یادداشتی کوتاه درباره MTV

7فاز: بذر ام تي وي در 1977 كاشته شد، هنگامي كه Warner Cable اولين سيستم تلوزيون كابلي دوطرفه‌ي برهمكنشي، يعني QUBE را در كلمبوس اوهايو تاسيس كرد. QUBE چند كانال خصوصي داشت، از جمله Sight on Sound، كه بخش‌هايي از كنسرت‌ها را نمايش مي‌داد به اضافه‌ي يك برنامه‌ي موسيقي كه در آن تماشاگران امكان راي دادن به خوانندگان، آهنگ يا ترانه‌هاي محبوب خود را داشتند.

7فاز: بذر ام تي وي در 1977 کاشته شد، هنگامي که Warner Cable اولين سيستم تلوزيون کابلي دوطرفه‌ي برهمکنشي، يعني QUBE را در کلمبوس اوهايو تاسيس کرد. QUBE چند کانال خصوصي داشت، از جمله Sight on Sound، که بخش‌هايي از کنسرت‌ها را نمايش مي‌داد به اضافه‌ي يک برنامه‌ي موسيقي که در آن تماشاگران امکان راي دادن به خوانندگان، آهنگ يا ترانه‌هاي محبوب خود را داشتند. رابرت پيتمن، که بعدها مديرعامل و مدير اصلي شبکه‌هاي ام تي وي شد، فرمت اوليه‌ پخش را، در اول اگوست 1981، در ساعت 12:01 دقيقه به نمايش گذاشت.
اگرچه لحظه‌اي مهم در تاريخ شبکه بود، اما عده‌ي اندکي در نيوجرسي شاهد برنامه‌ي اصلي بودند، که موزيک ويدئوي The Buggles به نام Video Killed the Radio Star به عنوان اولين موزيک ويدئو پخش شد.
هنگامي که در حدود سي سال پيش ام تي وي شروع به کار کرد، همراهش انقلابي در فرهنگ و موسيقي شکل گرفت. به عنوان هدفي براي پخش موزيک ويدئو براي توده‌ي مردم معرفي شد. ام تي وي مديومي تازه را تامين کرد که هم پتانسيل‌هاي بازاريابي را دارا بود و هم هنري. براي سوپراستارهاي جهاني به‌مانند سکوي پرتابي عمل مي‌کرد و مکان پيشرفت هنرمندان و شرکت‌هاي بزرگ و مرکز فرهنگ پاپ بود.
جي لي استاد جامعه شناختي امريکا در دانشگاه فلوريدا، مي‌گويد: اين اغراق نيست که بگوييم امي تي وي درکنار سي ان ان، در اوايل دهه هشتاد محبوبيت شبکه‌هاي کابلي را، که هنوز رسانه‌هايي نو و تازه کار به حساب مي‌آمدند، گسترش داد. لي در ادامه مي‌گويد شبکه (ام تي وي) که نماد هويت نسل جوان بود، نه تنها بر صنعت موسيقي تاثير مي‌گذاشت بلکه فرهنگ پاپ و جنبه‌هاي گوناگون آن مانند مد، فيلم و سياست را نيز تحت‌الشعاع قرار مي‌داد.
اکنون، به گفته‌ي لي، فرمت ام تي وي ديگر همانند سابق نيست. شبکه‌ي کابلي هم‌اکنون با همساني رسانه‌ها و اينترنت از بحران هويت رنج مي‌برد. اما در دهه‌ي هشتاد، همين قدر بگوييم که نقش ام تي وي در موسيقي روز خيلي مهم بود. لي از قابليت چندرسانه‌اي ام تي وي به عنوان عامل اصلي در شهرتِ شبکه و هنرمندانِ معرفي شده توسط آن ياد مي‌کند. او مي‌گويد: پيش از ام تي وي درآمد هنرمندان محدود به تورها وآلبوم‌هاي موسيقي بود اما با آغاز به کار شبکه و افزايش ساخت کليپ‌هاي موسيقي فروش آلبوم‌ها نيز چند برابر شد و صنعت موسيقي ابعاد تازه‌اي پيدا کرد.

امين نور
نظرات
محمد . م دوشنبه 20 مرداد 1393 نوشته آموزنده اي بود براي من...نمي دونستم اين چيزا رو !
0 1
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز