گزیده نظرات منتقدان درباره فصل اول سریال «مردم علیه او. جی. سیمپسون: داستان جنایی آمریکایی»

ايندي‌واير- بن تريورز: خالقين سريال با انتخاب گودينگ در نقش او.جي. اين كاراكتر را بدون ردي از قضاوت به تصوير كشيده‌اند، او يك ستاره در ستيزه و عميقا رنجور است. شالوده تمام سريال نيز بر همين تصميم بنا شده است. «مردم عليه او.جي. سيمپسون» درباره اين نيست كه بالاخره او.جي. را بي‌گناه يا مجرم بشناسيم. اين يك "مستند جنايي" نيست كه به سياق سريال‌هاي ديگر از شما بخواهد قاطعانه درباره مرد پشت ميله‌ها اظهارنظر كنيد.
7فاز:
هاليوود ريپورتر- دنيل فاينبرگ:
از همان اول كه خبر ساخت اين سريال قطعي شد، تركيب رايان مورفي و محاكمه او.جي. سيمپسون به نظرم بي‌نقص آمد. اما اولين چيزي كه بايد به ياد داشته باشيد اين است كه در حالي كه اساتيد پشت «داستان ترسناك آمريكايي»، مورفي و برد فلچاك از تهيه كنندگان اين سريال هستند اما «مردم عليه او.جي. سيمپسون» بدست اسكات الكساندر و لري كارازوسكي از كتاب جفري توبين، The Run of His Life اقتباس شده است. سريال خيلي زود بخشي از محتواي خود را، فوتيج‌هايي از ماجراي ضرب و شتم رادني كينگ در سال 1992، تبرئه افسرهاي پليس و شورش‌هاي درپي آن قرار مي‌دهد، پيش از آنكه از درام خود پرده بردارد و آن را در ژوئيه 1994 بر اساس سه زنجيره از رخدادها آغاز كند: از طرفي LAPD قتل‎هاي هولناك دوگانه را بررسي مي‌كند و رفته رفته سرنخ‌هايي را به سوي مشهورترين مردان كشور مي‌يابد. پس از آن شما شاهد داستان او.جي. سيمپسون (كوبا گودينگ جونيور) هستيد كه تصوير به دقت ساخته شده خود در نزد عموم را در ميان افتراي خشونت عليه خانواده و سپس قتل، در هم شكسته مي‌يابد. در نهايت نبرد نفوس و استراتژي‌هاي نجات از سوي وكلاي مدافع، كه همگي از ستارگان (از جمله جان تراولتا، نيتان لين، كورتني بي. ونس) هستند چيزي است كه در فصل اول نظاره‌گر مي‌شويم. «مردم عليه او.جي. سيمپسون»  علاقه كمي به روند قانوني دارد و اين بهترين چيزي است كه براي يك سريال در عصر توليداتي مثل The Jinx و Making a Murderer مي‌تواند اتفاق بيفتد. 
 
ايندي‌واير- بن تريورز: خالقين سريال با انتخاب گودينگ در نقش او.جي. اين كاراكتر را بدون ردي از قضاوت به تصوير كشيده‌اند، او يك ستاره در ستيزه و عميقا رنجور است. شالوده تمام سريال نيز بر همين تصميم بنا شده است. «مردم عليه او.جي. سيمپسون» درباره اين نيست كه بالاخره او.جي. را بي‌گناه يا مجرم بشناسيم. اين يك "مستند جنايي" نيست كه به سياق سريال‌هاي ديگر از شما بخواهد قاطعانه درباره مرد پشت ميله‌ها اظهارنظر كنيد. سازندگان فصل اول با انتخاب اين پرونده، جايگزيني براي ترسيم تنش‌هاي نژادي كه آمريكاي امروز را ناآرام كرده است يافته‌اند. ما به شكل روايتي دست اول حالا مي‌بينيم كه مسائل مربوط به نژادپرستي، شهرت، جهت‌گيري رسانه‌اي و تبعيض جنسي و ديگر مشكلات ديرينه چطور به شكل فردي بر مردم واقعي تاثير مي‌گذارد.
 
ورايتي- برايان لووري: پيش از هرچيز، براي آنكه چند قدم اشتباه كوچك در فصل اول را برشمرده باشم بايد به اعضاي تيم رويايي مدافع او.جي. و بخصوص رابرت شاپيرو اشاره كنم؛ جان تراولتا در اين نقش حقيقتا افتضاح است. بله، شاپيرو لحن خشك و حساب‌شده‎‌اي دارد اما ديالوگ‌هاي آقاي بازيگر با اجراي اغراق‌شده‌اش اين كاراكتر را به دلقكي بدل كرده كه با جان‌بخشي‌هاي ظرافتمندانه ديگر در اطراف او به شكلي فاحش اختلاف دارد. قدم اشتباه ديگر، رفيق او.جي.، رابرت كارداشيان است. با وجود اينكه ديويد شويمر از پس بازي در اين نقش به خوبي برآمده اما سازندگان سريال به قدري در رابطه با او دست به افراط زده‌اند كه غالبا به نظر نوعي جانبداري ناآزموده مي‌آيد. خوشبختانه، هرچيز ديگري در توليد اين سريال بيش از قدر كافي اين تناقض‌گويي‌هاي جزئي را جبران مي‌كند كه در ميان آن‌ها خوب است به  اجراهايي از كورتني بي. ونس، سارا پالسون و استرلينگ كي. براون اشاره كنيم.  از نظر رتبه‌بندي، «مردم عليه او.جي. سيمپسون»  اين پتانسيل را دارد كه به يكي از توليدات بيشتر موفقيت‌آميز شبكه FX طي مدت اخير تبديل شود كه طراحي شده تا حياتي طولاني داشته باشد و داستان‌هاي مختلفي را دراين باره در سري‌هاي آينده خود بازگو كند.
ويسنا فولادي
نظرات
سامان دوشنبه 13 شهريور 1396 به نظر من که تراولتا فوق العاده بود-اقعا بازيها بي نقص هستن تو اين سريال و من از تک تک دقيقه هاش لذت ميبرم
1 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز