نوشته دیوید تامسون درباره ستارگان تلویزیون: جون هم - Mad Men

7فاز: جون هم در نقش دريپر شبيه به يك مدل خونسرد است، يك مرد تبليغاتي، و نه فقط يك مرد تبليغاتي و اين سرچشمه‌ي ديوانگي اوست. اما اين مجموعه هيچ وقت كاملا آن حد از حس ويراني را به دست نياورد، و اين حس به وجود مي‌آيد كه جون هم به عنوان يك بازيگر زيادي متواضع و معمولي است كه بتواند آن حد از فروپاشي را از درون شخصيت بيرون بكشد يا آن را طلب كند.

ديويد تامسون: چه شغل رازآلودي‌ است. آيا فقدان، همان راز دان دريپر است، چيزي که در رابطه با شخصيت‌ها و بازيگران افسون خوانده مي‌شود؟ او در تمام هفتاد و هشت قسمت شش فصل سريال Mad Men بازي کرده است، و او عضو بي‌چون و چراي تيم سريال است. اين سريال تلويزيوني يک موفقيت تمام عيار براي AMCمحسوب مي‌شود، هر قسمت در حدود دو و نيم ميليون بيننده داشت، و جايزه‌ي امي را براي سريال‌هاي داستاني در چهار فصل اولش به دست آورد. جون هم شش بار نامزد جايزه‌ي امي در بخش  بهترين بازيگر شد. اما هيچوقت برنده نشد(سه تاي آن جوايز به برايان کرنستون براي بازي در نقش والتر وايت رسيد) او تنها يک گلدن گلوب به دست آورد.
آيا Mad Men يک نمايش گروهي است؟ بله، اما بيشتر سريال‌هاي تلويزيوني داستاني بلند مدت اين گزينه را دارند. دريپر جذاب‌ترين بيگانه براي يک گروه است. او يک تهيه‌کننده‌ي موفق و يک فرد شکننده است، همسر و پدري شکست‌ خورده، جذب‌کننده‌ي خانم‌ها، هميشه مست، شديدا سيگاري و يک کلاهبردار تمام عيار. آيا تمام اين نقشه از ابتدا در ذهن خالق اثر متيو وينر بوده است؟ يا اين‌که در يک پيشرفت تدريجي (سوپ اپرايي) دريپر به فردي تبديل شد که هويتش را در طول جنگ کره تغيير داده است؟ اين‌گونه به آن نگاه کنيد مي‌فهميد که چگونه دريپر مردي هميشه در فرار است - يا حتي پناهنده‌اي مدرن- او يک بازيکن تيم به حساب نمي‌آيد بلکه کسي است که خطر نابودي را به تعويق مي‌اندازد. توني سوپرانو نيز چنين شخصيتي است، اما جيمز گاندولفيني، نقش و مجموعه‌ي سريال را به شکلي عميق اما مادي و فروتنانه و تاحدي محقرانه همراه با اضطرابي خم شده تثبيت مي‌کند. اما بر خلاف او، جون هم در نقش دريپر شبيه به يک مدل خونسرد است، يک مرد تبليغاتي، و نه فقط يک مرد تبليغاتي و اين سرچشمه‌ي ديوانگي اوست. اما اين مجموعه هيچ وقت کاملا آن حد از حس ويراني را به دست نياورد، و اين حس به وجود مي‌آيد که جون هم به عنوان يک بازيگر زيادي متواضع و معمولي است که بتواند آن حد از فروپاشي را از درون شخصيت بيرون بکشد يا آن را طلب کند. من فکر نمي‌کنم او ما را وادار کرده باشد که نگران دان دريپر باشيم - اين همان نکته‌ي کليدي در توني سوپرانو، والتر وايت و کري ماتيسون در سريال Homeland است. تمام شخصيت‌ها به تزلزل و بي‌ثباتي نزديک هستند در حالي که تلويزيون زماني براي شخصيت‌هاي محکم و استوارش معروف بود.
افسوس! اين احساس نااميدي درباره‌ي جون هم تنها به وسيله‌ي کارهاي سينمايي‌اش به دست مي‌آيد که اين کارهايش اگرچه کاملا ناپيدا نيست اما مي‌توان از آن‌ها چشم‌پوشي کرد. خلبان جوان در فيلم Space Cowboys، يک نقش اصلي در فيلم Stolen که اين فيلم عرضه محدودي داشت، و در فيلم The Town که به خاطر حضور بن افلک و جرمي رنر در سايه قرار گرفته و به او بي توجهي شده است.

ندا قطرويي
نظرات
sam دوشنبه 24 شهريور 1393 the best
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز