دیوید تامسون از فیلم‌های مهم تاریخ سینما می‌گوید/ بخش دوم: دهه هشتاد - برزیل

7فاز: تري گيليام هنرمندي است كه استعداد درخشانش وقتي در بهترين حالتش بروز پيدا مي‌كند كه همه كارها را خودش انجام دهد. او را در مديومي قرار بدهيد كه قرار است با ديگران همكاري كند و مشكلات سختش عود مي‌كند.

7فاز: اواسط دولت رونالد ريگان در آمريکا بود که يونيورسال، پخش‌کننده آمريکايي فيلم برزيل، همه جور نشانه‌اي بروز داد تا بي‌ميلي خودش را نسبت به پخش اين هجويه عظيم و درهم و برهم و مغشوش درباره وضعيت يک کشور نابود شده نشان دهد. اين نبرد ميان پخش‌کننده و عوامل فيلم تا جايي دنبال شد که منتقداني مانند کنت توران و بعد جک ماتيوز شروع به جنگيدن براي فيلم کردند و کارگردان فيلم، تري گيليام، به همراه آنها به بسياري از تاک‌شوهاي آمريکايي رفتند (گاهي اوقات رابرت دنيروي مشتاق هم با علاقه زياد همراهي‌شان مي‌کرد) تا در طرفداري از فيلم حرف بزنند. کتابي که بعدها توسط ماتيوز درباره اين ماجراها نوشته شد ارزش خواندن را دارد و تصويري از دودلي و ترديد استوديو را به تصوير مي‌کشد. البته که يونيورسال حق داشت مراقب باشد: اگر چه کمپاني فقط با کمپاني فاکس در هزينه‌ها شريک بود (فاکس پخش‌کننده فيلم در بقيه نقاط دنيا به جز آمريکا بود)، فيلم حداقل برايشان 15 ميليون دلار هزينه به دنبال داشت. و کمپاني‌هاي فيلمسازي در آن زمان خيلي سخت‌گير و باريک‌بين بودند.
خب هياهوي دوران پخش فيلم گذشت و حالا برزيل به عنوان يک نمونه اصلي از کارنامه ماهرانه تري گيليام جايگاه خودش را حفظ کرده است. بله او قبل از اين فيلم هم کارهاي ديگري انجام داده بود، مثل فيلم‌هاي مانتي پايتون و راهزنان زمان/time bandits (که فيلم‌هاي موفق و پرفروشي هم بودند.) اما برزيل نقطه عطفي بود و احتمالا شخصي‌ترين فيلمي که گيليام تا امروز ساخته است. فيلم يک فانتزي مربوط به 1984 است درباره کشوري، برزيل يا هر کشور ديگري که دوست داريد فکر کنيد، که در آن مکانيک‌هاي صنعت قديمي به کمک کنترل افکار مدرن آمده‌اند و فيلم اين ماجرا را به مبتکرانه و زيرکانه‌ترين روش به همراه هشدارهايي مهيج روايت مي‌کند. در حقيقت اين قصه يک رسانه خيلي خوب براي تخيل بصري بارور گيليام بوده است. اما در عين حال به صورت غيرعمدي نمايش‌دهنده مشکلات او با روايت هم هست.
اين فيلم راحتي براي ساختن نبوده است اما گيليام با آرون ميلچان، تهيه‌کننده و تام استوپارد، نويسنده به توافق رسيدند، عليرغم تفاوت‌هاي بنياديني که در برداشت هرکدام‌شان از اين قصه وجود داشت. آنها فيلمنامه را گرفتند و گيليام به چارلز مک‌کوئن پيشنهاد داد تا آن را بسط و گسترش بدهد (يا بتواند چيزهايي را که گيليام درباره مصالح اين فيلمنامه درک کرده بود اما در انتقالش مشکل داشت را روي کاغذ بياورد.)
بيست سال بعد و پس از يک سري فيلم‌هاي گيليامي که در آنها مي‌شد مشکل مشابهي در زمينه برقراري ارتباط را ديد، اگر قرار است طرف يک نفر را بگيريد بايد کمي هوشيارانه عمل کنيد. برزيل يک فيلم خيالي است که اغلب اوقات بامزه و خنده‌دار و البته ترسناک است. آيا فيلم مي‌توانست از اين منسجم‌تر و موثرتر باشد؟ فکر مي‌کنم جواب اين سوال مثبت باشد. و لزوما اين بحث را هم قبول ندارم که انسجام و پيوستگي مانع تخيل مي‌شود يا دست و پاي فيلمساز را براي خيال‌پردازي بيشتر مي‌بندد. به گمان من تري گيليام هنرمندي است که استعداد درخشانش وقتي در بهترين حالتش بروز پيدا مي‌کند که همه کارها را خودش انجام دهد. او را در مديومي قرار بدهيد که قرار است با ديگران همکاري کند و مشکلات سختش عود مي‌کند. شما مي‌توانيد طرف سيستم يا طرف هنرمند را بگيريد يا مي‌توانيد درک کنيد که يکي از سخت‌ترين آزمايش‌ها در فيلمسازي خيلي روشن ارتباط برقرار کردن با غريبه‌هاست. اين آزمايش داخلي در حقيقت گام ابتدايي يکي از بزرگترين چالش‌هاي کارگرداني است: مخاطب‌تان را وادار کنيد چيزي را حس کند که شما مي‌بينيد.
اما برزيل يک کار مهم است که در آن تعدد ايده‌هاي مبتکرانه اغلب اوقات با تمايل کارگردان براي ساخت نقاط تراژيک و سنگين مغايرت دارد. گيليام عاشق انجام دادن کارهاي هنري است. شبيه يک تمرين است و احتمالا به همين خاطر است که او به يک ناظر سفت و سخت نياز دارد. راجر پرت مدير فيلمبرداري فيلم است و نورمن گاروود طراحي آن را برعهده داشته (اگر چه من فکر مي‌کنم بخش اعظم زيبايي فيلم از فکر گيليام مي‌آيد که ساختمان‌هاي صنعتي قديمي را جست‌وجو مي‌کرد و آنها را طوري تغيير شکل مي‌داد که از آنها استفاده مدرن کند). گروه بازيگران شامل جاناتان پرايس، رابرت دنيرو، کاترين هلموند، ايان هولم، باب هاسکينز، مايکل پالين (که درخشان است)، يان ريچاردسن، پيتر ون، کيم گريست و جيم برودبنت هستند.

صوفيا نصرالهي
نظرات
پژمان سه شنبه 17 تير 1393 نمرديم و يه مطلب از فيلم مورد علاقه مان به زبان فارسي خوانديم..از تري گيليام بيشتر مطلب کار کنين..دوازده ميمون و شاهکاراي ديگه ش/
-9 -2
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبطاستفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز