عشاق فراری - بخش پنجم / Bonnie and Clyde آرتور پن

ايندي واير: وقايع‌نگاري آرتور پن از عشاق بدنام محكوم به تباهي، يگانه اثر زمانه است. وارن بيتي در ترسيم شخصيت كلايد بارو، همچنان كه ظاهر باوقارش را حفظ مي‌كند،به نوعي شكنندگي نيز دست پيدا مي‌كند (به ويژه از لحاظ جنسي)، در حالي كه في داناوي به طرز درخشاني مابين فريبندگي حسابگرانه و دختر كوچولويي بي‌شيله‌پيله و مضطرب، كه هم از فرجامي خونين مي‌ترسد و هم گويي انتظار آن را مي‌كشد، در نوسان است.

Bonnie and Clyde - 1967

پلي ليست/ ايندي واير: داستان جسي جيمز و چگونگي زندگي و مرگش را خوانده‌ايد. اگر همچنان نياز به چيزي براي خواندن داريد، اين هم داستان باني و کلايد.
چه چيز بيشتري درباره‌ي قله‌اي همچون باني و کلايد که توسط آرتور پن در آن سوي رنگين‌کمان هاليوود ساخته شد، مي‌توان گفت؟ فيلمي که ابتدا با بي‌اعتنايي روبه رو شد و سپس توسط منتقدان و تماشاگران به يکسان با آغوش باز پذيرفته شد. (و سرانجام دو اسکار از مجموع 10 نامزدي اسکارش را به دست آورد)
وقايع‌نگاري آرتور پن از عشاق بدنام محکوم به تباهي، يگانه اثر زمانه است. وارن بيتي در ترسيم شخصيت کلايد بارو، همچنان که ظاهر باوقارش را حفظ مي‌کند، به نوعي شکنندگي نيز دست پيدا مي‌کند (به ويژه از لحاظ جنسي)، در حالي که في داناوي به طرز درخشاني مابين فريبندگي حسابگرانه و دختر کوچولويي بي‌شيله‌پيله و مضطرب، که هم از فرجامي خونين مي‌ترسد و هم گويي انتظار آن را مي‌کشد، در نوسان است. آيا نيازي است به صحنه‌ي پاياني فراموش نشدني و آن تدوين کوبنده‌اش که تا به امروز نيز همچنان شوکه‌کنندگي خود را حفظ کرده، اشاره کنيم؟ پن دور شخصيت‌هاي اصليش را با بازيگراني يکدست قدرتمند احاطه مي‌کند (جين هکمن، مايکل جي. پولارد، و استل پارسونز، کسي که تک اسکار بازيگري اعطا شده به فيلم را به دست آورد) و لحظاتي از زيبايي اندوهبار را ثبت مي‌کند، علي‌الخصوص نمايي به شدت تحسين‌برانگيز از کلايد که در مزرعه‌اي وسيع باني را دنبال مي‌کند، و ابري هم از بالاي سرشان عبور‌ مي‌کند و گويي عشاق را در خود مي‌پوشاند. فيلم به سربرآوردن مجموعه‌ي متنوعي از مقلدين کم‌اهميت‌تر (هر از چند گاهي به همان اندازه بزرگ) کمک کرد و فيلمي دوران‌ساز باقي مانده، قابل توجه به خاطر خشونتش اما نه محدود شده به آن. همان‌طور که باني پارکر نوشته است: روزي آن‌ها با يکديگر غرق خواهند شد/ و آن‌ها را کنار يکديگر دفن خواهند کرد/ براي عده‌اي ناچيز مايه‌ي اندوه خواهد بود/ براي مردان قانون مايه‌ي آرامش و آسودگي/ اما براي باني و کلايد فقط مرگ است.

احسان ميرحسيني
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز