گزیده نظرات منتقدان درباره «بلو جی»

پلي‌ليست- كوين جگرنات: «بلو جي» به نويسندگي مارك دوپلاس، دقت هميشگي و ظرافتمندانه او را به خلق كاراكترهايي كه گويي از زندگي‌هاي واقعي مي‌آيند به همراه دارد. با وجود زمان كوتاه 80 دقيقه‌اي فيلم تمام اين دقايق با جيم (مارك دوپلاس) و آماندا (سارا پالسون) سپري مي‌شوند و دوپلاس با احتياط از زندگي گذشته آن‌ها بواسطه مكالمات‌شان پرده‌ برمي‌دارد، به شكلي كه طبيعي جلوه مي‌كند.
7فاز:
پلي‌ليست- كوين جگرنات:
ريچارد لينكليتر تا دو دهه پيش هيچ نمي‌دانست كه رومانس كم‌هزينه و جمع‌وجورش، «پيش از طلوع» نه تنها به يك سه گانه تبديل خواهد شد كه به كلي يك ژانر فرعي را بوجود خواهد آورد. فرمت دو كاراكتر كه در يك دوره زماني به يكديگر مي‌پيوندند و وقت خود را به پرسه‌زني‌هاي احساسي مي‌گذرانند الهام‌بخش فيلم‌هاي زيادي بوده است و تنها در سال 2016 شاهد ساخته شدن فيلم ملاقات عاشقانه باراك اوباما، «طرف جنوب با تو» و فيلم مستقل «Tramps» بوديم كه آزادانه‌تر همين الگو را دنبال مي‌كرد. «بلو جي» به نويسندگي مارك دوپلاس، دقت هميشگي و ظرافتمندانه او را به خلق كاراكترهايي كه گويي از زندگي‌هاي واقعي مي‌آيند به همراه دارد. با وجود زمان كوتاه 80 دقيقه‌اي فيلم تمام اين دقايق با جيم (مارك دوپلاس) و آماندا (سارا پالسون) سپري مي‌شوند و دوپلاس با احتياط از زندگي گذشته آن‌ها بواسطه مكالمات‌شان پرده‌ برمي‌دارد، به شكلي كه طبيعي جلوه مي‌كند.
 
هاليوود ريپورتر- جان فراش: «بلو جي» جيم و آماندا را تا خانه دوران كودكي جيم دنبال مي‌كند، جايي كه آن‌ها با ديدن مجموعه رمان‌هاي عاشقانه مادر جيم زيرلبي مي‌خندند و بعد، در تاثيرگذارترين قسمت فيلم، در اتاق خواب كوچك جيم گپ مي‌زنند. آن‌جا، آماندا به سراغ تي‌شرت‌هاي قديمي جيم مي‌رود و دفترچه خاطرات او را با صداي بلند روخواني مي‌كند. «بلو جي» حسي سرزنده از چيستي تجربه رويارويي با فاصله كسالت‌بار ميان خودهاي گذشته و حال خلق مي‌كند. نشانه تلخ گريزناپذير نهفته در خاطرات شيرين چيزي است كه «بلو جي» در بهترين دقايق خود آن را به شكلي موثر به تصوير مي‌كشد. اما در نهايت اگر فيلم بالاتر از حد انتظارتان  ظاهر مي‌شود براي حضور پالسون است كه با بعد بخشيدن به كاراكتر خود بيش از آنچه برايش نوشته شده  به اجرايش قوت مي‌بخشد.
 
ايندي‌واير- استيو گرين: «بلو جي» نه بر سرنوشت تكيه دارد و نه با خيال آسوده گذشت زمان را بهترين همواركننده زندگي مي‌داند. خوشحالي حقيقي در اين فيلم وجود دارد، اما دل‌شكستگي هميشه پشت سر آن مي‌ايستد. هر دو اين تجربه‌ها با چشمي تربيت‌شده براي ديدن جزئيات به تصوير كشيده‌ شده‌اند. اگر زماني كه به ديدن اين داستان سپري مي‌كنيد به نظر سريع مي‌گذرد فقط به اين خاطر است كه اين بهترين چيزي است كه مي‎‌توانيد از يك سفر نوستالژيك خوب انتظار داشته باشيد.
 
لس‌انجلس تايمز- گري گلدستين: اگر يك ساعت اول «بلو جي» به خوبي و متقاعدكنندگي 15 دقيقه پاياني‌اش بود، اين فيلم تبديل به يك تجربه كوچك ويژه مي‌شد. اما اين داستان نوستالژيك دو نفره، به كارگرداني الكس لهمان در اولين تجربه‌ كارگرداني‌اش زمان زيادي را بي هيچ اتفاق خاصي سپري مي‌كند تا بالاخره در آخر فيلم مزد صبر تماشاگر را بدهد. پالسون و دوپلاس بازيگراني موثر و درگيركننده هستند اما در مدت زمان كوتاه فيلم اين دو به نظر بيش از آنچه در مورد تماشاگران صادق است از حضور خودشان لذت مي‌برند. رويكرد آشكارا في‌البداهه فيلم علاوه بر لوكيشن‌هاي محدود آن پتانسيل دراماتيك عميق‌تر آن را حتي با وجود يك فينال قدرتمند و فريبنده خنثي مي‌كند. فيلمبرداري سياه و سفيد فيلم هم در بهترين حالت بر تجديد ديدار سرد و غم‌افزاي آماندا-جيم هرچه بيشتر تاكيد مي‌ورزد.
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز