دیوید تامسون از فیلم‌های مهم تاریخ سینما می‌گوید/ بخش دوم: دهه هشتاد - ترمیناتور

7فاز: قسمت بامزه ماجرا اين بود كه در آن زمان آرنولد شوارتزنگر تنها بازيگر در تيررس نگاه سينما بود كه مي‌توانست نقش يك سايبرگ را بدون گريم زياد بازي كند. درواقع صورتش، پف كرده به نظر مي‌رسيد با چشمان قرمزي كه مي‌توانستند خيلي نامطبوع و كريه باشند اما او مرد اسباب‌بازي مجذوب‌كننده‌اي از كار درآمد چون تا اندازه‌اي آشكاركننده جذابيت ذاتي و طبيعي آرنولد بود.

7فاز: پايان ترميناتور، همان‌طور که داستان براي مخاطب روشن مي‌شود، يکي از فوق‌العاده‌ترين پاساژهاي روايي در سينماي مدرن است. و من نمي‌خواهم آخرش را برايتان لو بدهم اگر فيلم را هنوز نديده‌ايد. درنتيجه غريزه‌تان هر چه به شما مي‌گويد، حتي اگر راي دادن به شوارتزنگر را احتمالا آخرين کار دنيا مي‌دانيد که دوست داريد انجام بدهيد، ديدن اين فيلم را از دست ندهيد. فيلم مربوط به بهترين دوران يک استعداد سرگردان، جيمز کامرون است، و خيلي بالاتر از تايتانيک قرار مي‌گيرد.
يک سايبرگ (آدم/ ماشين) که نقش‌اش را آرنولد بازي مي‌کند، از آينده فرستاده مي‌شود، بعدا معلوم مي‌شود که سال 2029 است، تا زن جواني به نام سارا کانر (با بازي ليندا هميلتون) را که در لس‌آنجلس زمان حال زندگي مي‌کند از روي زمين محو کند. چرا؟ صبر کنيد و ببينيد. سارا زن جوان سرسختي است که کارهاي خلاف گنگستري انجام مي‌دهد. در واقع در اين فيلم و ترميناتور 2 (1991) ليندا هميلتون يکي از پر دل و جرات‌ترين قهرمانان زن سينماي آمريکا را که تا امروز ديده‌ايد، به تصوير مي‌کشد. او زيبا نبود اما خشن و شجاع به نظر مي‌رسيد که هيچ‌کس دوست نداشت طرف حسابش شود. جيمز کامرون (که در آن زمان با نويسنده اين فيلم جيل آن هارد ازدواج کرده بود و بعد هم با کاترين بيگلو، کارگردان سينما) بعدها از هميلتون هم صاحب بچه‌اي شد که به نظر عدالت شاعرانه‌اي مي‌آيد.
در حقيقت يک بازديدکننده ديگر از آينده، که مردي عادي است و نه سايبرگ فناناپذير به سارا کمک مي‌کند. نام مرد کايل ريس است (با بازي مايکل بين) که خيلي به سارا علاقه دارد. خب آخرش چي؟ آينده چطور مي‌تواند درباره همه اين چيزها نگران باشد؟ اين قضيه را حل کنيد يا برويد و فيلم را ببينيد.
قسمت بامزه ماجرا اين بود که در آن زمان آرنولد شوارتزنگر تنها بازيگر در تيررس نگاه سينما بود که مي‌توانست نقش يک سايبرگ را بدون گريم زياد بازي کند. درواقع صورتش، پف کرده به نظر مي‌رسيد با چشمان قرمزي که مي‌توانستند خيلي نامطبوع و کريه باشند اما او مرد اسباب‌بازي مجذوب‌کننده‌اي از کار درآمد چون تا اندازه‌اي آشکارکننده جذابيت ذاتي و طبيعي آرنولد بود. درست به همان اندازه که او براي سارا ترسناک و مهيب و خطرناک به نظر مي‎رسد، روشن است که پسربچه درون جيمز کامرون (که بخش اساسي و اصلي ترکيب وجودي اوست) از اين اسباب‌بازي‌اش راضي و خوشحال است. متوجه مي‌شود که چقدر او مي‌تواند معيوب باشد اما هنوز هم او را سفت نگه مي‌دارد و حتي به او حسادت مي‌کند. پس مبارزه عادلانه‌اي است و درست مثل فيلم بيگانه‌ها (که سال بعد از آن ساخته شد) چيزي که کامرون برايمان روي پرده مي‌آورد مبارزه‌اي بي‌وقفه است که ما براي هر دو طرف درگير در آن احساس همدردي داريم.
فيلمنامه را کامرون و جيل آن هارد با هم نوشته‌اند با تعدادي ديالوگ که کار ويليام ويشر است. اما بعدها معلوم شد که کامرون از چند فيلمنامه هارلن اليسون  به نام‌هاي سرباز و شيطان با سر شيشه‌اي اقتباس کرده است. آدام گرينبرگ فيلمبرداري فيلم را برعهده داشته است. برد فيدل کار موسيقي را انجام داده. مارک گلدبلت فيلم را تدوين کرده و جورج کاستلو کارگردان هنري فيلم است. گروه بازيگران شامل پل وينفيلد، ريک روزوويچ، لنس هنريکسن و بيل پکستون است اگر چه کاراکترهاي فرعي در ميانه فشار آن کشمکش اصلي مانند پر کاهي در باد مي‌مانند. امروز خيلي تکان‌دهنده به نظر مي‌رسد وقتي کشف مي‌کنيم که اين فيلم فقط با هزينه 6.4 ميليون دلار ساخته شده است، در حالي که 383 ميليون دلار فروش کرد. (با اينکه فروش مربوط به دوران قديم است اما هنوز هم مي‌توان تصور کرد که در اين زمانه چه مبلغ هنگفتي مي‌شود.) اين مابه‌التفاوت سود، برانگيختگي بزرگي در ژانر علمي/تخيلي ايجاد کرد. اما خيلي احمقانه خواهد بود اگر قرار باشد ترميناتور را فقط به آن ژانر محدود کنيم. فيلم يک داستان فوق‌العاده را تعريف مي‌کند. زني را به تصوير مي‌کشد که ممکن است از زمين محافظت کند. و به ما کمک مي‌کند ببينيم که چطور يک کاراکتر غيرانساني ماشيني مي‌تواند يا ممکن است بر جهان حکومت کند.

صوفيا نصرالهي
نظرات
پرهام سه شنبه 10 تير 1393 بسيار خواندني و لذت بخش.ترميناتور 1 از 2 هم بهتره و مغز داستان تو اولين فيلم مجموعه است.
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز