هفت نكته درباره هفتادمین دوره جشنواره فیلم كن

ميشاييل هانكه كه دو نخل طلا از كن برده، امسال هم در بخش رقابتي است. فرانسوا اوزون فرانسوي و آندري زوياگنيتسف روسي هم از كارگردانان مهمي هستند كه در كن امسال حضور دارند. از فيلمسازان آمريكايي هم نوآ بومباك، فيلمساز مستقل و متعلق به دسته فيلمسازان نيويوركي در جشنواره كن حاضر است.
7فاز:
جشنواره كن كه اوايل ارديبهشت‌ماه در كن فرانسه برگزار مي‌شود فهرست فيلم‌هاي بخش مسابقه‌اش را اعلام كرد. كن تقريبا مهم‌ترين فستيوال سينمايي جهان است و گاهي اوقات برندگانش در فهرست اسكار هم تاثير مي‌گذارند. امسال بخصوص جشنواره كن با حضور نام‌هاي بزرگ كنجكاوي‌برانگيزتر از هميشه شده است. جشنواره كن امسال را در هفت نكته خلاصه كرده‌ايم:
 
1) طبعن اولين نكته به حضور كارگردانان بزرگ برمي‌گردد. بعضي از آنها مثل ميشل هازاناويشس اصلا براي اولين‌بار در جشنواره كن مطرح شده‌اند. تاد هينس كارگردان فيلم‌هايي مثل «كارول» (كه دو سال پيش با اين فيلم در كن حضور داشت) و «دور از بهشت» و «من آنجا نيستم» جزو كارگردانان موردعلاقه فستيوال كن است. سوفيا كوپولا هم امسال در جشنواره حضور دارد. از ميان فيلمسازان منتقدپسندتر يورگوس لانتيموس يوناني كه با فيلم‌هاي «خرچنگ» و «دندان سگ» مشهور شد در بخش مسابقه است. ميشاييل هانكه كه دو نخل طلا از كن برده، امسال هم در بخش رقابتي است. فرانسوا اوزون فرانسوي و آندري زوياگنيتسف روسي هم از كارگردانان مهمي هستند كه در كن امسال حضور دارند. از فيلمسازان آمريكايي هم نوآ بومباك، فيلمساز مستقل و متعلق به دسته فيلمسازان نيويوركي در جشنواره كن حاضر است.
 
2) سهم سينماي ايران از جشنواره امسال كن از نظر عددي بد نيست اما هيچ‌كدام از فيلم‌ها در بخش رقابتي نيستند. قرار است فيلم «24 فريم» عباس كيارستمي يك نمايش ويژه در جشنواره كن داشته باشد. كيارستمي به صورت مشترك با ارمانو اولمي يك نخل طلاي كن براي فيلم «طعم گيلاس» به دست آورده بود. در بخش نوعي نگاه كن كه به فيلم‌هايي از فرهنگ‌هاي مختلف با سبك‌هاي متفاوت اختصاص دارد، از ايران فيلم «لِرد» ساخته محمد رسول‌اف پذيرفته شده است. «وقت ناهار» به كارگرداني عليرضا قاسمي به عنوان يكي از ? فيلم بخش رقابتي فيلم‌هاي كوتاه جشنواره كن براي نخل طلاي بهترين فيلم كوتاه رقابت مي‌كند و فيلم كوتاه «حيوان» ساخته بهرام و بهمن حاج ابول لو نيز در بخش «سينه فونداسيون» كن 2017 پذيرفته شده است. فيلم «آنها» ساخته آناهيتا قزويني‌زاده نيز به عنوان يكي از فيلم‌هاي بخش نمايش‌هاي ويژه كن ???? انتخاب شده است.
 
3) حتي جشنواره فرهنگي مثل كن هم تحت‌تاثير سياست‌هاي كلي جهان است. پير لسكور رييس جشنواره درباره انتخابات فرانسه و دونالد ترامپ حرف زد. لسكور گفت: «در دوران پرتعليق از تاريخ جهان به سر مي‌بريم. از آنجا كه هر روز با سورپرايزي تازه از جانب ترامپ روبه‌رو مي‌شويم، اميدوارم كه سايه كارهاي او در كره شمالي و سوريه بر جشنواره كن نيفتد.»
 
4) نيكول كيدمن امسال پركارترين بازيگر در جشنواره كن است. او با چهار فيلم بايد روي فرش قرمز كن حاضر شود: فيلم سوفيا كوپولا، يورگوس لانتيموس، جان كامرون ميچل و مرور يكي از آثار جين كمپيون(بالاي درياچه: دختر چيني). اين فيلم‌ها در بخش‌هاي مختلف جشنواره كن به نمايش درمي‌آيند و حضور نيكول كيدمن، ستاره هاليوودي در آنها باعث مي‌شود اگر يكي از آنها موردتوجه كن قرار گرفت احتمال اينكه اعضاي آكادمي اسكار هم به آن روي خوش نشان دهند، بيشتر شود. 
 
5) حالا كه حرف از اسكار شد مي‌شود از چند چهره نام برد كه آمدن نام‌شان در تيتراژ فيلم‌ها احتمال حضور آن فيلم‌ها در فصل جوايز و اسكار را هم زياد مي‌كند. ايندي‌واير در تحليلي از تيلدا سويينتون، ايزابل هوپر، نيكول كيدمن، ايزابل هوپر، اما تامپسون، ماريون كوتيار، ميشل ويليامز و جولين مور(كه هر دو در فيلم تاد هينس بازي كرده‌اند)، يوآكين فونيكس، جرمي رنر و اليزابت اولسن (كه در اولين فيلم تيلور شرايدن حضور دارند) و بره‌نيس بژو كه براي دومين‌بار با هازاناويشس همكاري كرده و در همكاري قبلي هم در كن و هم در اسكار موفق بودند، به عنوان چهره‌هايي نام برده است كه احتمال دارد فيلم‌هايشان به جز كن در آمريكا هم موردتوجه قرار بگيرند.
 
6) هاليوود ريپورتر از نااميدي كساني گفته كه منتظر حضور يك فيلم با بودجه زياد در جشنواره كن بودند. فيلمي متعلق به جريان اصلي شبيه آنچه دو سال پيش در مورد «مكس ديوانه: جاده خشم» پيش آمده بود. امسال بهترين گزينه «دانكرك» كريستوفر نولان بوده كه در بخش‌هاي مختلف و حتي به عنوان فيلم افتتاحيه حضور ندارد. لوك بسون هم فيلم ساخته ولي خودش گفته كه نگاهي به جشنواره كن نداشته است. به اين ترتيب بخش مسابقه كن فقط روي مولفان فيلم‌ها تمركز كرده. خود تيري فرمو زماني گفته بود كن هنوز نقاط خالي زيادي دارد كه بايد پر شود. مي‌شود اميد داشت كه منظورش فيلم‌هايي متعلق به جريان اصلي‌تر سينما بوده است؟
 
7) امسال فيلم‌ها و تلويزيون با هم جلو آمده‌اند. فستيوال مي‌خواهد دو اپيزود از سريال «twin peaks» كار ديويد لينچ و «بالاي درياچه» جين كمپيون را نشان بدهد. البته تيري فرمو براي اين حركت جشنواره توجيه آورده است كه اين سريال‌ها امضاي كارگرداناني را روي خودشان دارند كه سال‌ها دوست كن بوده‌اند. ولي مشخص است كه كن هم ناچار شده به قدرت و تاثيرگذاري تلويزيون و سريال‌ها توجه نشان بدهد. شبكه‌هاي نت‌فليكس و آمازون رسميت بيشتري پيدا كرده‌اند. فيلم تاد هينس توسط آمازون پخش مي‌شود و پخش‌كننده فيلم نوآ بومباك شبكه نت‌فليكس است. در ضمن حضور فيلمسازان زن هم هر سال در جشنواره كن پررنگ‌تر مي‌شود و مشخص است كارگردانان زن توانسته‌اند در سال‌هاي اخير خودشان را اثبات كنند. 
 
فيلم‌هاي بخش رقابتي:
شگفت‌زده/تاد هينس
نيرومند/ميشل هازاناويشس
روز بعد هونگ سونگ سو
درخشندگي/نائومي كاواسه
كشتن آهوي مقدس/يورگس لانتيموس
موجود آرام/سرگي لازنيتسا
قمر مشتري/كرنل موندروكژو
عاشق دوگانه/فرانسوا اوزون
تو هرگز واقعا اينجا نبودي/لين رمسي
اوقات خوش/بني صفديه و جاش صفديه
بي‌عشق/اندري زياگينتسف
داستان‌هاي ميروويتز/نوا بامباك
در ناپديدي/فاتح اكين
Okja/ بون جون-هو
??? ضربه در دقيقه/رابين كامپيلو
فريب‌خورده/سوفيا كاپولا
رودين/ژاك دوليون
پايان خوش/ميشائيل هانكه
 
فيلم‌هاي بخش غيررقابتي:
تيغه جاويدان/تاكاشي ميكه
چگونه با يك دختر در مهماني صحبت كنيد/جان كمرون ميشل
چهره‌ها، روستاها/آنيس واردا و جي آر
ارواح اسماعيل/آرنو دپلشن - فيلم افتتاحيه
صوفيا نصرالهي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز