هالیوودی‌ها از فیلم‌های مورد علاقه‌شان می‌گویند - بخش پنجم

امپاير: جاس ودون درباره ماتريكس مي‌گويد: ماتريكس فيلم شماره يك من است. فيلمي بود كه وادارم كرد قلم به دست بگيرم و شروع كنم به نوشتن كه اوه، پس اين همون داستان‌سرايي است... من اينجا از شدت گريه دارم تموم مي‌شم. هميشه فكر مي‌كردم كه دوتا چيز وجود داره كه من بخاطر انجام دادنشون به اين دنيا اومدم و به يكباره فيلم ماتريكس رو ديدم و هري پاترها رو كامل خوندم و فكر كردم كه خب، ظاهرا يكي اون‌ها رو براي من انجام داده.

امپاير:
جاس ودون: ماتريکس
ماتريکس فيلم شماره يک من است. فيلمي بود که وادارم کرد قلم به دست بگيرم و شروع کنم به نوشتن که اوه، پس اين همون داستان‌سرايي است... من اينجا از شدت گريه دارم تموم مي‌شم. هميشه فکر مي‌کردم که دوتا چيز وجود داره که من بخاطر انجام دادنشون به اين دنيا اومدم و به يکباره فيلم ماتريکس رو ديدم و هري پاترها رو کامل خوندم و فکر کردم که خب، ظاهرا يکي اون‌ها رو براي من انجام داده. بنابراين ديگه اينجا موندن‌ من دليلي نداره و فقط بايد صبر کنم تا زماني که مثل يک جوش چرکي از بين برم. اين خيلي برايم ناراحت‌کننده بود. اولش فکر کردم که تريلر (آنونس) فيلم خوب بود، يک فيلم علمي- تخيلي.. حتما بايد بروم و ببينمش. خوشبختانه هيچي از فيلم نديدم و نفهميدم تا اينکه رسيد اونجايي که کيانو ريوز مي‌فهمه دنياي واقعي چه شکليه و اونجا بود که فک‌ام کوبيده شد به کف زمين لعنتي. بعدش ديگه شروع شد، تاوان دادن و تاوان دادن و تاوان دادن و همينجور ماجرا سخت‌تر و سخت‌تر و سخت‌تر مي‌شد. فيلم مايه‌هاي فلسفي خيلي داره و خيلي بيشتر از يه افسانه‌پردازي صرف است. فيلم اصلا يه اثر فلسفي يا مذهبي يا روانشناختي است و روي هر مرتبه‌‌اي از هرچيزي که بگوييد کار کرده است.
همشهري کين
راب راينر: همشهري کين
البته که اين فيلم محبوب همه است و شما هميشه مي‌شنويد که از درخشندگي تکنيکي آن حرف مي‌زنند. اما من فيلم رو بخاطر درخشندگي احساسي‌اش دوست دارم، اينکه همه‌چيز را باهم ترکيب مي‌کند ديدگاهي بي‌نظير است راجع به صنعت و سياست آمريکايي. فيلم از لحاظ تکنيکي عالي است و داستان محشري دارد. همه چيز را بسيار استادانه با يکديگر ترکيب مي‌کند: فيلمبرداري عالي، بازيگران عالي، فيلمنامه عالي و تِم داستاني خارق‌العاده. تعجبي ندارد که نامش در فهرست‌هاي زيادي ديده مي‌شود.
پالپ فيکشن
سايمون پگ: پالپ فيکشن
پالپ فيکشن فيلمي فوق‌العاده است و عصاره‌ي واقعي علاقه‌مندي‌هاي تارانتينو. استايل و توانايي‌هاي شخصي خود اوست... فيلم خيلي کله‌گنده‌اي است. من و نيک فراست سال 1994 رفتيم و فيلم را تماشا کرديم و نيک کريسمس اون سال يک تي‌شرت پالپ فيکشن برام خريد، يه تي‌شرت آستين بلند با عکس جان‌ تراولتا و ساموئل ال جکسون روي آن. به عنوان يک کارگردان پست مدرن و کسي که از کارگردان‌هاي ديگر الهام گرفته است، من فکر مي‌کنم که او مرد پيشتاز آن دوره از سينما بود. از لحاظ بازتاب پذيري و در آغوش گرفتن ادبيات عامه و بُعد بي سينما پيشگام بود، چيزي که امروزه واقعا از دست رفته است. يادمه وقتي تماشايش مي‌کردم چقدر از بازي‌اي که با روايت فيلم مي‌کرد خوشم مي‌آمد، مثل ديدن وينست وگا بعد از اينکه کشته شد. کنايه و طنز اين قضيه خيلي قدرتمند بود.
پدرخوانده
سم مندس: پدر‌خوانده
من فکر مي‌کنم در آينده وقتي مردم مي‌خواهند بفهمند که زندگي در نيمه‌ي اول قرن بيستم در آمريکا، در طي بزرگترين انقلاب، چه حس و حالي داشته پدر‌خوانده‌ يک و دو همان چيزهايي خواهند بود که تماشا مي‌کنند. من نمي‌دانم که فرانسيس فورد کوپولا چگونه اين کار رو کرد، اما فقط کافيست که پدر خوانده‌ي 3 را ببينيد تا متوجه شويد که کار چقدر سخت است.
جنگ ستارگان
کريستوفر نولان: جنگ ستارگان
اولين جنگ ستارگان جايگاه مخصوصي در قلب من دارد. من فکر مي‌کنم اين فيلم باورنکردني است و يادم هست که 12 بار در سينما تماشايش کردم. هديه‌ي تولد هربچه‌اي در 1977 مي‌تونه يک سفر به سينما براي تماشاي جنگ ستارگان باشه. فيلم حسي از غوطه‌وري تو يه دنياي ديگه رو بهت مي‌ده که مي‌توني ساعت‌ها در اون گشت و گذار کني.

ويسنا فولادي
نظرات
رضا قلي زاده دوشنبه 13 مرداد 1393 ماتريكس/ همشهري كين/ پالپ فيكشن/پدر‌خوانده/جنگ ستارگان
فکر کنم سکوت کنم بهتره اين همه خوب کنار هم مگه مي شه حرفي هم زد؟
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز