عشاق فراری - بخش چهارم / Badlands ترنس مالیک

ايندي واير: اولين فيلم بلند ترنس ماليك، كه برداشتي است آزادانه از ماجراهاي جنايتكارانه واقعي قاتل زنجيره‌اي، چارلز استارك وثر و دوست دخترش كاريل آن فيوگيت، يكي از بي‌نظيرترين دستاورد‌هاي فيلمسازي آمريكايي محسوب مي‌شود، با دو اجراي بي‌همتا از مارتين شين و سيسي اسپيسك.

Badlands - 1973

پلي ليست/ ايندي واير: اولين فيلم بلند ترنس ماليک، که برداشتي است آزادانه از ماجراهاي جنايتکارانه واقعي قاتل زنجيره‌اي، چارلز استارک وثر و دوست دخترش کاريل آن فيوگيت، يکي از بي‌نظيرترين دستاورد‌هاي فيلمسازي آمريکايي محسوب مي‌شود، با دو اجراي بي‌همتا از مارتين شين و سيسي اسپيسک. شين در فيلم شخصيت سطح پاييني است که دختر شهرستاني کم سن‌وسالي را شيفته‌ي خود مي‌کند و ابتدا او را در جريان کشتن پدرش (وارن اوتس) و سپس در يک سياحت جنايتکارانه با خود همراه مي‌کند. ويژگي روياپردازانه ماليک، اينجا در همين اولين فيلمش هم وجود دارد. اما اين ويژگي در فيلم بيشتر تاکيدي است بر ذات قصه‌ پريان‌گونه‌ي ماجراجويي‌هاي تاريک اين زوج. آن‌ها از دل نواحي روستايي سفر مي‌کنند و در جنگلي افسون‌شده پنهان مي‌شوند، پسر همچون شواليه‌اي که مامور قتل‌عام کردن اژدهاها است و دختر همچون شاهزاده‌اي بي‌کس‌وتنها. در فيلم‌ها عشاق برخي اوقات به اين دليل فرار مي‌کنند که عشق آن‌ها اشتباه برداشت مي‌شود و يا اينکه توسط صاحبان قدرت تحت تعقيب قرار مي‌گيرند. هر دوي اين‌ها در اين فيلم حاضر هستند. نوعي جهالت کله‌شقانه اينجا وجود دارد؛ که دختر، دختري زيرسن قانوني است و پسر هم يکي از گيراترين احمق‌هاي سينمايي با همه‌ي آن تکبر و شلوار جين و مدل موي خوش‌ظاهرش.
تاثير Badlands را مي‌توانيد بر بسياري از فيلم‌هاي متعاقبش در اين ژانر احساس کنيد که شايد اين مفهوم را برساند که اهميت فيلم بيشتر به خاطر فيلم‌هايي است که الهام‌بخششان بوده. از طرفي وقتي که به نسخه‌ي اصلي رجوع مي‌کنيد، آن را دقيقا همانطور پرهيبت و گيرا و به طرز بي‌نظيري تازه، همچون روز اولش خواهيد يافت.

احسان ميرحسيني
نظرات
شاداب دوشنبه 6 مرداد 1393 روزهاي بهشت رو من بيشتر دوسش دارم البته نظر شخصيمه فقط
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز