گزیده نظرات منتقدان درباره «سالی» كلینت ایستوود

فيلم استيج- نيك نيومن: شما از ماجراي حادثه اصلي فيلم باخبر هستيد، چراكه كمتر چيزي شبيه به آن در تاريخ بشريت وجود دارد، و فكر نكنيد نتيجه‌اي جز يك پايان پيروزمندانه مي‌توانيد از فيلم انتظار داشته باشيد؛ «سالي» فيلمي پرهزينه و با تمركز بر ترسناك‌ترين دقايقي است كه عده‌اي تقريبا بطور كامل سالم از آن بيرون آمدند.
7فاز:
فيلم استيج- نيك نيومن: شما از ماجراي حادثه اصلي فيلم باخبر هستيد، چراكه كمتر چيزي شبيه به آن در تاريخ بشريت وجود دارد، و فكر نكنيد نتيجه‌اي جز يك پايان پيروزمندانه مي‌توانيد از فيلم انتظار داشته باشيد؛ از آن نوع موفقيت‌هايي كه مي‌توانيد به شكل فزاينده‌اي در آن‌ها احساس راحتي كنيد چراكه بسيار قابل انتظار هستند. بنابراين تنها چيزي كه باقي مي‌‌ماند اين پرسش است كه  چرا و چگونه "معجزه در هادسون" چلسي "سالي" سالنبرگر، يك رخداد سه دقيقه‌اي، بسان يك پروژه پربودجه سينمايي درمي‌آيد، و البته كه سينمايي است! (فرود يك هواپيما ميان دو شهر واقعا تصوير باشكوهي است، صرف نظر از خطراتي كه افراد معمولي از سر گذراندند تا اين تصوير را به ما نشان دهند.) كلينت ايستوود تا به حال هيچ فيلمي با چنين ساختار ساده‌اي نساخته و البته كه تام هنكس هم هميشه حضور خوشايندي دارد. «سالي» فيلمي پرهزينه و با تمركز بر ترسناك‌ترين دقايقي است كه عده‌اي تقريبا بطور كامل سالم از آن بيرون آمدند.
 
گاردين- نايجل ام اسميت: ايستوود و فيلمنامه نويس‌اش، تاد كومارنيكي دست به تصميمي غافلگيركننده مي‌زنند تا اتفاق اصلي را در طي 98 دقيقه زمان فيلم چندين بار مرور كنند. اما حتي دلهره‌آورتر از آن  سناريوهاي كابوس‌واري است كه ايستوود به ميان مي‌آورد و در طي آن‌ها سالنبرگر يك پايان مهيب را براي پرواز خود، در صورتي كه برطبق استراتژي معين به محض از كار افتادن موتورها به فرودگاه بازمي‌گشت تصور مي‌كند. تماشاي يك هواپيما كه به آسمان‌خراش‌هاي نيويورك برخورد مي‌كند شايد براي برخي به دليل يادآوري وحشت در 11ام سپتامبر بيش از حد برهم زننده باشد. سكانس‌هاي ترس‌آور با اين حال درنهايت بر اين تفكر تاكيد دارند كه سالنبرگر نه تنها جان 155 مسافر خود را نجات داد، بلكه بي‌شمار زندگي ديگر را از خطر نابودي در امان نگه داشت.
 
ورايتي- پيتر دبروژ: پس از به خطر انداختن جان خود براي نجات خدمه در «كاپيتان فيليپس»، بازيگر دو اسكاره اين‌بار به آسمان مي‌رود، و تنها چند دقيقه بعد بر آب‌هاي سرد رودخانه هادسون، پس از آنكه دسته پرندگان هردو موتور پرواز 1549 آمريكا را از كار مي‌اندازد، فرود مي‌آيد. با اين حال ايستوود و تاد كومارنيكي فيلمنامه نويس رويكردي متضاد به اين داستان دارند، آن‌ها خود پرواز را تا بيشترين زمان ممكن در كانون توجه قرار مي‌دهند و بر پس‌آمدهاي حادثه تمركز دارند؛ در حالي كه سالي با ابهاماتي در مورد اينكه چه كاري را مي‌توانست متفاوت انجام دهد خود را شكنجه مي‌دهد و تيم كارآگاهان امنيت در حمل و نقل نيز سعي دارند همين سوال را از او بپرسند. شروع ماجرا پس از فرود موفقيت‌آميز هواپيما، نوع زيركانه‌اي از داستانگويي است كه پيش از هرچيز به ايستوود اجازه داده است تا روايت‌هاي گوناگوني از ماجرا را به ميان آورد –از فلاش‌بك‌هاي طولاني تا شبيه‌سازي‌ها- و به شكلي موثر شش سانحه سقوط را به بهاي يكي به تماشاگران ارائه كند.
 
امپاير- اولي ريچاردز: درست است كه هر چند سال يك بار يك نفر يادآوري مي‌كند مادامي كه نام يك ابرقهرمان در عنوان فيلم به چشم مي‌خورد نيازي به نام يك ستاره براي فروختن آن نيست، اما هنوز هم كارهايي وجود دارند كه يك ستاره سينما قادر به انجامشان است. تنها ستاره‌اي كه مي‌تواند در «سالي: معجزه در هادسون» حضور داشته باشد تام هنكس است. اين نقش را به يك بازيگر بدون كاريزما و گرماي ذاتي او بدهيد و بعد تنها چيزي كه دستتان را مي‌گيرد يك درام بي‌روح بر اساس حادثه‌اي واقعي است. با هنكس شما يك لايه بيشتر از آسيب‌پذيري انساني را خواهيد داشت و بيش از 100 ميليون دلار در جدول فروش.
ويسنا فولادي
نظرات
نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز