50 آلبوم برتر دهه هشتاد به انتخاب مجله رولینگ استون/ بخش دوم

رولينگ استون: متاليكا با اين اولين آلبوم خود در سال 1983، از دل هِوي‌متال زيرزميني برخاست و زيرژانري جديد و اساسي را با عنوان اسپيدمتال يا ترش‌متال بنا نهاد.

رولينگ استون:
40) U2 - War
در زمان انتشار اين آلبوم در سال 1983، خشم و آنارشي جنبش پانک اواخر دهه‌ي هفتاد با رمانتيسيزم تازه‌اي جايگزين شده بود که از بهترين نماينده‌هاي آن مي‌توان به Duran Duran و Spandau Ballet اشاره کرد. در چني فضاي ولرمي، U2 بمب خود را منفجر کرد: آلبوم War که ترکيب قدرتمندي بود از راک‌اندرول سياسي و نظامي؛ آلبومي که انتظار داشت، هر چه دهه جلوتر مي‌رود، بار ديگر آگاهي سياسي به جامعه بازگردد.

39) ZZ Top - Eliminator
اين آلبوم ZZ Top بي هيچ پروايي، ‌آلبوم پارتي اين دهه است که هم هاردکور-بوگي‌بازان و هم موج نويي‌ها را با بداهه‌نوازي بلوزاش، اشعار پر زرق وبرق و جلف‌اش و ويديوهاي مهمل و باب روزش راضي مي‌کند. در واقع، بايد خيلي خجالتي باشيد که نتوانيد با اين آهنگ‌ها برقصيد.
زي زي تاپ
38) Elvis Castello and the Attractions - Imperial Bedroom
اين آلبوم، يکي از مهم‌ترين بيانيه‌هاي هنري کاستلوست و به شکل بحث‌برانگيزي، قله‌اي در کارنامه‌ي اين موزيسين پرکار، که در عرضه‌ي کارهاي اثرگذار تدوام داشته، محسوب مي‌شود.

37) Marvin Gaye - Midnight Love
وقتي که ترانه‌ي درمان جنسي به يکي از بهترين‌هاي سه دهه کار موسيقي ماروين گي تبديل شد، قرار شد که آلبوم هم با همين عنوان، مجموعه‌اي باشد درباره‌ي رستگاري معنوي و جنسي؛ با اين حال، کمپاني ضبط آلبوم، کلمبيا، نه از اين عنوان و نه از ماروين در اين آلبوم راضي نبود و نگران بود که چنين عنوان برانگيزاننده‌اي، مضمون آلبوم بازگشت او را لو بدهد. بالاخره ماروين اين ايده را کنار گذاشت اما خود ترانه، که به درستي باور داشت که هيت مي‌شود، را در آلبوم خود حفظ کرد.

36) Anita Baker - Rapture
اگرچه اين آلبوم آنيتا بيکر عطر نورهاي خاموش و درون‌کاوي رمانتيک از خود ترشح مي‌کند، اما در واقع، محصول دوران کاري سخت و تصميمات دشوار بوده است.

35) Metallica - Kill ‘em All
متاليکا با اين اولين آلبوم خود در سال 1983، از دل هِوي‌متال زيرزميني برخاست و زيرژانري جديد و اساسي را با عنوان اسپيدمتال يا ترش‌متال بنا نهاد. اين سبک به پيش‌قراولي متاليکا، ترکيبي بود از پانک و متال و با عناصري همچون سرعت صاعقه‌وار، تغيير ريتم‌هاي ديوانه‌وار و رويکردي متفکرانه و خشن به اشعاري با مضمون خودکشي، مذهب، جنگ و هولوکاست هسته‌اي شناخته مي‌شد.
متاليکا
34) The Rolling Stones - Tattoo You
ميک جگر مي‌گويد آلبوم Tatoo You در واقع يک آلبوم دهه هشتادي نبود و از لحاظ حس و حال، کاملا حق با اوست. تصميم براي برگزاري يک تور رولينگ‌استونزي در سال 1981، فرصت کوتاهي براي گروه فراهم آورد که بر روي ترانه‌هاي تازه و آن‌چه که کيت ريچاردز از آن با عنوان جستجويي سراسيمه و ديوانه‌وار در داخل قوطي ياد مي‌کند، کار کنند. جستجويي که به نتايجي طعنه‌آميز منجر شد. کيت ريچاردز با خنده مي‌گويد آلبوم بيرون آمد و همه از آن با عنوان‌تر و تازه‌ترين صداي گروه در اين سال‌ها ياد کردند و اين ما را حسابي سر کيف آورد.

33) Husker Du - Zen Arcade
اين گروه سه نفره‌ي اهل مينياپوليس، با آلبوم برجسته‌ي Zen Arcade خود در سال 1984، هاردکور-پانک را از سبک و سياق يکنواخت‌اش خارج کرده و آن را به سوي آينده پرتاب کردند.

32) John Cougar Mellancamp - Uh-Huh
در سال 1983، جان کوگر با پرفروش‌ترين آلبوم سال 1982 حسابي در ميان مردم سر و صدا راه‌ انداخته بود اما هنوز هم مورد تحقير منتقدين بود؛ در اين زمان، او با آلبوم Uh-Huh شرايط را تغيير داد و بر ترديدهاي سخت‌باورترين افرادي که هيچ‌گاه فکر نمي‌کردند او بتواند از زير سايه‌ي سه راکر حاکم بر صحنه‌ي موسيقي، سگر، اسپرينگستين و پِتي خارج شود، غلبه کرد.

31) Roxy Music - Avalon
آلبوم آرام و رويا گونه‌ي Avalon که در سال 1982 منتشر شد، فرسنگ‌ها از خراشندگي سفت و سخت آلبوم‌هاي دهه‌ي هفتاد گروه دور بود. در واقع، اين آلبوم با ملودي‌هاي گيرا و ريتم‌هاي مسحورکننده‌اش، بسط منطقي سبکي بود که Roxy Music در آلبوم سال 1980 خود (Flesh and Blood) پي گرفته بود.

هومان فرزاد يگانه
نظرات
آرش جمعه 17 مرداد 1393 مرسي هومان جان... کشيده شدن تو تاريخ موسيقي مدرن کلا جذاب و سليسي ترجمه شما لذت بخش ترش مي کنه...
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز