترين فيلماي ايراني که ديدم.
5 1
پاسخ

الف.نون شنبه 29 شهريور 1393 فيلم باهوش نويسنده باهوش يادداشت باهوش.
4 1
پاسخ

مجيد رحماني شنبه 29 شهريور 1393 بند هفتم نوشته عاليه. نويسنده فضا و شخصيت هاي فيلم رو خيلي درست درک کرده و در چند جمله کوتاه و درست نوشته. بيشتر بنويسيد از فيلم
2 1
پاسخ

علي يكشنبه 30 شهريور 1393 ممنون از نوشته خوبتون، دلم مي خواد همين الان برم سينما براي ديدن، اما مي دونم که تو تک سينماي شهرم الان فيلم ديگه اي دروي پرده ست
2 1
پاسخ

شاهين سه شنبه 1 مهر 1393 اين اواخر فيلم بد زياد ديدم، اما اين بدترينشون بود. بدون شک. با اختلاف زياد.
3 4
پاسخ

پارسا سه شنبه 1 مهر 1393 من که خيلي خوشم اومد.فيلم واکنش برانگيزي است و اين چند سال فيلمي که انقدر نظرات درباره ش متضاد باشه نداشتيم.
3 1
پاسخ

مسعود جمعه 4 مهر 1393 سلام عليرغم نکات خوبي که به آن اشاره کرديد اما بايد بگويم فيلم اصلا ارزش ديدن ندارد با توجه به ساير کارهاي آقاي نعمت اله من در زير در وبلاگ خود 7 دليل براي نديدن اين فيلم آورده ام که اميدوارم نويسنده اين پست (خانوم ندا ميري) آن را مطالعه کند با تشکر از شما
http://watchmovie.blogfa.com/post/45
1 3
پاسخ

هلاله دوشنبه 7 مهر 1393 فيلم مهيج وزيبايي بود.يادداشت نويسنده هم منسجم وزيبايي.
1 1
پاسخ

ساني جمعه 11 مهر 1393 ندا خيلي احساسي مينويسي تا تحليلي
2 1
پاسخ

بهنام چهارشنبه 16 مهر 1393 فيلم را در اولين روز اکرانش ديدم. به نگاه و تسلط فيلمساز هم کمتر از شما علاقه‌مند نيستم؛ آثار قبلي‌اش را هم بلااستثنا ديده‌ام. با اين وجود، مطلب شما به رغم اشارات بعضا درستي که دارد، يک مطلب احساسي و هيجاني است که نتوانسته بيند که به دليل کاربري بيش از اندازه، افراطي و ناملزوم نعمت‌الله و مقدم‌دوست از فانتزي و در نتيجه رو آوردن به شخصيت‌هاي پُرادا و اطوار، در «آرايش غليظ» مهم‌ترين قابليت‌شان که متفاوت روايت کردن شخصيت‌هاي به ظاهر معمولي و متداول است، کمتر ديده مي‌شود. يعني کمتر از آثار قبلي، حتي سريال بسيار موفق «وضعيت سفيد». دليلش هم چيزي نيست جز اينکه اين بار خواستند بروند سراغ آدم‌هاي غير معمولي. با اين‌همه فيلم ديدني از کار درآمده اما ديدني بودن، ابداً کافي نيست و سعادت هيچ فيلمي را تضمين نمي‌کند. ضمن اينکه نمي‌فهمم واقعا که آثار بسيار نازلي چون فيلم‌هاي اخير مهرجويي که براي خودش هم جدي نيست، چه ربطي به فيلم جديد نعمت‌الله دارد؟!
1 1
پاسخ

مرجان يكشنبه 20 مهر 1393 مرسي حميد نعمت الله از اين کار متفاوت
1 1
پاسخ

آذر چهارشنبه 23 مهر 1393 واقعا فيلم بد و ضعيفي بود.ما با بدبختي تئنستيم بريم ولي حالمون بد شد.حيف... .نه به فيلم خوب بوتيک نه به اين اثر مزخرف
2 2
پاسخ

آراز چهارشنبه 23 مهر 1393 اين نقد نيست که منطقي باشه ، نويسنده داره سعي مي کنه شما رو تشويق به ديدن فيلم کنه پس عيبي نداره احساسي و هيجاني باشه
3 0
پاسخ

بنيامين چهارشنبه 5 آذر 1393 بنظره من حامد بهداد براي يکسري از نقشها مثل همين کاراکتر فيلم آرايش غليظ خيلي خوبه و از پس هر نقشي برنمياد و اون نقش بايد با شخصيت خود بهداد جور باشه تا بتونه اون رو به نحوي قابل قبول به مرحله اجرا در بياره . طناز طباطبايي رو هم بنظرم بازيهاي اگزجره ش براي تئاتر بهتر جواب بده تا سينما اما در کل اصلا بازيگر نميدونمش و فکر نکنم اتفاق خاصي هم براش بيفته حالا چه با اين فرمون بره چه با اون فرمون :)
1 0
پاسخ

سعيد شنبه 29 آذر 1393 يك فيلم معركه ي ديگه از حميد نعمت الله عزيز
حتتتما ببينيد
2 0
پاسخ

امير جمعه 7 فروردين 1394 سلام
راستش دنبال سايت رسمي حميد نعمت الله بودم که سر از اينجا دراوردم.البته باعث بسي شادماني است .از اين حرفها که بگذريم شايد اولين بار بود که در سي و اندي سال با ديدن يک فيلم ايراني واقعا حيرت زده شدم طوريکه براي اولين بار در تمام عمرم دارم کامنت ميذارم !!!
واقعا فکر ميکردم قصه و فضاي ناب فقط از آن هاليوود با اون همه استعداد وبضاعت در تمامي عرصه ها، خصوصا زمينه فيلم نامه يا بعبارتي داستان و داستان پردازي است اما همين چند دقيقه پيش که اين فيلم رو تمام کردم دلم ميخواست بلافاصله به حميد نعمت الله دسترسي پيدا کنم وبگم که دست مريزاد ،اين قصه نه تنها خيلي زيبا پرداخته و مهره چيني شده بلکه اولين نمونه ايراني موفق فيلمهايي نظير u turn (البته در مواردي ) که از نمونه خارجي اون بمراتب هوشمندانه تر و زيبا تر بود ،ساخته شده.
درمورد بازيها با اينکه طرفدار حامد بهداد نيستم اما اوج بلوغ رو ميشد توي بازي روان و باور پذير اون ديد ، (بازم يکي از کسري هاي فيلماي ايراني) .
بحر حال که لذت بردم خيلي بيشتر از اونچه که اينجا تونستم تحرير کنم ،از دوستان کارشناس هم بخاطر بضاعت محدود فني در اين زمينه عذر خواهي ميکنم.
1 0
پاسخ

مازيار يكشنبه 9 فروردين 1394 اين مطلب رو خيلي وقت پيش خوندم و فوق‌العاده بود و لذت بردم. ولي گوش نکردم و فيلم رو تا امروز نديدم d: الان ديدم و فيلم هم به خوبي همين مطلب بود. دم شما و آقاي نعمت‌الله گرم.
1 0
پاسخ

شاهرخ يكشنبه 3 خرداد 1394 حميدفقلاده هست چون من هم متولد45هستم اوانقدرزيبالحضه هاي زمان جنگ روتوسريال وظعيت سفيد به تصوير کشيدکه من واقعا رفتم توهمون زمان خيلي وارده
درمورداين فيلم راست ميگيدانقدرزيباکارکردازلوکيشن هاوبازيگران که چيزي براي گفتن نيست اره حامدمنوياداولين سريال تلوزيونش انداخت خنم طباطبايي که ديگه هيچي وازهمه مهمترحبيب رضايي که واقعانميدونم راجب بازيش نوع حرف زدنش واقعاکسي ميتونه حرفي بزنه ياايرادي بگيره
من اين کارروچهاردفعه ديدم وهنوز برام نوع هست مثل وظعيت سفيدکه دانلودکردم ودارم واخراي هاي يک که اون ديگه واقعارفتم اون زمان چون اون موقع من سربازارتش بودم به هرحال بايد هواي اين عزيزان روداشت
اردتمندشاهرخ پاسدار
1 0
پاسخ

reza پنجشنبه 22 مرداد 1394 واسه درک فيلم و صحنه هاي موزيانه و فان فيلم بايد يکم ضريب هوشي بالا داشته باشين يا به قولي تو باغ باشين اگه هيچي از فيلم نفهميدين تا چند بار نگاهش کنين اين فيلم با موسيقي عالي ديالوگاي قشنک و عاميانه تا حد زيادي حقيقي ساخته شده و نقش ها به درستي و قشنگي چيده شده خصوصا حامد بهداد در کل عالي بود اميدوارم بازم مث اين فيلمو ببينيم
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز