یادداشت صوفیا نصرالهی درباره «سیانور» بهروز شعیبی

«سيانور» به سبك تريلرهاي سياسي خارجي ساخته شده. چيزي شبيه «اي مثل ايكار»(كه در ايران با نام «ترور» از تلويزيون به نمايش درآمد) هانري ورنوي. شعيبي توانسته فضاي انقلابي دهه 50 را خيلي خوب بازسازي كند. همين خودش يك امتياز بزرگ براي فيلم شده.
7فاز: بهروز شعيبي را از خيلي وقت پيش مي‌شناسيم. از زماني كه نقش پسر نوجوان حاج كاظم را در فيلم «آژانس شيشه‌اي» ابراهيم حاتمي‌كيا بازي كرد. همان پسري كه اول كار پدرش را درك نمي‌كرد و آخر سر پيغام مادر را به او رساند تا حاج‌كاظم مصمم‌تر در مسيرش جلو برود. اسم شعيبي را بعد از آن در دهه 80 به عنوان دستيار كارگردان در فيلم‌هاي مختلف ديديم از كمدي «توكيو بدون توقف» گرفته تا فيلم ويژه «چيزهايي هست كه نمي‌داني». به بازيگري‌اش هم ادامه داد آن هم در سريال‌ها و فيلم‌هاي كاملا متفاوت. رديابي مسير شعيبي به عنوان يكي از اهالي سينما كار سختي است. او وفادار به ژانر خاصي نيست. اولين فيلمش «دهليز»(1391) اثر غافلگيركننده‌اي از كار درآمد. اصلا همين كه يك جوان فيلم اولي به ذهنش رسيده بود رضا عطاران را براي نقش اول فيلم جدي و تلخش انتخاب كند و دست به چنين ريسكي بزند كه عطاران از قالب كمدي هميشگي‌اش خارج شود، خودش جسارت زيادي مي‌خواست كه خوشبختانه در شعيبي وجود داشت. فيلم البته از فيلمنامه خيلي ضربه مي‌خورد. منطق داستان يك جاهايي به هم مي‌ريخت و زيادي بر اصل اتفاق استوار بود. اما در كارگرداني اثر استاندارد خوبي بود و اتفاقا با وجود تلخي‌اش و رضا عطاران متفاوتش فروش خوبي هم كرد. پسربچه فيلم هم خيلي موردتوجه قرار گرفت و بعد از «دهليز» تقريبا ستاره شد. 
سريال «پرده‌نشين» درامي كه بعضي از كاراكترهاي اصلي‌اش روحاني بودند شعيبي بااستعدادتري را نشان‌مان داد. در مديوم تلويزيون خيلي خوب از پس كار برآمده بود. حالا دومين فيلم شعيبي «سيانور» روي پرده سينماها رفته. فيلمي كه به يك مفهوم اولين فيلم سياسي دو دهه اخير محسوب مي‌شود. فيلم‌هايي مثل «پارتي» سامان مقدم كه كنايه‌هاي سياسي داشت يا «قلاده‌هاي طلا» كه بيشتر فيلم جنجالي بود. «سيانور» به سبك تريلرهاي سياسي خارجي ساخته شده. چيزي شبيه «اي مثل ايكار»(كه در ايران با نام «ترور» از تلويزيون به نمايش درآمد) هانري ورنوي. شعيبي توانسته فضاي انقلابي دهه 50 را خيلي خوب بازسازي كند. همين خودش يك امتياز بزرگ براي فيلم شده. اينكه سر فيلمبرداري از فيلتري براي رنگ استفاده كرده يا طراحي صحنه و لباس انقدر دقيق بوده كه كاملا حس و حال آن دهه و روزهاي گذشته را يادآوري مي‌كند، نمي‌دانم. هرچه هست مهم‌ترين ويژگي فيلم «سيانور» اتمسفر آن است. اتمسفري كه با فيلمبرداري خوب، طراحي صحنه و لباس و موسيقي به دست مي‌آيد. بعد نوبت به داستان مي‌رسد. شعيبي سراغ سوژه جالبي رفته كه مربوط به تاريخ معاصر است. چگونگي فروپاشي گروه منافقين بخاطر تقابل ايدئولوژي اسلامي يك سري از اعضاي گروه در مقابل تئوري‌هاي ماركسيستي تقي شهرام كه از سران گروه بود. بازي‌هاي فيلم، به جز پدرام شريفي كه زيادي يخ و خشك است، كاملا به اندازه و عالي است. به خود شعيبي بايد تبريك ويژه گفت كه نقش مجيد شريف واقفي را خيلي خوب از كار درآورده. مهدي هاشمي يك مامور ساواك كاملا متفاوت با آن چيزي كه تا امروز روي پرده سينما ديده‌ايم، به تصوير كشيده. منطقي، به موقعش احساساتي و به وقتش خشن. بهنوش طباطبايي و هانيه توسلي هم به عنوان دو نفر از اعضاي كليدي سازمان خيلي خوب هستند. مي‌ماند بازيگري كه نقش تقي شهرام را بازي كرده و اصلا فضاي خانه گروهكي كه با آن جزيي‌نگري كل فيلم منافات دارد. خيلي قراردادي خانه‌اي خالي با كتاب‌هايي كه گوشه و كنار گذاشته شده و طبعا عناوين همه‌شان هم چپي است. با يك آرم سازمان روي ديوار و يك ميز. به محض اينكه وارد خانه گروهك مي‌شويم فضا كليشه‌اي و ديالوگ‌ها كليشه‌اي و آدم‌ها كليشه‌اي مي‌شوند. انگار كه شعيبي از دل فيلم‌هاي كليشه‌اي تلويزيون به اين تصاوير رسيده باشد. اما بقيه فيلم خط داستاني خيلي خوب و درست جلو مي‌رود. زني كه بايد از مردي كه دوستش دارد هويت اصلي‌اش را پنهان كند. مردي كه ميان وظيفه و عشق گير مي‌كند و در ميان اين داستان عاشقانه مجيد شريف واقفي و همسرش كه متهم به خيانت به سازمان هستند و چگونگي كشته شدن‌شان. 
«سيانور» را به عنوان اولين فيلم سياسي سينماي ايران ببينيد. همه چيزش به اندازه است و بهروز شعيبي را به عنوان يكي از سرمايه‌هاي جوان سينماي ما كه در آينده مي‌توانيم رويش بيشتر حساب باز كنيم، معرفي مي‌كند.
صوفيا نصرالهي
نظرات
علي جمعه 5 خرداد 1396 فيلم خوب هست ولي نقد بالا نگاهي شيفته وار دارد. بهتر بود منتقد گرامي دو سه بار ديگر فيلم را مي ديدند تا نوشته شان به نقد نزديک تر باشد
0 0
پاسخ

نظر خود را بنویسید:
عضویت در خبرنامه 7فاز

برای اطلاع از مطالب جدید 7فاز ایمیل خود را وارد نمایید.


مطالب مرتبط
استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز